efektywna praca zdalna dla freelancerów

Praca freelancera może być doskonałym sposobem na życie lub… najtrudniejszym wyzwaniem, z jakim się zetkniesz. Jako freelancer musisz sam zadbać o swój „pakiet socjalny”, podatki, planowanie wydatków w czasie zleceń „tłustych i chudych”.

efektywna praca zdalna dla freelancerów
Jak osiągnąć większe korzyści z pracy zdalnej?

Wielu ze spraw, za które jesteś odpowiedzialny, nie unikniesz. Musisz rozliczać podatki, składać oferty, szukać nowych zleceń, bo to podstawa twojej działalności. Skoro nie możesz ich pominąć, postaraj się, aby twoje obowiązki przynosiły ci maksimum korzyści.

 

1. Znaj swoją wartość

Ten punkt ma kluczowe zdarzenie, a błędy, które początkujący freelancerzy popełniają na tym etapie, potrafią ścigać ich przez długie miesiące.

Poświęć trochę czasu na rzetelną ocenę swoich umiejętności i warsztatu. Co czyni cię lepszym, innym, bardziej wartościowym od pozostałych freelancerów? Działasz w specyficznej niszy, posiadasz rzadkie umiejętności, łączysz nietypowe kompetencje?

Kiedy już ustalisz swoje atuty, porównaj ceny i stawki, jakie oferują freelancerzy za konkretne usługi. Jeśli nie chcesz pytać wprost, możesz wystawić zlecenie na kilku portalach z pracą zdalną i porównać zebrane oferty.
Jeśli potrafisz zrobić coś lepiej niż inni, ale za mniej, daje ci to dobry start do wyceny własnych prac. Twoi klienci na pewno będą chcieli negocjować stawki i jeśli rzeczywiście są do tego podstawy (np. mniejszy rozmiar prac), możesz próbować, ale w innych wypadkach trzymaj się swojej ceny.

Pamiętaj, że twoim celem jest stworzenie takiego układu, w którym obie strony są zadowolone. Nie masz na to szans, jeśli będziesz współpracował tylko z klientami, którzy oferują ci głodowe stawki.

 

2. Praca zdalna to prawdziwa praca

Patrząc z boku, freelancing to bardzo miły sposób na zarabianie na życie – siedzisz w domu na kanapie z laptopem na kolanach, a pieniądze same pojawiają się na koncie.

Niestety, rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Choćby dlatego, że siedząc w domu łatwo stracić poczucie, że twoja praca jest pracą na poważnie. Czasem muszą przed nią ustąpić nie tylko domowe obowiązki, ale również niewinne przyjemności w postaci oglądania całych sezonów seriali.

Jako freelancer musisz popracować nad strukturą twojego dnia, aby jak najlepiej dopasować się do klientów. Zwróć na to uwagę szczególnie, jeśli chcesz pracować dla zagranicznych zleceniodawców.

 

3. Zarządzaj czasem z głową

Prokrastynacja to pewnie twoja stara znajoma jeszcze z czasów szkolnych lub studenckich. Prokrastynujemy wszyscy, mniej lub bardziej, ale w przypadku pracy zdalnej wymagana jest szczególna ostrożność – ostatecznie nikt nie zapłaci ci za godziny spędzone na przeglądaniu Facebooka, bo „szef nie widział”.

Możesz spotkać również klientów, którzy będą oczekiwali dokładnej rozpiski godzinowej z wykonanych prac – dotyczy to nie tylko wirtualnych asystentek, ale również programistów i copywriterów.
Klientom na ogół zależy na szybkim i terminowym wykonaniu pracy. Nie obawiaj się poprosić o dodatkowy dzień czy dwa, jeśli pracy rzeczywiście jest sporo, ale nie nadużywaj tego. Zleceniodawcy zrozumieją twoje motywy, jeśli to, o co proszą, w danym czasie jest trudne do wykonania lub może być wykonane szybciej, ale kosztem utraty jakości.

 

4. Ustalaj jasne warunki

Jeśli masz wątpliwości co do warunków pracy lub nie wszystkie ustalenia są dla ciebie jasne, poproś o doprecyzowanie spornych kwestii.
Klient oferuje stawkę 30 zł za 1500 zzs, a zamawia tekst na 5000 zzs i nie wspomina ani słowem o zmianie stawki? Oznacza to, że albo ma nadzieję, że nie się zorientujesz i dostanie sporą pracę w cenie małej, albo nie zwrócił uwagi na zmianę warunków.

