Najlepsze narzędzia do programowania w parach dla freelancerów

Programowanie parami to technika znana z programowania zwinnego (agile) – uważa się, że para programistów, pracując wspólnie nad kodem, jest znacznie bardziej efektywna, niż pojedynczy pracownik lub cała grupa koderów.

Wzajemne sprawdzanie kodu sprawia, że pojawia się w nim mniej błędów, z kolei dyskutowanie nad pracą zwiększa produktywność.
Para pracująca nad kodem wzajemnie kontroluje korzystanie z dobrych praktyk i może wymieniać się pomysłami. Pozostaje jeszcze element praktyczny: kiedy masz dość pracy nad kodem i musisz odpocząć, twój współpracownik z pary może podjąć pracę w przerwanym momencie. Możecie także wzajemnie uzupełniać swoje kompetencje.

Najlepsze narzędzia do programowania w parach dla freelancerów
Narzędzia do pair programming w pracy zdalnej

Zalety pair programming są bezdyskusyjne. Czy praca w parach wymaga fizycznej obecności w tym samym biurze albo spotkań twarzą w twarz? Na szczęście już nie – w ostatnich latach powstało sporo dobrych narzędzi, które umożliwiają programowanie parami również freelancerom i wszystkim pracującym zdalnie.


Pair programming zdalnie: 9 skutecznych narzędzi

Co będzie ci potrzebne do efektywnej pracy zdalnej, jeśli chcesz programować w parze? Przede wszystkim narzędzie do komunikacji i udostępniania twojej przestrzeni roboczej. Pewnie od razu przychodzi ci na myśl Skype oraz dowolny dodatkowy program do współdzielenia ekranu, jak TeamViewer, ale komfort pracy w takiej kombinacji nie będzie zbyt duży.

Do twojej dyspozycji są jednak bardziej zaawansowane narzędzia, które wspierają programistów pracujących zdalnie, ale w parach. Ich największą zaletą jest prezentowanie pracy i nowego kodu w czasie realnym.


Visual Studio Live Share

KLIK
Darmowy
Korzystasz z Visual Studio albo Visual Studio Code? Visual Studio Live Share to naturalne „przedłużenie” tych narzędzi oferowane przez Microsoft.

Jego dużą zaletą jest to, że każdy ze współpracowników może używać swojego środowiska programistycznego, nawigować między plikami, edytować kod i wprowadzać komentarze, które w czasie rzeczywistym są też widoczne dla drugiego programisty.


CodeShare

KLIK
Darmowy
Zacznij pisać kod, a potem udostępnij go za pomocą wygodnego adresu URL. Od ciebie zależy, czy współpracownik będzie mógł tylko zobaczyć kod, czy również go edytować. Dla swobody komunikacji do dyspozycji masz również video chat.

CodeShare daje ci też sporo swobody jeśli chodzi o zarządzanie plikami: możesz użyć tego narzędzia do skonsultowania szybko jakiegoś problemu – niezapisany kod wygasa automatycznie po 24 godzinach, a jeśli chcesz go zachować, wystarczy zapisać go na swoim koncie.
CodeShare sprawdzi się również jako narzędzie do nauki lub… realizacji zadań testowych w rozmowach o pracę.


Amazon Cloud9

KLIK
Darmowy dla użytkowników Amazon EC2
Nikt nie powiedział, że musisz instalować IDE na swoim sprzęcie – alternatywą jest zintegrowane środowisko programistyczne utrzymywane w chmurze i dostępne z poziomu twojej przeglądarki. W Cloud9 masz do dyspozycji edytor kodu, debuger i terminal, a jeśli chcesz pracować w grupie skorzystaj z opcji dwóch kursorów w edytorze.


Codeanywhere

KLIK
Płatny – od 2,5$ na miesiąc w planie rocznym do 50$ za miesiąc
Lubisz styl dokumentów Google? Polubisz zatem Codeanywhere! Wszystkie zmiany w dokumentach są widoczne w czasie rzeczywistym, nie ma tu limitu współpracowników, a jeśli chcesz wiedzieć, nad czym pracuje aktualnie twój kolega po fachu, wystarczy kliknąć w jego ikonkę. Zmiany są zapisywane, aby łatwo było je prześledzić.


Codenvy

KLIK
Darmowy dla grup do 3 programistów, ceny dla zespołów ustalane indywidualnie
Jeśli szukasz konkurencji dla Cloud9 Amazona, Codenvy może być dla ciebie ciekawą opcją. To narzędzie powstało z myślą o zespołach pracujących zdalnie, stąd spora ilość dodatków i opcji, które wspierają pracowników „zamiejscowych”: automatyczne tworzenie przestrzeni roboczych, szeroki wachlarz ustawień zezwoleń dostępu do niej, zintegrowane wersje kontrolne.
Inaczej niż Cloud9, możesz pobrać Codenvy i zainstalować na swoim hostingu.


CodeSanbox Live

KLIK
Darmowy, dla wersji Premium wymagany jest datek dowolnej wysokości
Możesz znać CodeSanbox jako zintegrowane środowisko programistyczne, a dzięki opcji Live Share sandbox, nad jakim aktualnie pracujesz, możesz również udostępnić jako adres URL.
CodeSanbox daje ci więcej kontroli niż VS nad tym: możesz zdecydować, czy uczestnicy mogą edytować pliki lub kto może edytować je w zadanym przedziale czasu. To ciekawa funkcja, która sprawdza się zarówno w parach programistycznych, jak i nauce programowania (np. bootcampy, kursy itp.).


Remote Collab dla Sublime Text

KLIK
Darmowy
Remote Collab jest raczej wtyczką niż samodzielnym narzędziem, skierowanym do tych z was, którzy używają Sublime Text. Aby dołączyć do sesji, musisz znać IP swojego „gospodarza”. Kiedy dołączysz do sesji, zyskujesz wgląd w wykonane prace, a wszystkie zmiany, jaki wprowadzisz, będą widoczne na obu urządzeniach w czasie rzeczywistym.


Teletype for Atom

KLIK
Darmowy
Nie zniechęcaj się wiecznym statusem beta tego narzędzia – funkcjami nie ustępuje innym „ukończonym” narzędziom. To alternatywa dla tych, którzy chcą zachować pewną kontrolę nad tym, komu i kiedy udostępnić efekty swojej pracy. Podczas gdy takie narzędzia, jak VS Live Share lub Codeanywhere zezwalają na pełny i swobodny dostęp, w Teletype jest wyraźne rozróżnienie na „gospodarza” i „gościa”. Przestrzeń robocza ogranicza się do okna, które udostępnił „gospodarz”. „Goście” nie mogą również samodzielnie poruszać się między plikami – zobaczą tylko te, które w danej chwili ogląda „gospodarz”.


CodePen

KLIK
Darmowy dla subskrybentów pro, ceny od 8$ na miesiąc do 40$ na miesiąc
Jeśli masz subskrypcję Pro w CodePen, możesz zaprosić do współpracy innych koderów (status Pro nie jest wymagany). W Collab Mode dowolna ilość użytkowników może w tym samym czasie pracować nad tym samym penem, ale tylko ty jako właściciel pena zdecydujesz, czy zachować zmiany wprowadzone przez innych. Twoi współpracownicy mogą przenieść wykonaną pracę również na swoje peny.

 

Jakie są twoje doświadczenia z pair programming? Z jakich narzędzi korzystasz? Napisz nam o tym w komentarzu!