Rozliczenia pracy zdalnej z firmą z zagranicy

Jak rozliczać zlecenia dla zagranicznych klientów?

Jako freelancer niejednokrotnie spotkałeś pewnie oferty firm z zagranicy – czy to polskich firm zarejestrowanych w innych krajach, czy po prostu klientów zagranicznych. Jak ich pozyskać, jak najlepiej się z nimi rozliczyć?

Współpraca z zagranicznymi firmami to dla freelancerów kusząca propozycja. Zagraniczni zleceniodawcy oferują często wynagrodzenie w euro lub dolarach – dzięki temu stawki nawet za niewielkie zlecenia znacznie wzrastają.
W dobie niemal powszechnej znajomości przynajmniej jednego języka obcego to, co blokuje polskich freelancerów przed pozyskiwaniem zleceń z zagranicy, to często kwestie prawne.

Rozliczenia pracy zdalnej z firmą z zagranicy
Jak rozliczyć zlecenia od klientów zagranicznych

 

Umowa z zagranicznym zleceniodawcą i prawa autorskie

Umowa z klientem zagranicznym

Zacznijmy od podstawy prawnej: najpopularniejszą i jednocześnie najbezpieczniejszą formą współpracy jest umowa o dzieło. Jej zawarcie z zagranicznym klientem nie różni się niczym od  umów z polskimi firmami.

Umowa o dzieło nie musi być zawarta w formie pisemnej. Forma ustna, mailowa lub elektroniczna jest prawnie ważna, a więc można powoływać się na jej zapisy nawet bez sporządzenia  „papierowej” wersji. Dostałeś wytyczne, co dokładnie masz zrobić, dostarczyłeś dzieło – to już jest pełnoprawny dowód na zawarcie umowy.

Osobną kwestią jest język, w jakim umowa zostanie zawarta – nastaw się raczej, że będzie to dokument w języku obcym. Jeśli potrzebujesz wersji w języku polskim, prawdopodobnie będziesz musiał przygotować ją samodzielnie.

Przekazanie praw autorskich

Nie ma również ograniczenia odnośnie przeniesienia autorskich praw majątkowych.
Zleceniodawca prawdopodobnie sam przygotuje odnośny dokument potwierdzający ich przeniesienie, jednak nie zaszkodzi, jeśli będziesz dysponował swoją wersją.

Nawet jeśli zleceniodawca nie nalega, zaproponuj przeniesienie praw autorskich. Taki krok sprawia, że koszt uzyskania przychodu staje się wyższy, a tym samym obniża się kwota, od której naliczany jest podatek dochodowy.

 

Rozliczenie pracy – podatki

Umowa o dzieło z klientem zagranicznym – osoba fizyczna

Jeśli wykonałeś pracę jako osoba fizyczna, będziesz musiał odprowadzić podatek dochodowy od zarobionych pieniędzy. Zleceniodawca nie ma obowiązku odprowadzenia składki w twoim imieniu, dlatego przygotuj się, że otrzymasz wypłatę w kwocie brutto.
Oznacza to, że jeśli zdecydowałeś się na przekazanie praw autorskich, musisz obliczyć 18% od połowy kwoty, którą zarobiłeś – to jest podatek, jaki musisz zapłacić. Jeśli nie przekazałeś praw autorskich, podatek będzie wyższy: musisz obliczyć 18% od 80% wartości zlecenia, a nie od połowy.

Podatki – co jeszcze?

Opisana wyżej sytuacja to najczęstszy przypadek. Sporadycznie zdarza się jednak, że klient wysyła kwotę netto wynagrodzenia, obciążoną podatkiem jego kraju – to tak zwane podwójne opodatkowanie. Niestety, nie zwalnia ono z obowiązku zapłacenia podatku w Polsce. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o zwrot podatku – tutaj sytuację regulują umowy zawierane między Polską a konkretnym krajem.

Rachunek lub faktura

Prowadzisz własną działalność i wykonałeś pracę dla zagranicznego kontrahenta? Klient będzie wymagał faktury lub rachunku w języku obcym – prawdopodobnie angielskim.
Jeśli wystawiasz tylko rachunek, nie musisz rozbijać kwoty na części składowe (brutto/netto), bo zleceniodawca i tak wypłaca ci kwotę brutto.

Faktura dla zagranicznego klienta to najczęściej faktura z odwróconym VATem. Oznacza to, że wystawiasz fakturę na kwotę netto, a twój zleceniodawca sam rozliczy się ze swoim fiskusem. Pamiętaj, że nie każda zagraniczna firma może otrzymać fakturę z odwróconym VATem – dotyczy to tylko tych przedsiębiorstw, które posiadają europejski NIP/VAT ID.

Współpraca z klientem zagranicznym – useme.eu

Jeśli jesteś osobą fizyczną i chcesz rozliczyć się z zagranicznym klientem tak, żeby nie marnować czasu na dodatkową księgowość, możesz skorzystać z portalu useme.eu.
Tak jak w przypadku klientów krajowych, cały proces jest zautomatyzowany, ale również kontrolowany przez zespół moderatorów. Koniecznie spytaj o europejski VAT ID – dzięki temu Useme wystawi twojemu klientowi fakturę zerowym (odwróconym) VATem.

Warto też sprawdzać zlecenia w Useme. Coraz częściej pojawiają się tam oferty od klientów zagranicznych. Jeśli szukasz swojego pierwszego zagranicznego zlecenia i chcesz w bezpieczny sposób sprawdzić, jak układa się międzynarodowa współpraca, możesz skorzystać z Useme.

Współpraca z klientem zagranicznym – podsumowanie

Poszukiwanie zagranicznych klientów jest atrakcyjną opcją dla freelancerów pracujących zdalnie, głównie za sprawą przeliczenia wynagrodzenia w zagranicznej walucie na złotówki.

Jedyne, o czym musisz pamiętać przy współpracy z zagranicznym zleceniodawcą to przygotowanie obcojęzycznych wersji dokumentów i prawidłowe rozliczenie podatków.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę freelancera na rynku międzynarodowym i szukasz sposobu, aby zabezpieczyć swoje wynagrodzenie, a jednocześnie zyskać wsparcie przy rozliczeniu pracy, skorzystaj z platformy Useme.eu.