Jak freelancer może zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe?

Stabilność finansowa – jak freelancer może ją osiągnąć?

Okres świąt nie tylko freelancerom kojarzy się z większą ilością wydatków. Freelancerzy jednak nie zawsze mogą przewidzieć wysokość swoich dochodów. Tym ważniejsza jest zatem kontrola nad finansami. Jak freelancer może dopilnować swojego budżetu i w okresie przedświątecznej gorączki nie wydać więcej, niż planował?

Jak freelancer może zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe?
Oszczędzanie i budżetowanie dla freelancerów

Przyczyną, dla której wydajemy więcej niż powinniśmy jest najczęściej… brak zdrowych nawyków i konsekwencji w stosunku do pieniędzy.
Zanim dochody magicznie się rozmnożą albo traficie szóstkę w totka, warto zadbać, aby nieplanowane pilne wydatki nie zostawiały was bez grosza, a drobiazgi nie pochłaniały olbrzymich sum. Angielskie powiedzenie mówi, że największe statki toną przez małe dziury.

Budżet freelancera – sprawdź, na co wydajesz

Znasz to powiedzenie, „Panie, spraw, abym kupiła tyko to, po co przyszłam”? Wbrew chwytliwemu hasełku brak kontroli nad wydatkami to przypadłość nie tylko kobieca. Nad tym, aby skutecznie stłumić porywy zdrowego rozsądku pracuje cały sztab specjalistów – być może jako grafik lub copywriter sam coś o tym wiesz.

Jeśli pieniądze znikają z konta, na coś zostały wydane. Na co dokładnie? Na to pytanie odpowie ci aplikacja MojeFinanse (na Android).
Pozwala ona na dodanie kilku kont bankowych i monitorowanie, na co przeznaczasz dochody. Wydatki możesz podzielić na kategorie (czynsz, media, opłaty, raty, jedzenie itd.) – dzięki temu sprawdzisz, na co wydajesz najwięcej i dowiesz się, gdzie szukać oszczędności. Wydatki dodasz także ręcznie – radzimy, aby robić to bezpośrednio po zakupach.

Na podobnej zasadzie działa również aplikacja Domowy Budżet (na Android). Zapisuje ona twoje miesięczne przychody w postaci wykresu kołowego i w ten sam sposób przedstawi także wydatki. Jej prostota, przejrzystość i ograniczenie funkcji do tych niezbędnych sprawia, że dobrze mieć ją pod ręką, zwłaszcza w okresie zwiększonych wydatków, kiedy działamy raczej pod wpływem impulsu niż rozsądku.

 

Wydatki freelancera – oszczędzaj małe kwoty

Wiesz już, gdzie znikają twoje pieniądze? Szukania oszczędności zaczniemy od prywatnych wydatków. P

omoże nam w tym serwis Kontomierz.pl – zaimportujesz do niego dane ze swojego konta bankowego, prześledzisz i zaplanujesz wydatki oraz zdefiniujesz te comiesięczne.
To, co w Kontomierz.pl podoba nam się najbardziej, to… możliwość oszczędzania. Gdy zapiszesz w serwisie, że  danym miesiącu chcesz zaoszczędzić określoną kwotę, Kontomierz odejmie ją z całości budżetu: pieniądze będą „niewidzialne”, a ty planując wydatki nie będziesz brał ich pod uwagę.
Serwis działa także jako aplikacja mobilna.

 

Oszczędności freelancera – obniżanie kosztów „firmowych”

Zauważyłeś, że chociaż nie prowadzisz działalności gospodarczej i nie płacisz składek ZUS, nadal wydajesz sporo pieniędzy na wykonywanie swojej pracy? Sprzęt techniczny, narzędzia, subskrypcje i abonamenty, chociaż niewielkie, razem sumują się do sporych kwot. Możesz spróbować poszukać oszczędności na tym polu.

