Jakie zawody pasują do freelancingu

Pracuj jako freelancer – lista branż

 

Według definicji freelancer to osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie. Osoby rezygnujące ze stałego etatu mogą założyć własną działalność gospodarczą lub zawierać umowy o dzieło, najlepiej za pomocą serwisu useme.eu, który umożliwia wystawianie faktur dla Klientów :)

Jakie zawody pasują do freelancingu
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/TheAngryTeddy-123386/

Pisaliśmy już o najlepszych i najbardziej popularnych zawodach dla freelancerów, np. grafik, programista, czy copywriter (10 najlepszych zawodów dla freelancerów). Ale czy tylko osoby wyspecjalizowane w tych dziedzinach mają szansę na pracę jako freelancer? Definicja nie mówi nic o tym, że freelancer koniecznie musi pracować zdalnie.

Podajemy listę zawodów, w których również możesz rozwinąć karierę jako mobilny specjalista.

Artysta

rękodzieło – jeśli malujesz ciekawe obrazy, tworzysz niekonwencjonalną biżuterię albo ceramiczne naczynia, śmiało wybieraj freelancing. Dzięki temu będziesz mógł w zaciszu swojego atelier (tudzież domu) kreować najwspanialsze pomysły, które przyjdą Ci do głowy. Bez pośpiechu i bez szefa wciąż patrzącego Ci na ręce.

aktorstwo – właściwie każdy aktor jest trochę freelancerem, o ile z wygody nie zwiąże się na stałe z jednym teatrem lub serialem. Jeśli bierzesz udział w różnorodnych przedsięwzięciach aktorskich na zlecenie, to wiedz, że jesteś aktorem freelancerem.

Fryzjer

Będąc fryzjerem nie musisz współpracować na stałe z jednym salonem; możesz być fryzjerem mobilnym, przyjeżdżającym do klienta, kiedy tego potrzebuje. W zależności od umiejętności możesz nawet zostać prywatnym fryzjerem gwiazd.

Jeśli chcesz pracować na zasadzie freelancingu, ale nie masz ochoty jeździć po domach, na to też jest rozwiązanie. Istnieje tzw. Freelance studio, w którym możesz wynająć stanowisko wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Cena w takim salonie obejmuje nie tylko czas tam spędzony, ale również szampon, odżywkę, kawę, herbatę, a nawet sprzątanie!

Krawcowa

To zawód, który poza niezbędnymi umiejętnościami wymaga od Ciebie posiadania maszyny oraz przyborów do szycia. Możesz go wykonywać gdziekolwiek, w wynajętym studio lub w domu.

Projektant/stylista

To zawody przyszłości i na pewno w 100% freelancerskie. Każda wschodząca gwiazda w dzisiejszych czasach potrzebuje projektanta, a jeśli już go znajdzie, stylisty, aby wiedzieć, co i na jaką okazję ubrać.

W zawodzie projektanta jako freelancer możesz tworzyć kreatywne kolekcje autorskie sygnując je swoim nazwiskiem bez podpinania się pod czyjąś markę. Natomiast jako stylista znajdziesz swoją niszę wszędzie tam, gdzie ludzie lubią się ubierać :)

Dziennikarz

Stała posada, np. w gazecie może być nudna, ale dzięki internetowi dziennikarze zyskują wiele możliwości. Ze zleceniodawcą kontaktujesz się przez maila lub skype, a teksty tworzysz w… no właśnie, wszędzie tam, gdzie masz tylko ochotę być, jak prawdziwy freelancer. Podróże pozwalają na bliższy kontakt z omawianym tematem, a tym samym ciekawsze i bardziej konkretne artykuły.

Ogrodnik

Ogrodnik na zlecenie to chyba już nic nowego. Uwielbiasz rośliny, krzewy i wiesz, jak o nie dbać? Nie czekaj, zleceń znajdziesz aż nadto, a podczas pracy spędzisz czas w doborowym towarzystwie fauny i flory.

Opiekunka do dzieci

Jeśli kochasz dzieci i znasz milion sposobów, jak je okiełznać, nie musisz wiązać się z określonym przedszkolem czy szkołą. Wiele rodzin potrzebuje tzw. niani do opieki nad dzieckiem. Możesz również stworzyć własne domowe przedszkole dla kilkorga dzieci.

Tak naprawdę w większości zawodów można “uprawiać freelancerkę”, jednak wymaga to dobrej organizacji czasu i samodyscypliny. Ale co to dla Was?!

Jeśli jesteś freelancerem w zawodzie, który pominęliśmy, skomentuj artykuł i podziel się swoimi spostrzeżeniami :)

Zapisz

Zapisz