Praca zdalna na rzecz firmy

Praca zdalna na rzecz firmy

Praca zdalna na rzecz firmy

 

Firmy, w których możesz pracować zdalnie – i jako freelancer, i jako etatowy pracownik – mają różne standardy organizacji i wymagań stawianych pracownikom. Nawet jeśli pracujesz w domu zamiast w siedzibie firmy, możesz być pewny, że niektóre z nich okażą się uniwersalne.

Praca zdalna na rzecz firmy
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/Unsplash-242387/

Jakim typem pracownika jesteś?

Praca w domu zamiast przy firmowym biurku nie oznacza, że pracujesz w szklanej bańce. Wręcz przeciwnie – jeśli fizycznie nie ma cię w biurze, tym ważniejsze są twoje umiejętności pracy w grupie i utrzymania wysokiej motywacji.

Cenione są także twoje wcześniejsze doświadczenie w pracy zdalnej, podobnie jak zaangażowanie w sektor, w którym działa firma, jej cel i misję. Oczekuje się, że jako pracownik nieobecny w biurze będziesz wnosił taki sam lub większy wkład niż pracownicy motywowani bezpośrednio przez obecność szefa.

Nie bój się kultury firmy

Nieprzyjemne skojarzenia z korporacją? Kultura firmy może zadziałać na twoją korzyść: przyczynić się do lepszego poznania zespołu i budowania poczucia, że jesteś jego częścią.

Za przykład może posłużyć amerykańska firma FlexJobs, która zajmuje się organizowaniem telepracy i elastycznego zatrudnienia. FlexJob korzysta z wirtualnego biura i opiera się tylko na pracy zdalnej, a jednak istnieje w niej mocne poczucie kultury firmy. Z myślą o integracji pracowników organizowane są zajęcia Wirtualnej Jogi, przerwy na kawę i hangouty obiadowe, a także spotkania w realu, aby freelancerzy mogli się poznać. Ponadto do polityki firmy należy nagradzanie zespołu drobnymi upominkami, kiedy firma osiągnie wyznaczone cele, robienie żartobliwych niespodzianek, jak rozesłanie kuponów na lody w czasie letnich upałów i świętowanie urodzin pracowników.

Kultura firmy i poczucie przynależności mogą sprawić, że twoja praca stanie się okazją do kontaktu z innymi, czego brak odczuwa wielu freelancerów.

Kiedy nie ma szefa

Pamiętasz jeszcze swoje doświadczenia z pracy na etacie? Obecność szefa, który w każdej chwili mógł wpaść zapytać, jak ci idzie, potrafiła nieźle zmotywować. A co, jeśli szefa nie ma?

Twoja produktywność jest mierzona nie tym, czy wyglądasz na zapracowanego, ale tym, ile faktycznie udało ci się zrobić.

Dla komfortu pracodawcy postaraj się określić, ile jesteś w stanie wykonać w ciągu dnia i tygodnia, aby twoje tempo pracy można było uwzględnić w harmonogramach i zadaniach pozostałych pracowników.

Komunikacja to podstawa

Jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości, nie podejdziesz zapytać kolegi z sąsiedniego biurka, dlatego to od ciebie i twoich umiejętności komunikacyjnych zależy, jak będzie się układała współpraca. Im bardziej aktywną stroną będziesz w komunikacji, tym lepiej.

Zaprzyjaźnij się zatem z narzędziami do wideokonferencji i organizacji skrzynki email. Chociaż brzmi to jak truizm, warto przypomnieć, że w komunikacji innej niż face to face umyka ważna część przekazu, dlatego pisz przemyślane, precyzyjne i jasne wiadomości, aby nie wprowadzać chaosu.

Nawet jeśli przyzwyczajenie się do takiego stylu komunikacji zajmie ci chwilę, w przyszłości ta umiejętność zaprocentuje.

Równowaga praca-życie

Decydujesz się na pracę zdalną i elastyczne godziny pracy po to, żeby zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym? Twój szef chce dla ciebie tego samego! Badania pokazują, że pracownicy, którzy mają większe poczucie swobody i nie są skazani na rutynę ośmiogodzinnego dnia pracy zachowują, większą kreatywność.

Pamiętaj, że wypoczęty i zrelaksowany jesteś bardziej produktywny – a to idealnie pokrywa się z oczekiwaniami pracodawcy.

Czy warto chodzić na konferencje czyli rozwój zawodowy freelancera

Jeśli wiesz, czego spodziewa się po tobie potencjalny szef, zanim jeszcze złożysz dokumenty aplikacyjne, łatwiej ci będzie otrzymać zlecenie i zaprezentować się jako profesjonalny i odpowiedzialny partner.

Wykorzystaj te rady już na etapie rozmów i negocjacji, a szanse na to, że zostaniesz przyjęty do zespołu, znacznie wzrosną.

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

avatar