Jak nauczyć się Photoshopa

Photoshop to cudowna aplikacja: dzięki niej nawet początkujący grafik może wszystko – przynajmniej teoretycznie. Po pierwszym etapie euforii przychodzi jednak nieunikniony etap frustracji. Jak nie tyle opanować, co poznać wszystkie możliwości programu, a potem wybrać te najpotrzebniejsze?

Znawcy tematu twierdzą, że na pełne opanowanie Photoshopa potrzeba lat – to w zasadzie „niekończąca się opowieść”. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, aby uczynić naukę bardziej efektywną.
Nie licz na to, że podane przez nas „ćwiczenia” oszczędzą ci tygodni pracy i praktykowania metodą prób i błędów. Mogą jednak znacznie ci je ułatwić i oszczędzić niepotrzebnego stresu.

Jak nauczyć się Photoshopa
5 szybkich sposobów, aby poprawić znajomość Ps

 

Popraw swoją znajomość Photoshop – rady dla freelancerów

Jedną z zalet Photoshopa jest to, że w połączeniu z twoją kreatywnością może stworzyć każdą grafikę. To, jak twórczo wykorzystać ten olbrzymi potencjał, może zająć ci sporo czasu.
Nie zniechęcaj się i nie czuj przytłoczony nadmiarem możliwości. Zacznij od podstaw, a stopniowo dojdziesz do bardziej skomplikowanych rozwiązań.

 

1. Poznaj skróty klawiaturowe

Photoshop to dziesiątki funkcji – szukanie każdej z nich na paskach zajmuje sporo czasu, dlatego najlepiej od początku ucz się posługiwać skrótami klawiaturowymi.
Dzięki nim nie będziesz odrywać się od pracy na wyszukanie konkretnej ikonki, a do tego sprawisz, że Phostoshop stanie się bardziej intuicyjny. Pędzel? B, jak brush. Przycinanie? C, jak crop. Nowa warstwa? Command/Ctrl+Shift+N.

W naszym wpisie ze ściągawkami dla grafików znajdziesz skróty Photoshopa, które mogą ci się przydać. Wydrukuj je i połóż w widocznym miejscu na biurku. Zaglądaj do listy, kiedy pracujesz w programie, a szybko zapamiętasz najważniejsze kombinacje klawiszy!

Pamiętaj, że jeśli narzędzie, którego często używasz, nie ma swojego skrótu, zawsze możesz go stworzyć.

 

2. Testuj różne sposoby na osiągnięcie danego efektu

Photoshop to zabawka dla ciekawskich i kreatywnych – niemal każdą rzecz w nim da się zrobić na kilka różnych sposobów. Różne narzędzia można też wykorzystać do osiągnięcia tych samych rezultatów, ale w inny sposób.
I tak aby wyostrzyć zdjęcie możesz użyć filtra, ale również warstwy Smart Sharpen. A może skorzystasz z akcji?

Jeśli dopiero zaczynasz poznawać możliwości, jakie daje Phosotshop, nie popełnij błędu nowicjuszy. Świetnie, że znasz już działanie jednego narzędzia, które sprawdza się w większości przypadków. A teraz znajdź sposób, aby osiągnąć to samo innymi narzędziami, efektami, filtrami. Postaraj się jednak zrozumieć, na czym polega ich działanie i co naprawdę robią.

Staraj się używać różnych narzędzi i nie bój się eksperymentować. Dzięki temu Photoshop będzie miał dla ciebie coraz mniej „białych plam”. Twoim celem jest zmienić podejście z „Jak to zrobić” do „Co chcę osiągnąć” – i to bez ograniczeń, że nie wiesz, jakim narzędziem.

 

3. Podglądaj ekspertów

Wielu początkujących grafików ogranicza się do oglądania podstawowych tutoriali i kursów dla początkujących, a po opanowaniu podstaw zapomina, że to dopiero pierwszy krok i można uczyć się dalej.

Tu sprawdza się oglądanie filmików, na których mistrzowie Photoshopa zdradzają tajniki swojego warsztatu. Możesz zobaczyć, z jakich narzędzi korzystają i – przede wszystkim – kiedy. Zyskanie takiej wiedzy oznacza, że naprawdę dobrze znasz niuanse Photoshopa i wiesz, co i jak w nim działa.

Nie wahaj się oglądać kursów, które są daleko bardziej zaawansowane niż twoje aktualne umiejętności. Nie musisz kopiować ani naśladować „nauczycieli”. Skoncentruj się na ich warsztacie i technikach.

 

4. Nie ulegaj pierwszemu wrażeniu

Ile razy zdarzyło ci się wpaść w zachwyt nad efektami swojej pracy, po czym odejść na chwilę od komputera, wrócić i załamać się rezultatem?
Jeśli to twoja standardowa praktyka – gratulujemy, jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia mistrzostwa w używania Photoshopa. Najgorsze, co tak naprawdę możesz zrobić, to skończyć projekt i pokazać go światu (lub klientowi), zanim wejdziesz w fazę krytycznego spojrzenia.

Podczas pracy w naturalny sposób tracisz dystans do tego, co robisz. Łatwo wtedy przedobrzyć, dodać trochę za dużo kontrastu, trochę za dużo wyostrzenia, trochę za bardzo wyjaskrawić kolory… W ten sposób zamiast wysmakowanego projektu prawdopodobnie otrzymasz coś, co niebezpiecznie ociera się o tandetę.

 

5. Bądź ostrożny przy edycji obrazów

Dużą zaletą Photoshopa jest to, że umożliwia edytowanie obrazów bez zapisywania zmian w pliku źródłowym, zapisuje za to wszystkie wprowadzone modyfikacje i umożliwia ich cofnięcie.

Wykorzystuj ten rodzaj edycji – na przykład zamiast wprowadzać zmiany bezpośrednio w obrazie, stosuj zmiany na warstwach. Dzięki temu jeśli edytowany element nie do końca się sprawdzi, będziesz mógł usunąć warstwę lub pracować nad nią aż do skutku, nie naruszając wcześniejszych efektów.

 

Nauka Photoshopa dla freelancerów – podsumowanie

W nauce Photoshopa najważniejsza jest konsekwencja i czas – przypomina to trochę wypracowywanie nowych nawyków. Nie zapamiętasz wszystkich skrótów klawiaturowych w jeden wieczór ani nie od razu będziesz rozumiał, dlaczego bardziej zaawansowani użytkownicy korzystają z rozwiązań pozornie trudniejszych.
Z czasem jednak nauka zaprocentuje i zauważysz, że nie zaczynasz już projektowania od pytania o to, czy masz narzędzie, aby uzyskać dany efekt, ale od pytania, jaki efekt jest twoim celem.