Nawyki, które wpłyną na Twoją skuteczność

Skuteczne nawyki freelancera

Kiedy mówi się o freelancerach, pierwsze skojarzenie zazwyczaj obejmuje kogoś, kto bezczynnie siedzi przed komputerem, obowiązkowo ubrany w piżamę. Rzeczywistość nie bywa jednak tak sielankowa – praca freelancera wymaga nierzadko produktywności wyższej niż praca na etacie. Dziś podpowiadamy, jakie cechy należy rozwijać, aby podnieść swoją skuteczność.

 

Nawyki, które wpłyną na Twoją skuteczność
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/Kaboompics_com-1013994/

 

Określ cele

Kiedy pracujesz jako freelancer, granica między życiem zawodowym a prywatnym często ulega zatarciu. Dlatego właśnie potrzebujesz celów, które nie będą związane tylko z tym pierwszym – każdego miesiąca zaplanuj sobie naukę nowej umiejętności, najlepiej takiej, która ma szanse stać się Twoim hobby. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zachować równowagę między pracą a własnym życiem.

 

 

Wprowadź dyscyplinę

Niewyraźna granica między życiem prywatnym i zawodowy skutkuje tym, że dyscyplina freelancera dotyczy nie tylko dotrzymywania terminów i regularnego aktualizowania portfolio. To także codzienne wstawanie o tej samej porze, rozsądne łączenie obowiązków domowych i zawodowych oraz… zdrowy tryb życia, z aktywnością fizyczną i lekkimi posiłkami zamiast szybkiego jedzenia na wynos. Będziesz bardziej efektywny, jeśli ciężki obiad nie zmusi Cię do drzemki, a wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem będziesz przeplatał prostymi ćwiczeniami, dzięki którym dotlenisz mózg.

 

 

Determinacja i wytrwałość

Dlaczego są ważne dla freelancera? Na fali emocji łatwo jest utrzymać „zdrową” rutynę przez kilka tygodni, a potem… poczekać, aż wszystko samoistnie wróci do poprzedniego, nie zawsze korzystnego stanu rzeczy. Wytrwałość i determinacja pozwolą Ci zamienić krótkotrwałe działanie w stały nawyk, dzięki któremu poprawisz jakość swojego życia.

 

 

Pracuj nad doskonałością

Aby stać się efektywnym freelancerem przyjmij jako swoją dewizę „pracuję najlepiej, jak potrafię”.  Pracuj tak, aby tworzyć wartościowe projekty – nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z projektowaniem, pisaniem czy programowaniem, wkładaj w to, co robisz, maksimum zaangażowania. Satysfakcja z dobrze wykonanej pracy potrafi świetnie motywować do dalszego rozwoju i podejmowania twórczych wyzwań.

 

 

Rób notatki

Dobre pomysły przychodzą w najmniej spodziewanych momentach, a najlepsze z nich mają tendencję do znikania w tym samym momencie, w którym się pojawiły. Dlatego staraj się mieć przy sobie notatnik, dyktafon albo proste w obsłudze urządzenie elektroniczne (tablet, smartfon) z aplikacją, która umożliwia szybkie robienie notatek.Nie wahaj się zapisywać wszystkich pomysłów, które przychodzą Ci na myśl – to także doskonałe ćwiczenie na kreatywność. Im więcej pomysłów będziesz zapisywał, tym wyraźniejszy rozwój zaobserwujesz. Łatwiej Ci też będzie ocenić, które pomysły są warte dalszej pracy, a o których lepiej zapomnieć. Kiedy stworzysz taką bazę koncepcji, którąś z nich będziesz mógł rozwinąć i wykorzystać w przyszłości do pracy nad zleceniem od klienta.

Źródło: www.jobacle.com

Zapisz

Zapisz