Błędy w pracy zdalnej

Pierwsze zaskoczenie związane z pracą zdalną to… swoboda. Szef nie zagląda ci przez ramię, kierownik nie ma jak prowadzić mikrozarządzania, od ciebie zależy, kiedy pójdziesz po kawę, jakiej muzyki będziesz słuchał bez słuchawek i czy zgodnie ze stereotypem będziesz pracował w piżamie.
Czy coś może pójść nie tak?

Pracownicy, którzy nie mają doświadczenia z home office wpadają w pułapkę nadmiernej swobody i braku dobrej organizacji pracy zdalnej.

Błędy w pracy zdalnej
Czego unikać, aby efektywnie pracować z domu?

Początkowo możesz czuć się super jedną ręką odpisując na maile, a drugą dokańczając obiad. Możesz być dumny z wielozadaniowości i cieszyć się z dokańczaniem projektów wieczorem, „po godzinach”, bo tego nikt nie sprawdzi, podczas gdy dzień minął ci na czynnościach niezwiązanych z pracą.

Taki stan utrzyma się do momentu, w którym szef zauważy, że spadła jakość twojej pracy, a ciebie zacznie męczyć to, że będąc w domu przez całą dobę jesteś w pracy. Stąd już blisko do poczucia przytłoczenia, frustracji i zmęczenia. Czy tego scenariusza da się uniknąć?


Home office bez stresu: jakich błędów unikać?

Praca z domu może być dla ciebie fantastycznym rozwiązaniem nie tylko w chwilach gorszego samopoczucia lub w sytuacjach, kiedy warto zostać w mieszkaniu.
Home office sprawdza się również, kiedy masz do wykonania projekt, który wymaga koncentracji i skupienia, o które łatwiej w domu niż we wspólnej przestrzeni biurowej, zwłaszcza jeśli nie macie „pokoju ciszy”.

Oto pięć błędów, które sprawiają, że początkowo nie każdy odnajduje się w pracy z domu. Postaraj się wyeliminować je ze swojego planu dnia, a zaskoczy Cię, ile czasu zyskasz i jak twoja produktywność zmieni się na plus!


Błędy pracy zdalnej: godziny pracy

Jedną z najpiękniejszych cech pracy zdalnej jest elastyczność, z jaką możesz wybrać miejsce do pracy, a czasem również i pory jej wykonania. Jednocześnie to jedna z największych pułapek. Jeśli nie musisz pracować od 9 do 17, tylko po prostu przez osiem godzin w ciągu dnia, tworzy sporą pokusę, żeby zacząć później albo rozbić pracę na kilka części…

Błędy w pracy zdalnej: brak stałych godzin pracy
Czego unikać, aby efektywnie pracować z domu?

Aby pracować efektywnie i efektywnie odpoczywać, potrzebujesz sztywnych godzin na pełnienie obowiązków zawodowych i na relaks. Ustalanie granic działa w dwie strony: nie zajmujesz się sprawami domowymi w czasie „zawodowym”, ale również nie robisz nadgodzin w czasie „prywatnym”.

Umiejętność „wyjścia z pracy”, kiedy nie łączy się to z fizycznym wyjściem z biura i powrotem do domu, jest niezwykle ważna w pracy zdalnej. Bez niej nigdy nie poczujesz, że jesteś w pełni w pracy – ani że w pełni odpoczywasz.

Czytaj więcej: najlepsza pora do pracy zdalnej


Błędy pracy zdalnej: lista zadań

Większość z nas marzy o pracy, w którą nie będzie się wtrącał żaden przełożony. Po kilku dniach pracy z domu możesz zauważyć, że twoja produktywność spada i masz mniejszą motywację, aby zabrać się do działania.

Błędy w pracy zdalnej: brak planu
Czego unikać, aby efektywnie pracować z domu?

Ponieważ nie chcesz poświęcać tego czasu, który zaoszczędzasz na dojazdach, na robienie w nadgodzinach tego, co miało wypełnić normalne godziny pracy, ustal listę zadań do zrobienia. Uwzględnij na niej zadania do wykonania oraz przerwy – o tych ostatnich łatwo zapomnieć w czasie pracy z domu.
Tymczasem przerwy na kilka ćwiczeń rozciągających pozwalają powrócić do wysokiego poziomu koncentracji i zmniejsza chęć na kompulsywne przeglądanie rzeczy niezwiązanych z pracą.


Błędy pracy zdalnej: multitasking

Multitasking, czyli wielozadaniowość, to jeden z największych mitów pracy zdalnej. Tymczasem przekonanie, że możesz z taką samą skutecznością zajmować się kilkoma rzeczami jednocześnie, jest zupełnie błędne.

Biologicznie nie jesteśmy przystosowani do robienia kilku rzeczy w tym samym czasie z jednakową efektywnością. W rzeczywistości nie wykonujemy bowiem dwóch-trzech zadań jednocześnie, tylko przeskakujemy między nimi, za każdym razem tracąc czas, aby przerwać podjęty wątek [źródło].

Błędy w pracy zdalnej: multitasking
Czego unikać, aby efektywnie pracować z domu?

Nie łudź się, że możesz jednocześnie napisać wysokiej jakości tekst i ugotować obiad albo napisać jakąś część kodu, bawiąc się z dzieckiem. Lepiej jest znaleźć krótszy czas na pracę w pełnym skupieniu niż poświęcić go dwa razy więcej na zrobienie kilku rzeczy z mniejszą skutecznością. Poprawianie tego, co od początku mogło być dobre, nie zwiększa produktywności.

Czytaj więcej: multitasking w pracy zdalnej


Błędy pracy zdalnej: dyscyplina

Po kilku dniach pracy zdalnej, kiedy urok nowości zastępuje pewna rutyna, trudniej jest się powstrzymać od dłuższej niż zwykle prasówki lub godzinki w mediach społecznościowych. To jedna z największych pułapek pracy w domu: nie zauważysz, kiedy umknie ci kolka godzin, dzień pracy wydłuży się, efektywność spanie, a czas dla siebie niezauważenie się zmniejszy.

Błędy w pracy zdalnej: brak dyscypliny
Czego unikać, aby efektywnie pracować z domu?

Ustal żelazną zasadę, że na media społecznościowe i inne rzeczy bardzo luźno związane z twoimi projektami masz czas dopiero po pięciu godzinach od początku pracy. Zacznij swój dzień od załatwienia najważniejszych zadań, wykorzystując czas, kiedy jesteś wypoczęty i pełen energii. Zdziwisz się, ile udało ci się zrobić!

Rozrywki zostaw na wieczór: dzięki nim poczujesz wyraźniejsze rozgraniczenie między czasem na pracę a czasem na relaks.

Czytaj więcej: 4 skuteczne narzędzia na “pożeracze czasu”


Błędy pracy zdalnej: piżama

Tak, to jeden z najpopularniejszych mitów pracy zdalnej. Tymczasem wierz nam – strój ma spore znaczenie dla nastawienia i świadomości, z jakimi pracujesz.
Nie chcesz robić z piżamy swojego stroju codziennego ani zastanawiać się, dlaczego poranek przeszedł w wieczór.

Błędy w pracy zdalnej: praca w piżamie
Czego unikać, aby efektywnie pracować z domu?

Masz zaplanowaną wideokonferencję? Zapomnij o pokazywaniu się innym w piżamie. Nie chcesz dawać do zrozumienia koleżankom i kolegom, że nie traktujesz ich poważnie, budzisz się na ostatnią chwilę i brakuje ci dyscypliny.
Dzienny strój to sygnał nie tylko dla nich: to również sygnał dla ciebie.