 

  • Zrezygnuj z drukowania dokumentów – zastosuj podejście „bezpapierowe”. Nie chodzi tylko o zniżki, jakie możesz dostać od dostawców energii lub usług, kiedy korzystasz z e-faktury. Sam także możesz sporo zaoszczędzić na papierze i tonerach do drukarki.
  • Zastanów się nad koniecznością outsourcingu – oczywiście, że możesz zlecać proste i mniej atrakcyjne prace innym freelancerom, ale czy rzeczywiście jest to rozwiązanie korzystne finansowo? Prawdopodobnie stawka takiego zlecenia jest niewysoka, a ty będziesz musiał poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego podwykonawcy i kontrolę jego pracy.
    Jeśli osiągnąłeś etap, w którym masz za dużo interesujących zleceń, aby znaleźć czas na proste i nieciekawe prace poniżej twoich możliwości, zrezygnuj z nich całkowicie.
  • Ogranicz koszty podróży – oczywiście na początku współpracy klient może wymagać regularnych spotkań i może udać się wam wypracować satysfakcjonujący model podziału kosztów dojazdu. Warto jednak przemyśleć, czy koniecznie raz w tygodniu musisz jeździć na spotkania na drugi koniec kraju. Wideokonferencje przez Skype mogą z powodzeniem zastąpić spotkania osobiste, a do tego musisz poświęcać czasu na podróż.
  • Dziel zasoby – korzystasz z komercyjnych banków zdjęć lub innych płatnych subskrypcji? Na pewno masz przyjaciół lub znajomych, którzy korzystają z tych samych zasobów. Zamiast opłacać pojedyncze plany, możecie zrzucić się na droższą subskrypcję, która daje większe możliwości – finansowo może być to znacznie bardziej opłacalne.
  • Szukaj tańszych zamienników komercyjnych programów – może nie mają wszystkich zaawansowanych funkcji, ale powiedzmy to sobie szczerze: freelancerzy, którzy dopiero pracują na wyrobienie sobie marki na rynku pracy zdalnej rzadko kiedy potrzebują najbardziej zaawansowanych technicznie dodatków komercyjnych programów. Zakup droższych narzędzi rozważ dopiero, kiedy będziesz miał pewność, że inwestycja się zwróci.
  • Kupuj rzeczy z drugiej ręki – reklamy sprzętu elektronicznego kuszą, ale sam pewnie wiesz, że żywotność komputerów i laptopów jest znacznie dłuższa niż błysk nowości. Obecnie jest wiele sklepów oferujących używany sprzęt osób prywatnych i poleasingowy, a niektóre dają również dodatkową gwarancję na oferowane urządzenia. Często w korzystnych cenach możesz kupić używany sprzęt w bardzo dobrym stanie, w jakości wyższej niż sprzęt marketowy

Zarobki freelancera – ustal wysokość swojej pensji

Niektórych grafików, copywriterów i informatyków do freelancingu przyciąga swoboda i elastyczność, jaką daje praca zdalna, również w zakresie finansów. Kiedy współpraca z lepszym klientem zaczyna przynosić dochody lub miałeś bardzo dobry miesiąc, trudno oprzeć się pokusie wydania większej części zarobionych pieniędzy.
Aby nad tym zapanować, obserwuj swoje dochody przez kilka miesięcy i ustal, jaka jest minimalna kwota, jaką zarabiasz. To będzie twoje miesięczne wynagrodzenie, twoja pensja – wszystko, co zarobisz ponad tę sumę, odłóż na konto oszczędnościowe. Będzie twoje zabezpieczenie na przyszłość, słabszy okres, na nieprzewidziane wydatki lub na planowane inwestycje.