Staraj się ustalać wszystkie szczegóły pisemnie, również jeśli chodzi o zmianę stawki w stosunku do wykonanej pracy – ilości grafik, liczby zdjęć czy funkcji do zakodowania.

 

5. Rozliczaj podatki

Prawo podatkowe i wysokość podatków mogą się różnić między poszczególnymi krajami, ale jedno jest pewne: musisz je zapłacić i lepiej z tym nie zwlekać, bo koszty kar mogą znacznie przewyższyć twoje dochody.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy jesteś osobą fizyczną, jako freelancer musisz zadbać o rozliczenie dochodów. Jeśli nie masz zacięcia księgowego i brakuje ci specjalistycznej wiedzy, najbezpieczniej będzie zlecić to zewnętrznej księgowości lub biurom rachunkowym.

Dla freelancerów dobrą opcją jest także rozliczanie prac za pośrednictwem useme.eu. Portal zawiera z tobą umowę o dzieło na prace dopiero zamówione lub już wykonane, i na tej podstawie odprowadza za ciebie zaliczkę na podatek dochodowy. Na koniec roku otrzymasz PIT 11. Przez Useme wystawisz fakturę VAT, nawet jeśli ty nie masz firmy.

 

6. Sprzedawaj się

Pomyśl o wysyłaniu ofert jako o rozmowie kwalifikacyjnej. Podkreśl wszystkie swoje zalety i atuty, które są idealną odpowiedzią na potrzeby klienta. Próbujesz sprzedać siebie jako najlepsze rozwiązanie na ich problemy!

Jednocześnie upewnij się, że ludzie, z którymi będziesz pracować, również ci odpowiadają. Dzięki temu unikniesz trać i zapewnisz sobie bardziej harmonijną współpracę.

Bądź szczery z tym, co możesz zapewnić i jakie prace możesz dostarczyć. Ustal, na jakie wsparcie ze strony klienta możesz liczyć. Dzięki temu, że ustalisz jasne granice, unikniesz problemów i nieporozumień z zakresem obowiązków i oczekiwaniami.

 

7. Networking

Networking może okazać się kluczowy dla twojej kariery freelancera. Szukaj nowych okazji do zawarcia znajomości biznesowych i proś obecnych klientów o referencje.

Nie obawiaj się także odświeżania kontaktów i oferowania swoich usług, kiedy praca jest już ukończona. Nie ma to nic wspólnego z narzucaniem się – ostatecznie twój klient potrzebuje tego, co robisz. Jedyne, co złego może cię spotkać w takiej sytuacji, to domowa.

 

8. Dbaj o bezpieczeństwo

Przechowuj kopie wszystkiego, co robisz dla klienta – korespondencję, umowy, faktury, potwierdzenia płatności, wykonane prace. Dzięki temu nie tylko prowadzenie rachunków stanie się bardziej efektywne, ale łatwiej ci będzie zorganizować sobie pracę.
Pamiętaj również, że polskie prawo wymaga przechowywania niektórych dokumentów przez okres 3-5 lat.

Robienie kopii dotyczy również sprzętu, na jakim pracujesz. Uszkodzenia mechaniczne, awarie i wirusy mogą pozbawić cię nie tylko już wykonanych prac, ale również tych, nad którymi pracujesz.
Bezpiecznie jest kopiować najważniejsze pliki na dysk przenośny, pendrive lub umieszczać je w chmurze.

Tworzenie kopii zapasowych i przenośnych ma jeszcze tę zaletę, że umożliwi ci pracę z każdego miejsca, nawet jeśli będziesz musiał skorzystać z cudzego laptopa.

 

Minimalne zmiany, duże korzyści dla freelancera – podsumowanie

Tak naprawdę najważniejszą walutą twojego życia jest czas – i w przeciwieństwie do pieniędzy nie możesz zarobić go więcej. Możesz natomiast zarządzać nim mądrze i sprawiać, aby obowiązki, których musisz dopilnować, przynosiły ci określone korzyści.

Dotyczy to takich sfer pracy zdalnej, jak wycena twojej pracy, składanie ofert i szukanie nowych zleceń – w tych dziedzinach minimalnie większy wysiłek może wyraźnie się zwrócić.
Inna rzecz, w której od początku warto pilnować porządku i przejrzystości, to rozliczenia, księgowość i podatki.
Pilnuj porządku w dokumentach i plikach związanych z umowami, a jeśli nie czujesz się na siłach w samodzielnym rozliczaniu podatków, nawiąż współpracę z biurem rachunkowym lub rozliczaj zlecenia z useme.eu.

Zapisz