Jak w parę miesięcy nauczyć się programowania?

Zdajemy sobie sprawę, że ten tytuł brzmi jak clickbait i wielu ludzi zareaguje na niego śmiechem myśląc sobie, że nauka programowania w parę miesięcy nie jest możliwa. Ale uwierzcie mi, jest to jak najbardziej wykonalne, by po kilku miesiącach zostać programistą. Jednak bardzo dużo zależy od wielu czynników, które musi spełniać kandydat na przyszłego programistę.

Bootcampy dla programistów w Polsce

Czy można nauczyć się programowania w kilka miesięcy?

Motywacja

Większość osób decyduje się nauczyć programowania ze względu na perspektywę dobrej pracy i wysokich zarobków. Owszem, jest to bardzo ważne kryterium, ale jeśli już na początku będziesz mieć nastawienie, by robić to tylko dla dużych pieniędzy, to może okazać się, że wcale nie jest tak różowo. Przynajmniej na początku.

Dobry programista ma za sobą lata praktyki i takie osoby mogą liczyć na stawki, o których niestety juniorzy mogą tylko pomarzyć. Wiedz, że droga programisty nie jest prosta i łatwa. Musisz przejść przez kolejne stopnie wtajemniczenia od juniora do seniora.

Czy do programowania potrzebna jest pasja? Stanowczo tak. Jeśli myślisz, że wykujesz kod na pamięć, to niestety muszę Cię rozczarować. Nie tędy droga. Zawodowi programiści nie „kują” regułek kodu na pamięć. Owszem, znają większość składni, ale ważniejsza jest umiejętność wyszukiwania źródeł, repozytoriów, forum i grup stworzonych dla programistów.
Bez wątpienia programista powinien lubić kodowanie. Dobry programista to osoba, która tworzy aplikację nie tylko dla pieniędzy, ale często też dla własnej satysfakcji, lubiąca wyzwania i szukająca nowych rozwiązań. A do tego pasja jest niezbędna.

 

Nikt nie zrobi tego za Ciebie

Kolejna rzecza cechująca zawodowych programistów to ogromna samodyscyplina, chęć zdobywania nowej wiedzy. Przydaje się również umiejętność samodzielnego uczenia się.

Wiele osób zapisuje się na szkolenie, kurs czy bootcamp, rozpoczyna naukę i po przerobieniu materiału przestaje się uczyć. Musisz wiedzieć, że dobry programista nigdy nie przestaje się uczyć i odbyte szkolenie jest tylko jedną ze ścieżek na drodze Twojej kariery. W swojej karierze będziesz musiał non stop zdobywać nową wiedzę. Technologie zmieniają się tak szybko, że czasem paromiesięczny przestój w nauce może wykreślić Cię z danego języka.

Porównałbym to do lekarzy, którzy nawet po ukończonych studiach musza odbyć staż, a potem co jakiś czas jeździć na szkolenia, by poznawać nowinki medyczne. Identyczna sytuacja jest z programistami. Jednak tutaj w odróżnieniu od lekarza musisz wykazać się ogromną samodyscypliną, ponieważ lekarze mają szkolenia wpisane często w godziny pracy. Natomiast Ty musisz samodzielnie zadbać o własny rozwój poszukując nowych ścieżek nauki na własną rękę.

 

Jak się uczyć ?

Jeśli spełniasz cechy, które opisałem w powyższych punktach to znaczy, że jesteś na dobrej drodze do kariery programisty i pytanie: „czy można nauczyć się programowania w 5 miesięcy” jest w Twoim wypadku nadal aktualne.
O to dwie możliwości, które możesz wybrać chcą nauczyć się programowania:

Opcja A – samodzielna nauka

Bardzo popularna droga wśród programistów. Jeśli lubisz samemu zdobywać wiedzę, to świetnie! Często początkujący wybierają najbardziej opłacalny język np. Python lub Java i zaczynają uczyć się z darmowych źródeł, ebooków, forum, tutoriali na Youtubie. Korzystając z dobrodziejstw, jakie oferuje im Internet, w późniejszym czasie takie osoby potrafią często wyszukiwać potrzebne informacje bardzo szybko.

Jednak na samouków czyha pewna pułapka. Istnieje ryzyko, że w takim wypadku zabraknie motywacji, skończą się źródła nauki lub źródła, z których się uczysz, są nieodpowiednio dobierane, przez co często uczysz się niepotrzebnych rzeczy, tracąc na nie czas.

Drugą sprawą jest to, że w nauce zetkniesz się z problemami, których rozwiązania nie znajdziesz w Internecie. Szukając wyjścia na własną rękę ucieka Ci cenny czas.
W powyższej opcji nauka programowania jest naprawdę trudna jeśli chcesz zmieścić się w pół roku.

 

Opcja B – nauka z mentorem

Dla osób, które chcą przyśpieszyć naukę świetnym uzupełnieniem samodzielnej edukacji jest uczestnictwo w Bootcampie. Po pierwsze masz codzienny kontakt z mentorem, który szybko odpowie na Twoje pytania, nie tracisz czasu na szukanie odpowiedzi w Internecie. Poprzez uczestnictwo w takim bootcampie programowanie jest obecne w Twoim życiu codziennie. Czy ucząc się samodzielnie dałbyś radę codziennie się uczyć? Mało kto ma taką samodyscyplinę.

Po drugie zapisując się na bootcamp przechodzisz wyznaczoną przez mentora ścieżką. Doświadczony programista pokazuje Ci, czego warto się uczyć, dając Ci odpowiednio przygotowany materiał. Nie tracisz czasu na szukanie tego w Internecie.

Dlatego jeśli wyznaczyłeś sobie za cel naukę programowania w parę miesięcy to szybciej zrobisz to z doświadczonym mentorem, a jeszcze lepiej jeśli połączysz bootcamp z samodzielną intensywną nauką. Taką ofertę przygotowała platforma Edugrafia.pl oferująca bootcamp programowania w 5 miesięcy i przy codziennych wykładach.

 

Podsumowanie

Jak widzisz, hasło nauki programowania w parę miesięcy nie jest dla wszystkich.  Programowanie to nie zajęcie na chwilę, które ktoś włoży Ci do głowy, przez co Ty będziesz zarabiał miliony. Potrzeba wiele wytrwałości, samozaparcia, chęci rozwoju i motywacji.

Twórz projekty, które zmuszą Cię do poznawania nowych technologii, ucz się samodzielnie i zdobywaj wiedzę pod okiem doświadczonych osób. Dopiero te wszystkie składowe mogą sprawić, że w parę miesięcy opanujesz podstawy programowania.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x