 

Zarobki freelancera – korzystaj z więcej niż jednego konta bankowego

Dlaczego? Jedno konto, z którego opłacasz wydatki firmowe i domowe, i gdzie starasz się również odkładać pewne sumy, nie daje wystarczającej przejrzystości budżetowania.
Załóż przynajmniej dwa konta na potrzeby bieżących wydatków. Na jedno z nich co tydzień przelewaj określoną sumę tak, jakbyś sam płacił sobie pensję. Dzięki temu nie przekroczysz limitu wydatków domowych i unikniesz „pożyczania” od siebie samego na firmowe wydatki.
Warto mieć także konto oszczędnościowe. Widok rosnących oszczędności tym bardziej motywuje do ich gromadzenia, a oddzielne konto ogranicza pokusę „pożyczenia” zaoszczędzonych pieniędzy.

 

Budżetowanie dla freelancerów

Wiesz już, na co wydajesz pieniądze i gdzie poszukać oszczędności. Udało ci się też osiągnąć przejrzystość finansową. Przed tobą najważniejsza kwestia – jak korzystanie rozdysponować swoje przychody?
Najpierw określ kwotę netto swoich zarobków i podziel ją na trzy części w proporcji 50/20/30.

 

50% – to suma na wydatki domowe, czynsz i media, jedzenie i transport oraz inne codzienne potrzeby.
20% – tę część przeznacz na „opłacenie siebie”. Regulujesz z niej spłaty zobowiązań, składki zdrowotne, odkładasz na emeryturę lub oszczędzasz.
30% – tyle możesz wydać na swoje przyjemności – wyjścia ze znajomymi, rozrywki, wakacje czy zakupy.

 

Nie musisz sztywno trzymać się tych liczb. Najważniejsze, aby przestrzegać prostej zasady: na potrzeby domowe nie wydawaj więcej niż połowy swoich dochodów, oszczędzaj nie mniej niż 20% i nie wydawaj na przyjemności więcej niż 30%.

 

Jeśli uda ci się obniżyć koszty utrzymania do sumy mniejszej niż 50% dochodu, oznacza to, że możesz więcej odłożyć lub wydać na swoje przyjemności. Może się zatem okazać, że twój podział dochodów będzie opierał się na proporcji 40/30/30.
Ramy nie są sztywne, więc dostosuje model budżetowania do swoich potrzeb i możliwości.

 

Oszczędzanie freelancera – wyznacz sobie cel

Badania wskazują, że prawie połowa oszczędzających Polaków odkłada pieniądze „na czarną godzinę”. Chociaż taka finansowa zapobiegliwość jest pozytywną cechą, dla wielu osób odległa korzyść w postaci zabezpieczenia „na wszelki wypadek” nie jest wystarczającą motywacją do regularnego oszczędzania.
Jeśli zaliczasz się do tego grona, wyznacz sobie jasno sprecyzowany cel, na który odkładasz pieniądze. Podróż marzeń? Nowy komputer? Łatwiej ci będzie odmówić sobie mniejszej przyjemności, kiedy będziesz widział, jak suma przeznaczona na poważniejszy zakup sukcesywnie rośnie.

 

Podsumowanie

Freelancerzy, którzy bardziej niż pracownicy etatowi muszą postarać o stabilność finansową, tym bardziej powinni zwracać uwagę na to, jak i na co wydają zarobione pieniądze.
Oszczędności najlepiej szukać wśród niewielkich wydatków – pomagają w tym aplikacje i serwisy internetowe, które umożliwiają śledzenie ruchu na koncie. Innym polem oszczędności są także wydatki związane bezpośrednio z pracą.
Aby nie stracić kontroli nad swoimi finansami, warto jest zacząć płacić sobie „pensję” oraz używać kilku kont bankowych, aby zachować przejrzystość. Skuteczną metodą budżetowania jest także podział zarobionych sum w proporcji 50/20/30, z czego dwie ostatnie wartości odpowiadają sumom przeznaczonym na oszczędzanie i na własne przyjemności.

 

A jakie wy macie metody na freelancerski budżet? Napiszcie nam o swoich doświadczeniach w komentarzach!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz