Jak freelancer może zadbać o swój kark

Ćwiczenia dla freelancerów

 

Wiedzieliście na pewno wielbłąda z jego charakterystycznie wyciągniętą do przodu i wygiętą szyją. A teraz… kto z was siedzący przy komputerze i nachylając się do monitora robi dokładnie to samo?

Jak freelancer może zadbać o swój kark
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/PublicDomainPictures-14/

Dbaj o szyję

Osiem – lub więcej – godzin pracy przy komputerze to rzeczywistość wielu z nas. Jeśli doliczymy do tego osiem godzin snu na nie zawsze odpowiednio dobranym materacu i poduszce, szybko zauważymy, że rzadko zachowujemy naturalne wygięcie karku. Nie trzeba dodawać, że wyciągnięta do przodu, stale napięta szyja nie sprzyja zachowaniu zdrowia.

Tymczasem odcinek szyjny kręgosłupa to jego newralgiczna część. Na relatywnie niewielkiej powierzchni koncentrują się bowiem nerwy odpowiadające za czucie w górnej części ciała. Przeciążenia mogą powodować ich ucisk, a to z kolei – ból, drętwienie i dyskomfort, szczególnie w obrębie ramion i dłoni. Przeciążenia nie pozostają bez wpływu także na naczynia krwionośne. Jest to tym bardziej istotne, że właśnie one odpowiadają za dotlenienie mózgu. W niektórych przypadkach może to doprowadzić do bólów głowy, uczucia zmęczenia i problemów z koncentracją.

Ćwicz z głową

Aby przynieść ulgę napiętym mięśniom, potrzebne ci będą regularne ćwiczenia rozciągające. Na dobry początek wykonaj kilka krążeń głową, szczególnie zwracając uwagę na odchylenie w tył. Nie musi być głębokie, abyś się nie przeciążył, ale ważne, abyś poczuł rozciąganie mięśni. Jeśli zsynchronizujesz ruch z oddechem, popracujesz także nad dotlenieniem mózgu.

Z tego ćwiczenia możesz płynnie przejść do następnego: pochylaj głowę na boki tak, jakbyś chciał położyć ucho na ramieniu, za każdym razem wytrzymując w pozycji kilka sekund.

Jak pozostać zdrowym siedząc po 8 godzin dziennie

Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji może także sprzyjać zmniejszeniu mobilności szyi. Aby mu zapobiegać… rozglądaj się na boki. Ważne, aby ruch nie wychodził z ramion, które powinny zostać w jednej pozycji, ale z karku. Pamiętaj, aby cofnąć brodę i nie wyciągać szyi do przodu.

Wzruszasz ramionami?

Wraz z napięciem mięśni szyi często unosimy i napinamy również ramiona. Aby je odciążyć, usiądź wygodnie na krześle z podłokietnikami. Oprzyj ramiona i spróbuj maksymalnie je opuścić, a jednocześnie wyciągaj głowę do góry. Nie staraj się przyciągać brody do mostka, samo napięcie mięśni szyi w zupełności wystarczy.

Ostatnie ćwiczenie to naprzemienne opuszczanie głowy tak nisko, aby brodą dotknąć mostka i unoszenie jej tak wysoko, aby brodą wskazywać sufit.

Na co uważać

Kiedy wykonujesz ćwiczenia, pamiętaj, aby ruch był wolny i płynny, ponieważ nierozgrzane, napięte mięśnie są bardziej wrażliwe na kontuzje. Staraj się utrzymać właściwą pozycję, to znaczy nie wyciągaj szyi do przodu – robisz to przez kilka godzin przed komputerem, a ćwiczenia mają przywrócić naturalne wygięcie karku do tyłu.

Zdrowie freelancera – jak zadbać o oczy

5 zdrowych wskazówek na organizacje domowego biura

Jeśli dokucza ci silny lub długotrwały ból, najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze dolegliwości.

 

Zapisz