Networking dla freelancerów - jak zacząć

Co prawda kariera freelancera kojarzy się nam z raczej z pracą w samotności, to w rzeczywistości tworzenie sieci kontaktów jest tutaj jedną z najważniejszych kwestii. Networking, nie tylko w kontekście współpracy z innymi twórcami, ale również zleceniodawcami, ułatwia realizację bieżących zleceń, a także pozyskiwanie nowych. Jak natomiast zadbać o networking pracując w pojedynkę z domowego zacisza? Od czego zacząć budowanie swojej sieci kontaktów zawodowych? Dziś odpowiemy na te pytania. Zapraszamy!

Networking dla freelancerów - jak zacząć
Networking dla freelancerów – jak zacząć

Networking wśród freelancerów – dlaczego warto?

Jak dobrze wiemy, podstawą działania freelancerów praktycznie na każdej płaszczyźnie jest internet. Nie inaczej będzie w kwestii budowania sieci kontaktów zawodowych. Zwłaszcza w czasach nieustających pandemicznych ograniczeń, kiedy branżowe targi i spotkania dla profesjonalistów raczej nie są organizowane. Networking, mimo że niedoceniany przez wielu freelancerów, bezdyskusyjnie jest jedną z przepustek do odniesienia sukcesu w biznesie – zwłaszcza dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z „pracą na swoim”.

Niezależnie od tego czym się zajmujesz, zdobywanie nowych znajomości w branży, oraz późniejsze ich pielęgnowanie, otwiera przed Tobą wiele możliwości, rozwija umiejętności zawodowe, a także bezpośrednio przekłada się na ilość otrzymywanych zleceń. W jaki sposób?

Networking to przede wszystkim:

  • Czerpanie inspiracji – nawiązując kontakt z innymi freelancerami pracującymi w tej samej branży, obserwujesz ich dokonania i ścieżkę zawodową. Dobre praktyki i metody pracy możesz zaadaptować do swojego biznesu.
  • Bycie na bieżąco – Dotyczy to głównie portali społecznościowych. Gdy obserwujesz innych freelancerów i na bieżąco wymieniasz się z nimi informacjami, trzymasz rękę na branżowym pulsie.
  • Poznawanie nowych, ciekawych ludzi – Praca to jedno, ale dobrze wiemy, że w obecnych czasach freelancerzy również na przestrzeni prywatnej borykają się z samotnością. Budując sieć networkingową poznajesz nowych ludzi, z którymi łączą Cię podobne zainteresowania. To wpływa na kwestie związane z pracą, jak i na Twoje poczucie wartości i lepsze samopoczucie na co dzień.
  • Szersze grono potencjalnych klientów – Udzielając się na forach i grupach branżowych, dajesz się zauważyć większej ilości potencjalnych klientów, a także masz szansę zaprezentowania efektów swojej pracy.
  • Świetny sposób na uzyskanie referencji – Networking to nie tylko kontakty z innymi freelancerami, ale także zleceniodawcami. Odpowiednio dbając o relacje z nimi, uzyskasz większą ilość pozytywnych opinii i referencji.
  • Rozwój – Niezależnie od tego, na jakim etapie swojej kariery freelancera się znajdujesz, wymiana wiedzy i doświadczeń z innymi osobami z Twojej branży jest jedną z najlepszych metod zdobywania nowych umiejętności.
  • Pomoc przy realizacji zleceń – Niezależnie od tego, jak dobrze starasz się organizować swój czas pracy, raz na jakiś czas zdarza się sytuacja, gdy po prostu nie wiesz, w co włożyć ręce. W takich momentach Twoja sieć kontaktów pomoże Ci łatwo i szybko znaleźć osobę, która odciąży Cię z natłoku zleceń. Dzięki temu wyślesz wszystkie projekty na czas i nie stracisz cennego klienta.

Od czego zacząć networking?

Jeśli do tej pory nie przykładałeś dużej wagi do networkingu, czas to zmienić. Od czego zacząć? Zdecydowanie powinieneś w pierwszej kolejności określić swoje cele. Odpowiedz na pytanie, co chcesz dzięki temu osiągnąć. Oczywiście nie musisz ograniczać się tylko do jednej rzeczy! Podstawowe cele w networkingu to:

  • pozyskiwanie nowych zleceń,
  • zdobywanie wartościowych referencji,
  • mentoring i edukacja,
  • poszukiwanie współpracowników.

 

Gdzie jest najlepsze miejsce do nawiązywania kontaktów?

Przejdźmy teraz do najtrudniejszej części – gdzie szukać kontaktów zawodowych? W przypadku freelancerów jest to prostsze, niż Ci się wydaje.

Od czego zacząć? Na początku skontaktuj się z byłymi (i zadowolonymi) klientami. Sprawdzisz w ten sposób, czy są zainteresowani kolejnymi realizacjami w najbliższym czasie i poprosisz o rekomendacje dla innych potencjalnych klientów. Może to być opinia na Twoją stronę internetową, recenzja na Facebooku lub potwierdzenie umiejętności na LinkedIn.

Jak zacząć networking w pracy zdalnej?
Jak zacząć networking w pracy zdalnej?

Druga kwestia to media społecznościowe. Dzięki nim z łatwością nawiążesz kontakty z innymi freelancerami oraz potencjalnymi klientami całego kraju. Pomijając portale specjalistyczne, jak Dribbble i Behance, zacznij od networkingu na Facebooku i LinkedIn. Zapisz się do grup branżowych i zacznij powoli nawiązywać kontakty.

Trzeci sposób wymaga troszkę większego zaangażowania – buduj sieć kontaktów zawodowych, pomagając innym. Może to być pomoc na grupach tematycznych, gdzie wykażesz się swoją wiedzą, ale także dodatkowa pomoc dotychczasowym klientom, która zaowocuje stworzeniem bliższej i owocnej relacji.

Wydarzenia branżowe zawsze są jedną z najlepszych okazji do poznawania innych freelancerów i potencjalnych klientów. Całkiem spora część takich spotkań przeniosła się do przestrzeni internetowej, gdzie wszystko odbywa się za pośrednictwem platform takich jak Zoom, ale główna idea takich wydarzeń pozostaje ta sama – tworzenie wartościowych sieci zawodowych i zawieranie nowych znajomości.