Pięć nawyków skutecznego freelancera

Pięć nawyków skutecznego freelancera

 

Z pewnością znacie ludzi, którzy odnieśli sukces jako freelancerzy, być może zastanawialiście się też, jakie cechy przesądziły o tym, że jedni świetnie się sprawdzają w pracy na zlecenie, a inni są zmuszeni wrócić na korporacyjny etat.

Pięć nawyków skutecznego freelancera

Źródło: http://greatives.eu/themes/osmosis

Skuteczni freelancerzy mają różne sposoby na organizację pracy i podnoszenie wydajności, ale wszyscy mają ze sobą coś wspólnego. Oto pięć zachowań, które pomogą Ci stać się dobrym freelancerem.

 

  1. Bądź elastyczny

Jako freelancer musisz być gotowy na to, że warunki będą się zmieniać i nie zawsze przewidzisz, z jakim problemem się zetkniesz. Elastyczność pozwoli Ci zaakceptować zmiany i nie traktować ich jako źródła stresu, tylko dodatkową motywację.

Pamiętaj, że elastyczność nie jest zaprzeczeniem asertywności. Zanim zaczniesz realizować zlecenie, dokładnie ustal oczekiwania klienta, a także przybliżony procentowy zakres dzieła, jaki zgodzisz się poprawić, aby uniknąć sytuacji, w której na życzenie zleceniodawcy będziesz musiał w ramach tego samego zlecenia tworzyć wszystko od podstaw.

Bądź elastyczny

Źródło: http://ncwinters.com/comics/freelance-freedom/

 

  1. Działaj szybko

Przyjmij prostą zasadę: im szybciej będziesz działać, tym lepiej. Konkurencja między freelancerami, szczególnie w branży IT i graficznej, jest spora, a klientom często zależy na jak najkrótszym terminie wykonania zlecenia. Dlatego im szybciej będziesz w stanie wycenić projekt i podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy, tym skuteczniejszym freelancerem będziesz.

 

  1. Pilnuj terminów

Oczywiście, że dla Twojego klienta liczy się czas wykonania, ale jest coś ważniejszego: to, czy rzeczywiście uda Ci się go dotrzymać. Nie zapominaj, że od Twojego zlecenia mogą zależeć kolejne etapy projektu, a opóźnienie wywoła poważniejsze konsekwencje niż tylko niezadowolenie zleceniodawcy.

Profesjonalne, rzetelne podejście do klienta przyczynia się do budowania Twojej marki i wizerunku freelancera godnego zaufania. Możesz przy tym skorzystać z rady brytyjskiego grafika i projektanta Davida Aireya: podaj klientowi termin wykonania nieco dłuższy niż ten, który rzeczywiście jest Ci potrzebny. Dzięki temu nie tylko unikniesz stresu, jeśli projekt będzie wymagał nieprzewidzianych poprawek, ale będziesz mógł mile zaskoczyć zleceniodawcę, dostarczając mu dzieło przed spodziewanym terminem.

 

  1. Organizuj czas

Próbujesz zachować konkurencyjność przez skracanie terminu wykonania zlecenia, a potem rezygnujesz z odpoczynku i czasu dla siebie? Uważaj – naukowcy z uniwersytetu w Lejdzie pod kierunkiem profesora Lorenzy Colzato udowodnili, że aktywny wypoczynek i aktywność fizyczna poprawiają myślenie dywergencyjne, a więc to, które odpowiada za kreatywne rozwiązywanie problemów.

Zamiast rezygnować z ruchu i odpoczynku przyjrzyj się temu, jak zarządzasz swoim czasem. Zacznij od małych kroków: codzienne wstawanie o tej samej godzinie pomoże Ci uporządkować dzień i wprowadzić niezbędną dyscyplinę w pracy, a tworzenie i realizowanie planów pozwoli Ci zorientować się, co dokładnie masz do zrobienia i ile czasu powinieneś na to przeznaczyć. Uważaj na największych „pożeraczy” czasu: serwisy rozrywkowe i portale społecznościowe potrafią skutecznie odciągnąć od ważniejszych zadań.

Jeśli łatwo się rozpraszasz albo nie masz dość silnej woli, pomogą ci aplikacje i dodatki do przeglądarek, dzięki którym na określony czas zablokujesz internetowe „przeszkadzajki”. Użyteczne będą np. wtyczki LeechBlock dla Mozilli, Website Blocker dla Chrome, aplikacje FocalFilter dla Windowsa i SelfControl dla Maca  lub trudniejszy do „obejścia” program Cold Turkey.

Organizuj czas

Organizuj czas

 

  1. Znajdź czas na odpoczynek

Praca zdalna nie wymaga przychodzenia do biura i spędzania w nim określonego czasu niezależnie od produktywności – Twoje biuro jest tam, gdzie Ty i Twój komputer, pracujesz tak długo, jak wymaga Twoje zlecenie. Brzmi doskonale? Tak, ale tylko jeśli potrafisz postawić granicę między swoim życiem prywatnym a zawodowym.

Pracujesz w domu? Wyraźnie określ, w jakich godzinach domownicy nie powinni Ci przeszkadzać. Jeśli z różnych powodów nie jest to możliwe, spróbuj coworkingu – w Polsce przybywa miejsc, w których freelancerzy mogą pracować nad swoimi zleceniami. Dodatkową zaletą pracy w grupie freelancerów jest kontakt z ludźmi oraz możliwość konsultacji ze specjalistami z innych branż.

Twoja praca jest tam, gdzie Ty? Nie pozwól, żeby poszukiwanie i realizowanie kolejnych zleceń stało się całym Twoim życiem: wolny czas, odpoczynek i rozwijanie zainteresowań pozwala zachować pasję dla tego, co robisz i rozwinąć kreatywność.

Zapisz

Zapisz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x