Dobre praktyki pracy zdalnej

Kiedy spędzasz swoje pierwsze dni na home office, praca zdalna jest trochę egzotyczna, trochę zmienia sposób wykonywania obowiązków zawodowych (wideokonferencje, czaty i… domownicy), ale przede wszystkim jest wygodna.
Na pewno zauważasz, ile czasu i pieniędzy zaoszczędzasz na dojazdach, być może również widzisz, że bez biurowych plotek twoja produktywność wzrosła. No i ten komfort pracy w piżamie…

Dobre praktyki pracy zdalnej
Wellbeing w home office

Im dłużej pracujesz w domu, tym trudniej może ci być wykrzesać z siebie dawny entuzjazm.
Freelancerzy i osoby pracujące zdalnie „na cały etat” zauważają, że z czasem zaczyna brakować kontaktów z ludźmi i pogłębia się poczucie odcięcia od zespołu. Trudniej jest także postawić granicę między pracą a życiem prywatnym – a tym samym odpocząć.

Dobrze zaplanowana i dobrze zorganizowana praca zdalna radzi sobie i z syndromem nieustającego „bycia w biurze, czyli w domu”, i ze spadkami produktywności i prokrastynacją.
Jeśli po tygodniach spędzonych w domu na pracy zdalnej czujesz, że gorzej znosisz odosobnienie i pracę zdalną, mamy dla ciebie kilka prostych rad. Pomogą ci one wrócić do dawnego poziomu efektywności i… odzyskać kontrolę nad swoim czasem.


Dobre praktyki pracy zdalnej: kiedy żyjesz tylko pracą

Fizyczne wyjście z pracy i powrót do domu, chociaż w wielu wypadkach czasochłonny, irytujący i kosztowny, jest trudnym do „podrobienia” sygnałem, że teraz zaczyna się nasze życie prywatne. Podczas home office taki wyznacznik końca pracy jest równie potrzebny. Jak postawić granice między pracą a odpoczynkiem?

Dobre praktyki pracy zdalnej - work life balance
Wellbeing w home office: work-life balance
  • Pracuj w wyznaczonym do tego miejscu: nie przenoś biura do łóżka albo do jadalni. Zostaw sobie przestrzeń, która będzie tylko przestrzenią do odpoczynku.
  • Ustal godziny pracy i trzymaj się ich, inaczej ryzykujesz, że zamiast w kilka godzin zamknąć wszystkie zawodowe zobowiązania, rozciągną się one na cały dzień.
  • Twórz listy zadań – dzięki nim nie będziesz marnować czasu na zastanawianie się „co teraz?”
  • Zostaw sobie jedną rzecz z danego projektu do zrobienia na następny dzień. Najtrudniej jest zrobić pierwszy krok, a kiedy zostanie ci „starter” z poprzedniego dnia, łatwiej będzie ci wejść w rytm zadań.


Dobre praktyki pracy zdalnej: praca w grupie

Praca zdalna w grupie to nie tylko wymiana dokumentów i wideokonferencje, ale również utrzymanie poczucia, że pracujecie jako zespół, chociaż fizycznie nie dzielicie tej samej przestrzeni.
Firmy, które stawiają od początku na pracę zdalną, wypracowują całe mechanizmy, które utrzymują więź w zespole. Co możesz wprowadzić bez radykalnych zmian?

Dobre praktyki pracy zdalnej - praca w grupie
Wellbeing w home office: więź z zespołem
  • Stwórzcie chatroom lub wątek w mailu, na którym będziecie dzielić się żartami, plotkami, memami – wasz zdalny odpowiednik spotkań przy ekspresie do kawy
  • Wyznaczcie jeden dzień w tygodniu na wideokonferencję zespołu, na której podsumujecie swoje dokonania i wyznaczycie zadania na najbliższe dni.


Dobre praktyki pracy zdalnej: stanowisko pracy

Należy liczyć się z tym, że praca zdalna z egzotycznej nowinki dobrej dla millennialsów stanie się częścią naszego życia. Dla niektórych z nas praca zdalna może okazać się na tyle atrakcyjną opcją, że zdecydują się przejść na freelancing. Aby jednak praca z domu nie kojarzyła ci się z torturą, zadbaj o swój komfort.

