Jak zwiększyć kreatywność

Zwiększ swoją kreatywność – rady dla freelancerów

 

Kreatywność stała się modna – poszukuje się kreatywnych grafików, kreatywnych rozwiązań, kreatywnych pomysłów. Niezależnie od tego, czy uważasz kreatywność za słowo-wytrych czy rzeczywiście wierzysz w jej moc, warto poświecić chwilę na rozwój innowacyjnego, nieszablonowego myślenia. Nawet jeśli nie wierzysz, że takie ćwiczenia poprawią jakość Twojej pracy, mogą dostarczyć Ci dobrej zabawy i dać chwilę relaksu.

Jak zwiększyć kreatywność
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/Wokandapix-614097/

Oto nasze propozycje:

1. pomysłowe ograniczenia

Jeśli masz wszystkie elementy potrzebne do rozwiązania problemu to… prawdopodobnie zadanie okaże się nudne i nieciekawe. Ograniczenia wyzwalają w nas najwięcej pomysłowości, dlatego spróbuj narzucić sobie kilka.

Jeśli w wolnych chwilach lubisz rozwiązywać szarady, krzyżówki lub sudoku, ogranicz sobie czas. Ale możesz też pójść dalej: zrezygnuj z jednego narzędzia, które wykorzystujesz zwykle w pracy. Wyobraź sobie, że rezygnujesz ze słowa, którego nadużywasz, albo tych z Photoshopowych pędzli i efektów, które sprawdzają się w większości sytuacji. Co zrobisz z takim ograniczeniem, jak je obejdziesz? Rozwiązania, które odkryjesz, mogą Cię zaskoczyć!

2. wyobraź sobie, że…

Eksperymenty mentalne są popularne nie tylko wśród naukowców. Ty też możesz z nich skorzystać, a przy tym zapewnić sobie trochę dobrej zabawy. Śmiało: wyobraź sobie, że właśnie rozbiłeś się na bezludnej wyspie. Co zrobisz? A gdybyśmy nie stracili ogonów – jak by wyglądały, do czego by służyły i jak by zmieniły nasz świat? Jak zaprojektujesz komunikację z mieszkańcami nowo odkrytej planety? Jak opisać kolor niebieski komuś, kto nie odróżnia kolorów? Dziwne pytania zmobilizują Cię do znalezienia nieszablonowego rozwiązania.

3. z czym ci się kojarzy…?

Jeśli codziennie korzystamy z gotowych rozwiązań, coraz trudniej jest zdecydować się na coś nietypowego – a twój mózg uwielbia nowinki! Żeby dostarczyć mu trochę zabawy, poćwicz skojarzenia. Sięgnij po książkę i wybierz na chybił-trafił dwa słowa, a potem stwórz między nimi łańcuch skojarzeń – postaraj się, aby maksymalna liczba słów między pierwszym a ostatnim nie przekraczała trzech. Im bardziej nietypowe i oryginalne będą Twoje skojarzenia, tym lepiej!

Copywriterzy mogą dodatkowo ułożyć krótką historię ze stworzonym wcześniej ciągiem skojarzeń jako pożyteczne ćwiczenie warsztatowe. Potrzebujesz więcej? Dodatkowe ćwiczenia znajdziesz w tym filmiku

A może rysujesz? Jeśli tak, słyszałeś pewnie o coffee monsters – stworkach rysowanych na podstawie rozpryśniętych kropli kawy. To doskonałe ćwiczenie na skojarzenia i odnajdywanie w abstrakcyjnych kształtach znajomych przedmiotów możesz wykorzystać również dla siebie.

Wolisz bardziej geometryczne kształty? Narysuj w niewielkich odstępach od siebie dwa kwadraty, kwadrat i okrąg, trójkąt i prostokąt lub inną kombinację, a potem połącz je liniami tak, aby tworzyły rozpoznawalny kształt. Uwaga – dla utrudnienia nie koloruj podstawowych figur i nie rysuj w ich wnętrzach.

4. pisz

W dobie urządzeń wyposażonych choćby w miniaturową klawiaturę, notatniki i zeszyty przestały służyć jako podręczne „banki pomysłów”, a szkoda. Pisanie ręcznie aktywizuje pewne obszary w mózgu, a także wymusza większą uwagę i koncentrację na sposobie formułowania myśli.

Noś przy sobie notatnik i zapisuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy: pomysły na teksty, zasłyszane powiedzonka, zabawne skojarzenia. Przekonasz się, że kiedy masz zeszyt przeznaczony do takich notatek, w niedługim czasie zaczniesz zapełniać go pomysłami – pojawi się motywacja do szukania tematów i niezbędna uwaga do tego, żeby je dostrzegać i wyłapywać.

5. kopiuj

Chociaż może to zabrzmieć mało kreatywnie – kopiuj. Przeglądaj i zapisuj rozwiązania i projekty innych, które zainspirowały Cię do poszukiwań albo które zwyczajnie uważasz za lepsze. Nie uda Ci się ich idealnie odwzorować – i dobrze, ponieważ kopiując, będziesz odkrywał nowe rozwiązania i uczył się nowych rzeczy.

6. graj

Uważasz, że gry są dla dzieci? W takim razie zastanów się, dlaczego mówi się o dziecięcej kreatywności, a nie ma wyrażenia na pomysłowość dorosłych? Jeśli przerażają cię szachy, a masz dość scrabble’a, spróbuj innych gier – popularnych planszówek, które dostępne są w wypożyczalniach i komisach za mniejsze kwoty niż w sklepach, albo RPG, niekoniecznie w wersjach komputerowych.

Szczególnie RPG sprawdzą się jako trening dla wyobraźni i pomogą rozwinąć Ci umiejętność prowadzenia narracji oraz dopracowania szczegółów. Przy okazji – to świetny sposób na rozrywkę w gronie znajomych.

7. a poza tym

Na dobrą kondycję mózgu wpływają także nauka nowych umiejętności, nauka języków obcych (możesz skorzystać z bezpłatnych aplikacji, dzięki którym każdego dnia nauczysz się jednego nowego słowa, takich jak Word of the Day) i rozwiązywanie szarad. Możemy też polecić świetny serwis.

Zapisz

Zapisz