Kontrakt freelancera

Jak skonstruować kontrakt?

 

Niezależnie od tego, czy prowadzisz swoją działalność gospodarczą, czy wystawiając faktury VAT bez firmy korzystasz z useme.eu, czy podpisujesz umowy o dzieło, są warunki, które zawsze powinieneś postawić.

Praca freelancera wymaga zabezpieczenia i dlatego warto wiedzieć, jakie warunki trzeba ustalić, zanim rozpocznie się współpracę. Zapewni ci to komfort pracy, bezpieczeństwo i oszczędzi niepotrzebnego stresu.

Kontrakt freelancera
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/andibreit-2748383/

Stawki

To najważniejsza rzecz w twojej pracy. Ustal z klientem wysokość twojego wynagrodzenia, ewentualne premie lub kary pieniężne wynikające z niedotrzymania terminu, aby w przyszłości uniknąć zbędnych dyskusji.

Stawkę oczywiście można renegocjować, ale potrzebujesz przynajmniej jednego dokumentu, który będzie potwierdzał wyjściową wartość twojej pracy. Jeśli wykonujesz drobniejsze prace, na przykład tworzysz opisy produktów do sklepów lub teksty pozycjonujące, określ w umowie minimalną ilość, którą projekt musi ci przydzielać, aby podjęcie pracy było dla ciebie opłacalne.

Zaliczka i płatności

Jeśli klient zleca ci większą pracę, która potrwa kilka miesięcy, poproś go o zaliczkę. Dobrym pomysłem jest podzielenie przewidywanego wynagrodzenia na części – 20% zaliczki, 50% po przesłaniu pierwszego szkicu i akceptacji projektu i wreszcie ostatnie 30% po jego wdrożeniu i usunięciu ewentualnych poprawek.

Płatności to kolejny problem, z jakim zmagają się freelancerzy. Jeśli wystawiasz fakturę, możesz określić termin jej płatności. Niezapłacona faktura staje się podstawą do roszczeń majątkowych.

Najwygodniejszym sposobem dla freelancerów, którzy nie prowadzą własnych firm, jest skorzystanie z useme.eu. Dzięki serwisowi klient nie otrzyma dostępu do dzieła, dopóki nie opłaci wystawionej w twoim imieniu faktury. Useme przelewa ci wynagrodzenie na konto, gdy zleceniodawca zaakceptuje twoją pracę. Jeśli praca jest większa, możesz skorzystać z rozliczenia jej etapami.

Przedmiot umowy

Wydaje się wam to oczywiste? Nic bardziej błędnego. Co oznacza „wykonanie strony internetowej”? Może przecież chodzić o stronę na WordPressie lub o dedykowaną stronę napisaną od podstaw, z szeregiem funkcjonalności „skrojonych” pod konkretnego klienta. Może to być strona typu wizytówka, a może to być rozbudowana witryna z kilkudziesięcioma podstronami.

Dokładnie sprecyzuj, co będzie przedmiotem twojej pracy. To bardzo ważne, ponieważ zabezpiecza cię przed dodatkowymi żądaniami ze strony klienta.

Poprawki, zmiany, dodatki

Oczywiście, że klient ma prawo do tego, aby otrzymać pracę wykonaną według jego potrzeb, życzeń i zaleceń. Przygotuj się zatem na to, że możesz zostać poproszony o poprawki. Pojawia się poważne pytanie: na ile poprawek się zgadzasz? W ekstremalnych sytuacjach może się okazać, że w wyniku uwag i niekończących się próśb o poprawki od klienta tworzysz zupełnie nowy projekt… za te same pieniądze.

Zwykle freelancerzy zgadzają się na 2, maksymalnie 3 poprawki do ukończonego dzieła, jeśli wcześniej na każdym etapie przedstawiali klientowi projekty pracy i dawali możliwość zgłoszenia swoich uwag. Każda kolejna poprawka oznacza dla ciebie stratę czasu, dlatego możesz zapisać w umowie, że powyżej trzech poprawek naliczasz stosowne opłaty.

A co z klientami, którzy uważają, że po zakończeniu dzieła jesteś zobowiązany do niekończącego się „serwisowania” swoich prac, albo dodawania nowych elementów do pracy, którą ci zlecono? Tutaj twoimi sprzymierzeńcami będą dokładny opis dzieła oraz możliwość negocjowania stawki. Twój klient musi pamiętać, że jeśli zgodził się zapłacić ci za postawienie strony na WordPress nie oznacza to, że będziesz także pisał dla niego szablon od podstaw w tej samej cenie.

Prawa autorskie

Prawa autorskie to coś, co wszyscy freelancerzy naprawdę lubią! Dlaczego? Bo zmieniają koszty uzyskania przychodu, a więc kwotę, od której liczony jest podatek dochodowy. Każdy woli zarobić więcej, prawda?

Zleceniodawcy często proszą o protokoły przekazania prac autorskich, nawet jeśli dzieło nie spełnia kryteriów, które pozwalają prawa przenieść (np. tłumaczenia techniczne, administracja strony i inne działania, których rezultat byłby taki sam, gdyby wykonania podjęła się inna osoba. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj). W takim wypadku koszt uzyskania przychodu się nie zmienia, chociaż prawa autorskie zostały przekazane.

Jeśli planujesz sprzedawać stworzony przez siebie produkt dalej – na przykład szablon WordPress lub paczka tekstów pozycjonujących – nie przekazuj do nich praw. Utracisz wtedy możliwość sprzedawania swojego produktu kolejnym osobom.

Jeśli nie wiesz, jak zabrać się do spisania kontraktu albo przerasta cię biurokratyzm i koszty z tym związane, zawsze możesz skorzystać z useme.eu. Wszystko, czego potrzebujesz, to kilka kliknięć myszą, opis wykonywanej pracy i rzecz jasna – warunki, na jakich chcesz pracować.

Zapisz

Zapisz

Zapisz