Dobre praktyki pracy zdalnej - stanowisko pracy
Wellbeing w home office: ergonomia pracy
  • Zainwestuj w ergonomiczne stanowisko pracy – w czasie home office masz mniej okazji do ruchu, dlatego nie dokładaj plecom niepotrzebnych obciążeń, takich jak niskie i za małe biurko albo niewygodny fotel.
  • Zainwestuj w dobre połączenie z internetem. Zauważasz, że jakość połączenia spada a czasie kilku jednoczesnych wideokonferencji? Sieć w pracy zdalnej to podstawa, również dlatego, że nie ma nic bardziej frustrującego niż strony otwierające się wieczność oraz przerywane połączenie w czasie e-spotkania.
  • Zaprzyjaźnij się z narzędziami do zarządzania projektami, aby mieć kontrolę nad tym, co zostało ci do zrobienia i w jakim tempie posuwa się projekt.


Dobre praktyki pracy zdalnej: szczegóły, które robią różnicę

Stereotyp freelancera, który pracuje w piżamie lub na plaży, nie zawsze zdaje egzamin w praktyce. Wstajesz, otwierasz komputer, zamykasz komputer i chyba możesz iść spać, skoro już jesteś w piżamie – czy taki scenariusz nie brzmi znajomo?

Dobre praktyki pracy zdalnej - szczegóły
Wellbeing w home office: twoje nastawienie
  • Ubieraj się starannie do pracy. Nie tylko podkreślisz granicę między pracą a życiem prywatnym, ale również poczujesz się lepiej.
  • Blokuj i wyłączaj wszystkie strony, które rozpraszają cię w pracy. Godzinka w mediach społecznościowych to ta sama godzina, którą zostaniesz „po pracy” nadrabiając projekty kosztem wolnego popołudnia.
  • Wycisz telefon lub wyłącz powiadomienia. W twoim otoczeniu na pewno są osoby, dla których praca zdalna to ina forma urlopu – nie chcesz godzinnych konferencji telefonicznych, kiedy pracujesz nad projektem.


Dobre praktyki pracy zdalnej: zaplanuj aktywność fizyczną

Kiedy pracujesz zdalnie, masz mniej okazji do tego, żeby się ruszać: nie chodzi nawet o wyjście na fitness, ale o codzienne małe porcje ruchu: – wyjścia po kawę, na zakupy, powroty do domu na rowerze.
W czasie home office łatwo zaniedbać aktywność fizyczną, a efekty nie dają na siebie długo czekać.

Dobre praktyki pracy zdalnej - ruch
Wellbeing w home office: aktywność fizyczna
  • W czasie pracy rób regularne przerwy na to, żeby wstać i trochę się rozciągnąć. Twój kręgosłup będzie ci za to wdzięczny.
  • Wpisz w grafik przynajmniej 45 minut aktywności fizycznej każdego dnia – może to być spacer albo sesja fitness w domu, w towarzystwie instruktorów z YouTube. Sprawdź, czy twój klub fitness oferuje możliwość uczestnictwa w treningach online.
  • Korzystaj z wolnego czasu i kwadranse, których nie wykorzystujesz na dojazdy do pracy przeznacz na spacer.


Praca zdalna: najlepsze praktyki – podsumowanie

Praca zdalna oprócz takich korzyści, jak więcej wolnego czasu i większa możliwość samodzielnej organizacji zadań, niesie ze sobą również wyzwania – zwłaszcza w długim okresie. Aby nie stracić motywacji i produktywności do pracy w domu, pamiętaj, aby:

  • utrzymywać wyraźny podział na pracę i życie prywatne
  • pielęgnować relacje ze współpracownikami i zespołem
  • dbać o ergonomię miejsca pracy
  • utrzymywać dobrą kondycję fizyczną

A jakie ty masz sposoby na organizację pracy z domu? Podziel się nimi w komentarzu!