Miejsca do pracy zdalnej w święta

Coworki, biura na godziny i praca zdalna w święta

Gdzie pracować zdalnie w święta?

Jedno z freelancerskich praw Murphy’ego mówi, że zleceniodawca zawsze potrzebuje zleconej pracy jeszcze przed świętami albo zaraz po nich. Tymczasem świąteczna gorączka nie sprzyja pracy zdalnej, szczególnie jeśli potrzebujesz ciszy i skupienia.

Co prawda niektórzy mobilni specjaliści są przekonani, że w trakcie świąt nadrobią opóźnienie. Doświadczenie uczy jednak, że lepiej jest dopiąć terminy przed Bożym Narodzeniem, niż gorączkowo stukać w klawiaturę między karpiem a makowcem.

Jak możesz uniknąć przedświątecznego stresu związanego ze zleceniami? Podpowiadamy, gdzie możesz poszukać skupienia i atmosfery sprzyjającej pracy zdalnej.

Coworki, biura na godziny i praca zdalna w święta
Gdzie pracować zdalnie w święta?

Zanim wybierzesz miejsce do pracy poza domem, upewnij się, że będzie:

  • wygodne
  • z dostępem do darmowego wi-fi (zwłaszcza, jeśli nie dysponujesz własnym internetem mobilnym)
  • względnie ciche

Dlaczego za najważniejszą uważamy wygodę? Kilka godzin przy małym kawiarnianym stoliczku na niewygodnym krześle prędzej zabije twoją kreatywność (i plecy przy okazji), niż pozwoli na efektywną pracę.
Dostęp do wi-fi jest istotny, ale jeśli twoja praca nie wymaga kontaktu z klientem lub przesyłania dużych plików, jej efekty możesz dostarczyć korzystając już z domowej sieci. Brak wi-fi może posłużyć także jako zaleta – ograniczy rozpraszacze.
Nie wszyscy dobrze się czują w gwarze i hałasie miejsc publicznych. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, nie zapomnij zabrać ze sobą słuchawek dobrze izolujących od dźwięków z zewnątrz.

 

Gdzie pracować zdalnie?

Biblioteki

To niedoceniane przez freelancerów miejsce ma sporo zalet. Przede wszystkim na pewno jest w nim cicho – większość bibliotekarzy w czytelniach jest bardzo uczulona na punkcie głośnych rozmów i zakłócania porządku.
Czytelnie większych bibliotek mają dostęp do całkiem przyzwoitego wi-fi oraz ergonomiczne miejsca pracy z dobrym oświetleniem. Co ważne dla copywriterów – księgozbiór podręczny to również nieocenione źródło do researchu.

 

Co-worki

Biuro co-workingowe to doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy potrzebują spokoju i twórczej atmosfery do pracy. To miejsce, w którym dzielisz przestrzeń z freelancerami podobnymi do ciebie, co z kolei daje też szansę na nawiązanie nowych znajomości.
Inwestycja w postaci wykupienia dostępu do biurka potrafi bardzo mocno zmotywować do pracy. Dodatkowym udogodnieniem jest także sprzęt biurowy (ksero, skaner, faks).

 

Kawiarnie

Kochasz magię świąt? W takim razie spróbuj pracy w kawiarni. Świąteczne dekoracje i korzenne zapachy bez konieczności sprzątania i lepienia pierogów powinny złagodzić stres i uwolnić pokłady kreatywności.
Zanim zamówisz wielki kubek świątecznego latte z ciasteczkiem, upewnij się, że wybrałeś wygodne miejsce z dostępem do wi-fi. Jeśli nie przepadasz za szlagierami świątecznego popu, nie zapomnij też zabrać słuchawek.

 

Przestrzenie publiczne

W twojej okolicy zapewne znajdziesz coś odpowiedniego: foyer kina (KNH) lub teatru (Capitol). Może być to także wydzielona przestrzeń w centrum handlowym (Galeria Katowice, Alfa Centrum w Białymstoku, Auchan Bielany Warszawa). Listę mogą uzupełnić przestrzenie Idea Hub (np. w Łodzi). Listę miejsc, które możesz odwiedzić, znajdziesz tu (KLIK).
Poza okresem świątecznym tę rolę mogą pełnić także poczekanie na dworcach lub hale przylotów na lotniskach, jednak pod koniec grudnia odradzamy te miejsca.

 

 

Podsumowanie

Okres przedświąteczny dla freelancerów nie musi oznaczać stresu z powodu pracy w domu. Obecnie istnieje wiele miejsc, gdzie można w przyjaznej atmosferze pracować zdalnie – część z nich zapewnia również stały dostęp do internetu.

Oprócz najpopularniejszych miejsc do pracy, takich jak kawiarnie i biura coworkingowe, warto dać szansę mniej znanym alternatywom. Dobrymi miejscami do pracy są czytelnie bibliotek publicznych oraz darmowe przestrzenie kreatywne do pracy zdalnej. Znajdziesz je między innymi w centrach handlowych, kinach czy teatrach.

A gdzie wy pracujecie zdalnie, kiedy nie możecie zostać w domu? Napiszcie nam o swoich doświadczeniach!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

avatar