Jak zaplanować wakacje, gdy pracujesz zdalnie

Jak zaplanować wakacje, gdy pracujesz zdalnie?

Wakacje freelancera? Biały piasek, hamak zawieszony między palmami i drink z parasolką – a przynajmniej takie panują wyobrażenia. Tymczasem w rzeczywistości drinkowi z parasolką często towarzyszy laptop, a do plecaka zapakowanego na górską wspinaczkę dokłada się także listę poprawek, które klient zgłosił w ostatniej chwili. Co zrobić, żeby wakacje naprawdę stały się okazją do wypoczynku, a nie dodatkowym czasem na jeszcze cięższą pracę?

Jak zaplanować wakacje, gdy pracujesz zdalnie
Źródło zdjęcia: pixabay.com/pl/users/Unsplash-242387/

Uwzględnij urlop w swoim rocznym budżecie

Jedną z cech pracy freeelancera jest brak płatnego urlopu. W praktyce oznacza to, że na swoje wakacje będziesz musiał zapracować sam i że w trakcie urlopu nie będziesz zarabiał. Rachunek jest prosty: oprócz kwoty przeznaczonej na wyjazd potrzebujesz dodatkowych oszczędności na pokrycie finansowej straty, jaką dla Twojej działalności będzie wyjazd. Pamiętaj jednak, że rezygnowanie z wakacji i z odpoczynku to prosta droga do wypalenia zawodowego, dlatego uwzględnij urlop w swoim rocznym budżecie – to inwestycja, która zwróci się w przyszłości.

Planuj swoją pracę

Jak pogodzić pracę i wyjazd tak, żeby nie stracić przychodów – albo stracić jak najmniej? Masz pięć możliwości:

  • pracuj z wyprzedzeniem
    Wszystkie zlecenia, jakie mógłbyś wykonać zostając w domu, spróbuj zrobić w ciągu tygodnia lub dwóch przed wyjazdem. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nic nie stracisz, ale… kosztem przepracowanych weekendów i zarwanych nocy, po których naprawdę będziesz potrzebował wakacji.
  • odpuść pracę
    To może brzmieć mało poważnie, ale sam musisz ocenić, czy Twoi klienci będą skłonni poczekać kilka dni dłużej na ukończenie projektu i czy nie będzie to dla Ciebie za duże obciążenie psychiczne. W rezultacie nawet jeśli stracisz jakieś zlecenie, na urlop pojedziesz mniej przemęczony. Ta metoda sprawdza się przy wyjazdach na dłuższy weekend.
  • poproś o pomoc
    A może masz zaprzyjaźnionego freelancera, którego możesz poprosić o pomoc? Jeśli jest to osoba odpowiedzialna, która dodatkowo rozumie wymagania Twoich zleceniodawców, takie rozwiązanie może przynieść wam dodatkowe korzyści. W zamian możesz zaproponować taką samą przysługę, kiedy Twój znajomy zdecyduje się na wakacyjny wyjazd. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, pamiętaj, żeby wcześniej ustalić warunki wynagrodzenia.
  • zabierz pracę ze sobą
    Jeśli pracujesz zdalnie, co stoi na przeszkodzie, żeby zabrać pracę ze sobą? Co prawda można się zastanawiać, czy wtedy wciąż są to wakacje, ale na pewno nie stracisz wtedy zarobków.
  • weź dodatkowe zlecenia na kilka miesięcy wcześniej
    Oznacza to więcej pracy przed wakacjami, ale zabezpieczony budżet i większy spokój bezpośrednio przed wyjazdem.

Uprzedź klientów o planowanym urlopie

Odpowiednio wcześniej poinformuj swoich klientów o planowanym urlopie – daj im czas na zgłoszenie ewentualnych poprawek i uregulowanie należności za Twoją pracę. Przygotuj także mail auto-respondera, w którym poinformujesz obecnych i potencjalnych klientów o dacie Twojego powrotu.

Pozwól sobie na wypoczynek

Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, wielu freelancerów na wakacjach boryka się z… poczuciem winy. Łatwo jest wpaść w pułapkę schematu: „mało pracuję – jestem leniwy i mało efektywny – muszę zadbać o zarobki – powinienem popracować więcej”.

Co może pomóc? Nie ma jednej magicznej rady, która pomoże oczyścić umysł i zapewni spokój myśli. Na dobry początek możesz wyłączyć telefon i odciąć się od Internetu. Chociaż początek może Ci przypominać odwyk, miej w pamięci, że urlop to Twój odpoczynek od pracy.

Zaplanuj powrót

Niezależnie od tego, jak dobrze zaplanowałeś wyjazd, jak szczegółowo poinformowałeś klientów o swoim powrocie, czy poprosiłeś znajomego freelancera o opiekę nad klientami pod Twoją nieobecność, musisz być gotowy na skrzynkę mailową pełną wiadomości, które będą wymagały Twojej uwagi.

Aby zmniejszyć stres po powrocie z wakacji, postaraj się zakończyć pracę nad zleceniami jeszcze przed wyjazdem. W ten sposób wypoczęty wrócisz do nowych zadań, a nie kontynuacji poprzednich.

Żeby ilość pilnych spraw nie zepsuła Twojego dobrego nastroju, przygotuj strategię, jak sobie z nimi poradzić. Stwórz listę zadań, która pomoże Ci przetrwać pierwsze dni – uwaga, badania wskazują, że przez pierwsze dwa tygodnie po urlopie nasza produktywność oscyluje w granicach 40-80%, a dopiero w trzecim tygodniu osiąga 110%. Nie warto zatem forsować się ciężkimi zadaniami zaraz po powrocie.

Zapisz