Najlepsze darmowe programy do obróbki video

Popularność contentu video rośnie: coraz bardziej lubimy oglądać i udostępniać filmiki, a treści video angażują nas najmocniej. W praktyce oznacza to, że dobry content video może znacząco zwiększyć wskaźnik konwersji i rozpoznawalność marki.
Warto mieć to na uwadze, kiedy otrzymujesz zlecenie na zarządzanie lub dostarczenie różnorodnej treści na stronę www lub fanpage firmy.

Stworzenie video wymaga może większej pracy, zwłaszcza na etapie pre-produkcji. Z kolei samo edytowanie i zmontowanie nagrania w całość jest znacznie łatwiejsze dzięki programom i narzędziom do edycji video.

 

Najlepsze darmowe narzędzia i aplikacje desktopowe do edycji video

Na ogół aplikacje i programy przeznaczone do korzystania w wersji desktopowej mają więcej dostępnych opcji oraz są bardziej wydajne. Warto korzystać z nich, kiedy chcesz stworzyć dłuższe, bardziej złożone video z myślą o udostępnieniu na YouTube lub Vimeo albo na swojej stronie www.

Wśród naszych propozycji znajdziesz zarówno narzędzia pozwalające na podstawową obróbkę, jak i w zasadzie profesjonalne programy. Większość z nich jest całkowicie lub częściowo darmowa.

Profesjonalne darmowe narzędzia do edycji video

Darmowe programy do obróbki video

 

Zaawansowane programy do obróbki video

Shotcut
Źródło
Cena: darmowy, open source
Platformy: Windows, Mac, Linux

Shotcut to pierwszy program open source na naszej liście. Takie rozwiązanie oznacza, że jest on całkowicie darmowy (a także że możesz samodzielnie napisać do niego potrzebne wtyczki i dodatki). Jego popularność przekłada się także na ilość tutoriali video, co jest o tyle istotne, że Shotcut jest zaawansowanym programem.

Oprócz opcji łączenia i dzielenia video Shotcut oferuje możliwość pracy na plikach w rozdzielczości 4K. Co więcej, nie musisz importować całego pliku do programu, co pozwala zaoszczędzić czas i RAM.

 

Lightworks
Źródło
Cena: darmowy, wersja pro 20$ na miesiąc
Platformy: Windows, Mac, Linux

Lightworks to zaawansowany program do obróbki video, który wspiera także nagrania multicam oraz różne formaty plików. Obróbka 4K jest dostępna tylko dla wersji pro, płatnej dodatkowo – dalsze różnice między wersjami możesz porównać tu.

 

HitFilm Express
Źródło
Cena: darmowy, przed pobraniem możesz zostać poproszony o udostępnienie tej informacji w mediach społecznościowych
Platformy: Windows, Mac

To również jedno z najbardziej profesjonalnych narzędzi do edycji video. Oprócz podstawowych opcji, jak dzielenie, przycinanie i edycja audio, dostępne jest także 180 innych efektów i narzędzi, w tym także maski, warstwy i wsparcie dla video 3D.
To, co może ucieszyć vlogerów, to wbudowana możliwość dodawania video na YouTube z poziomu programu.

 

DaVinci Resolve
Źródło
Cena: darmowy
Platformy: Windows, Mac, Linux
To prawdopodobnie najbardziej zaawansowany program do obróbki video na naszej liście. Jego zaletą jest dość intuicyjny interfejs, chociaż sam program pęka w szwach od dodatków i funkcji. Oprócz podstaw takich jak dzielenie i przycinanie video do dyspozycji masz również narzędzia do edycji i korekcji audio oraz koloru oraz obsługę multicam.
Uwaga: wsparcie techniczne i tutoriale są płatne, dlatego zanim zdecydujesz się na naukę edycji video z tym programem, zacznij od czegoś prostszego.

 

Blender
Źródło
Cena: darmowy, open source
Platformy: Windows, Mac, Linux

Blender znany jest raczej jako narzędzie do tworzenia grafik 3D, ale można używać go także do edycji plików video. Jest to program polecany raczej zaawansowanym użytkownikom, ponieważ ilość opcji, możliwości i dodatków, jakie oferuje, dla początkującego twórcy video może być zniechęcająca. Niestety, tutoriale Blender koncentrują się na aspekcie grafiki 3D, a nie animacji i video.

Z drugiej strony to, co zniechęca początkujących, może zainteresować bardziej doświadczonych użytkowników. Blender pozwala nie tylko wycinać i sklejać fragmenty filmów, ale daje także możliwość miksowania i synchronizacji dźwięku. Jeśli chcesz poeksperymentować, do dyspozycji masz także możliwość dodawania napisów, stosowania masek, przejść, efektów, filtrów i warstw.

 

Proste programy do obróbki video

VSCD
Źródło
Cena: darmowy, wersja pro 20$ lub wsparcie do wersji darmowej za 10$ na miesiąc.
Platformy: Windows

Ten edytor plasuje się w połowie drogi między bardzo zaawansowanymi i całkiem prostymi programami. Podstawowa wersja zawiera na przykład zestaw narzędzi do korekcji koloru i edycji audio. Wersja pro obejmuje także stabilizację obrazu oraz możliwość dogrania ścieżki voice-over.

 

Openshot
Źródło
Cena: darmowy, open source
Platformy: Windows, Mac, Linux
Ten program również plasuje się w połowie listy między najbardziej i najmniej zaawansowanymi technicznie programami. Opiera się na zasadzie drag-and-drop, co umożliwia łatwą edycję video, w tym również zmianę rozmiaru, obracanie i przejścia. Oprócz tego umożliwia dodawanie warstw oraz miksowanie audio.

 

Avidemux
Źródło
Cena: darmowy
Platformy: Windows, Mac, Linux

Prosty interfejs, proste możliwości obróbki: możesz użyć filtrów, ponownie zakodować obraz oraz podzielić go i złożyć za pomocą najprostszych opcji. Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się obróbki video, to dobre miejsce, aby ćwiczyć.

 

Machete Lite
Źródło
Cena: darmowy, wersja pro 20%
Platformy: Windows

Machete Lite to uproszczona, lżejsza wersja edytora Machete – pełną darmową trialkę programu Machete możesz również pobrać na tej stronie. Machete jest jednym z najprostszych programów do obróbki video: w zasadzie umożliwia tylko podzielenie video i ponowne złożenie. Darmowa wersja obsługuje tylko formaty AVI oraz WMV, bez edycji audio.

Skomentuj

avatar