Photoshop dla fotografów – źródła, które pomogą ci zacząć

Trudno znaleźć dziedzinę twórczej aktywności, na którą Photoshop nie wpłynął w jakiś sposób. Dla grafików i fotografów to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi pracy. Nie naprawi może błędów warsztatowych, ale za to podkreśli lub wydobędzie wszystkie te elementy, z których jesteś zadowolony.

Można dyskutować, czy młodszy brat Photoshopa, Lightroom, nie jest lepszym narzędziem dla fotografów, jednak jak ze wszystkim, i tu nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Chociaż Lightroom jest łatwiejszy w obsłudze, nie zrobisz w nim wszystkiego. Warto zatem zainwestować więcej czasu w poznanie rozbudowanych możliwości Photoshopa.

Gdzie fotograf może nauczyć się Photoshop

Najlepsze darmowe źródła do nauki Photoshop dla fotografów

Sieć niemal pęka w szwach od tutoriali Photoshopa, więc początkujący adepci mogą poczuć się przytłoczeni samą ilością. Jak spośród wszystkich tych filmików, poradników, video i tekstów wybrać te, które prezentują naprawdę potrzebne umiejętności? Od czego zacząć?

 

7 najlepszych źródeł nauki Photoshopa dla początkujących fotografów

Aby ułatwić wam to zadanie, przygotowaliśmy listę siedmiu stron, na których znajdziecie wiadomości potrzebne tym fotografom, którzy chcą poznać funkcje Photoshopa przydatne do edytowania zdjęć.

 

Phlearn – kanał z tutorialami na YT

KLIK
Kanał prowadzony przez Aarona Nace’a i Etana Davisa jest jednym z najpopularniejszych na YouTube jeśli chodzi o Photoshop.
Tutoriale zazwyczaj koncentrują się na jednym efekcie lub pracy nad określonym elementem zdjęcia (głębia ostrości, wyostrzenia, ekspozycja) lub jego typem – szczególnie jeśli chodzi o retusz.
Prowadzący prowadzą także cykl, w którym odpowiadają na pytania użytkowników. To świetna szkoła nie tylko dla początkujących fotografów. Koniecznie zajrzyj również na stronę główną projektu.

 

CreativeLive – kanał z tutorialami na YT

KLIK
Dlaczego powinieneś zainteresować się tą stroną? Na CreativeLive kursy prowadzą między innymi nagrodzeni Pultizerem fotografowie Deanne Fitzmaurice i Vincent Laforet. Kursy obejmują pełen zakres wiedzy niezbędnej dla fotografa – od technicznego know-how do pracy z obrazem, retuszu i obróbki zdjęcia.

Uwaga: kursy na CreativeLive są darmowe, kiedy są streamowane, natomiast po ukończonym kursie dostęp do plików jest płatny. Warto przeglądać katalog aby nie przegapić żadnej ciekawej prezentacji. Na YT znajdziecie wyjątki z najlepszych kursów, które dadzą wam przedsmak tego, czym są pełne wersje.

 

PhotoshopCAFE – kanał z tutorialami na YT

KLIK
Przyjazne tutoriale, które krok po kroku wyjaśnią ci, jak profesjonalnie retuszować i obrabiać zdjęcia – oto kanał i strona prowadzone przez Colina Smitha. Na kanale znajdziecie filmiki dla początkujących o zaawansowanych użytkowników Photoshopa, a zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia strony do domowej Colina, PhotoshopCafe. Oprócz video znajdziecie tu także teksty, poradniki i rekomendacje.

 

Inni fotografowie na YouTube

Anthony Morganti
Sege Ramelli
YouTube to prawdziwa kopalnia dobrych tutoriali i poradników. Warto na próbę posłuchać kilku nauczycieli, aby wybrać tego, który ma najbardziej przyjazny sposób mówienia i wyjaśniania, jak działają różne funkcje Photoshop lub jak wykreować jeden efekt na kilka różnych sposobów. Zerknij także, czy wybrany nauczyciel ma na tyle dużą bazę filmów na swoim kanale, abyś mógł „kontynuować naukę” właśnie u niego.
Na początek polecamy dwóch naszych faworytów :).

 

Platformy e-learningowe

KLIK
Udemy, Udacity, Coursearea, Tuts+, Lynda… to tylko niektóre spośród platform e-learningowych. Chociaż większość z nich oferuje płatne kursy, część oferty jest darmowa.
W tym wpisie KLIK przedstawiliśmy niektóre z darmowych kursów i tutoriali poświęconych Photoshopowi. Jeśli szukasz płatnych kursów, zacznij od Photoshopa dla fotografów.

 

Oficjalna strona Photoshop

KLIK
Nie należy się dziwić: autorzy tak potężnego narzędzia, jakim jest Photoshop, zadbali także o to, aby początkujący użytkownicy mieli gdzie uzyskać podstawowe wiadomości o jego działaniu. Nie znajdziecie tu zaawansowanych efektów, ale poznanie podstawowego technicznego know-how na pewno sprawi, że poczujecie się pewniej.

 

Tutoriale video B&H na ich kanale YouTube

KLIK
Dla tych, którzy nie kojarzą strony Blimie i Herberta: B&H to połączenie sklepu, komisu i bloga o nowinkach technicznych w dziedzinach filmowania i fotografowania.
Nie wszyscy wiedzą również, że autorzy tej strony prowadzą także kanał na YT. Oprócz rozmów ze specjalistami i analiz sprzętu znajdziecie tu rady, cenne dla początkujących fotografów.
Zakres tematów? Od porad, jak wykonać określone typy zdjęć (ujęcia slow motion, zdjęcia eventowe, fotografia reklamowa) aż do wskazówek, jak korzystać z Photoshopa.

 

AdoramaTV

KLIK
Podobnie jak B&H, Adorama to przede wszystkim sklep ze sprzętem dla fotografów i filmowców. Jeśli oprzesz się pokusie przeglądania technicznych nowości, zerknij do działu „How to”, w którym znajdziesz praktyczne porady na temat organizacji sesji zdjęciowej, podpowiedzi, jak uzyskać określone efekty w różnych typach zdjęć i wreszcie – sporo inspiracji.

Skomentuj

avatar