Jak zwiększyć swoją produktywność dzięki Forest App

W zawodach kreatywnych strach przed pominięciem czegoś istotnego, kiedy będziemy odłączeni od internetu, jest częstą przypadłością. Skłonność ta doczekała się nawet specjalnego określenia. Jest to tzw. FOMO (ang. „fear of missing out”).

 

Jak zwiększyć swoją produktywność dzięki Forest App
Jak zwiększyć swoją produktywność dzięki Forest App

 

Konieczność ciągłej obecności w Sieci, nieustająca potrzeba zerkania na smartfona jest szczególnie silna wtedy, gdy obowiązki zawodowe wiążą się z aktywnościami online. Strach przed niepełnym kontaktem z klientem, straceniem okazji na zdobycie zlecenia czy pominięciem jakiejś internetowej inspiracji stoi w sprzeczności z twórczą pracą, za to żywi się rosnącą górą zaległości oraz zbliżających się deadlinów. Dodatkowo praca w domu charakteryzuje się zwiększoną liczbą tzw. „rozpraszaczy”.

 

Zasadź kilka drzew… w swoim telefonie

 

Wyobraź sobie las rosnący w Twoim smartfonie. Jak to możliwe?

Forest App: Stay focused to aplikacja wykorzystująca gamifikację – za pomocą mechanizmów znanych z gier pomaga w budowaniu pożądanych nawyków i ułatwia skupienie się na pracy. Z jednej strony aplikacja blokuje wybrane przez nas strony (umieszczone na tzw. „czarnej liście”) – wystarczy ustawić czas, przez jaki dostęp do nich będzie niemożliwy. Z drugiej, Forest App pozytywnie wzmacnia i nagradza wysiłek użytkownika: za wytrzymanie określonego czasu offline otrzymujemy jedną cyfrową roślinę do zasadzenia. Im więcej samodyscypliny, tym więcej wirtualnych drzewek pojawi się w naszej kolekcji. Aplikacja przyznaje także odznaki, mówiące o kolejnych kamieniach milowych na drodze ku wysokiej produktywności. Dodatkowo za 2500 monet możemy posadzić… prawdziwe drzewo (a dokładniej zrobi to za nas fundacja Trees for the future). W taki sposób działania podjęte w grze mają przełożenie na rzeczywistość.

 

Technika Pomodoro w nowej odsłonie

Forest App bazuje na tzw. technice Pomodoro – metody znanej wszystkim, którzy kiedykolwiek interesowali się zarządzaniem czasem (lub zarządzaniem sobą w czasie). Polega ona na nieprzerwanym wykonywaniu wybranej czynności (czytaniu, pisaniu, projektowaniu itp.) przez 25 minut, po czym następuje 5-minutowa pauza. Po czterech cyklach przetrwa trwa już 20-30 minut. Upływ minut kontroluje się za pomocą dowolnego fizycznego timera. Wypełnianie obowiązków w rytmie „pełna skupienia praca – krótki odpoczynek – praca – krótki odpoczynek…” pozwala na wprowadzenie się w tzw. flow, czyli stan, w którym wysiłek intelektualny (twórczy) staje się przyjemnością, a do głowy przychodzą najlepsze pomysły.

 

Trening produktywności w świecie roślin

Po ustawieniu parametrów, na ekranie urządzenia pojawia się ziarenko. Jeżeli zostawimy telefon w spokoju, po upływie określonego czasu odliczanego przez timer, na ekranie „wyrośnie” dorodne drzewo, za które później otrzymamy monety – wirtualną walutę. Monety przydadzą się do zakupu nowych ziaren i powiększenia naszego cyfrowego zbioru na kwadratowej planszy. Co ciekawe, Forest App: Stay focused wysyła szereg komunikatów np. jeśli chciałbyś przerwać pracę aplikacji, otrzymasz wiadomość „wracaj do pracy” albo „nie patrz na mnie”. Jeśli zamkniesz program, hodowane drzewko zmarnieje i uschnie.

Zaletą narzędzia jest jego atrakcyjna, przyciągająca wzrok forma: rośliny są urozmaicone nie tylko pod względem gatunków (oprócz drzew pojawiają się też krzewy czy grzyby), ale i wyglądu: w aplikacji znajdziemy bananowce i bambusy, jak również drzewa z ptasim gniazdem w koronie, w kształcie kota czy zbudowane… z cukierków.

 

Forest App
Źródło: https://itunes.apple.com/us/app/forest-stay-focused/id866450515?mt=8

 

Forest App pozwala na rywalizację w obrębie wybranej grupy – rodziny czy przyjaciół – i umożliwia chwalenie się własną „leśną” kolekcją. W programie dostępna jest opcja specjalnego dziennika, w którym na bieżąco notowane są nasze postępy. Możemy je również śledzić na wykresach z podziałem na dni tygodnia. Statystyki obejmują też ogólną liczbę zasadzonych i uschniętych drzew. Co ciekawe, Forest App posiada rozszerzenie do przeglądarek internetowych, więc efektywna praca przy komputerze może stać się nie tylko pobożnym życzeniem, ale i rzeczywistością. Rozszerzenie do przeglądarek jest darmowe, a aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store. Zsynchronizowanie urządzeń jest możliwe w wersji płatnej.