[Projekt Freelancer] Grafik: Moja pierwsza wizytówka!

Projektowanie wizytówki – krok po kroku

 

Wizytówka to jedna z pierwszych rzeczy, jakie do zaprojektowania dostają studenci kierunków związanych z kreacją wizerunku i grafiką. Pozornie jest to najłatwiejsze zadanie, przed którym staje projektant – w praktyce jednak okazuje się, że ograniczona przestrzeń i relatywnie mała ilość tekstu stawiają przed grafikiem sporo wyzwań.

jak zaprojektować wizytówkę

Pierwsza wizytówka krok po kroku – Projekt Freelancer

Ograniczone miejsce i niewiele miejsca na tekst sprawiają, że mądre wykorzystanie przestrzeni to kluczowa kwestia w projektowaniu wizytówki. W sieci można znaleźć wiele ciekawych i oryginalnych rozwiązań. Warto zwrócić uwagę, jak projektanci rozmieszczają elementy graficzne związane z identyfikacją wizualną i jak pracują z „blokiem” tekstu.

Dużą sztuką jest takie uporządkowanie elementów, aby projekt „oddychał”, a jednocześnie unikanie oczywistych, nudnych proporcji (np. tekst umieszczony centralnie).
Zadanie jest nieco ułatwione, kiedy wizytówka stanowi część już istniejącego systemu identyfikacji wizualnej. Wiadomo wtedy, jakich kolorów i fontów użyć, aby zachować spójność z wizerunkiem firmy.
Jeśli jednak wizytówka jest tworzona z myślą o firmie, która nie posiada księgi znaku, grafik staje dodatkowo przed zadaniem wyboru takich kolorów i krojów pisma, które sprawdzą się w druku.

Zasada WYSIWYG niestety nie sprawdza się w przypadku grafiki przygotowywanej do druku. Należy uwzględnić nie tylko spady, ale również rodzaj i typ materiału, na jakim drukowana będzie wizytówka. Często zdobycie niezbędnej wiedzy oznacza działanie metodą prób i błędów, aby uwzględnić np. to, że w druku kolory mogą wyjść bledsze niż na monitorze, a użyty krój pisma może stracić czystość linii w zależności od wybranego papieru.

Oprócz technicznych i projektowych wyzwań, jakie stawia wizytówka, ważne jest także know-how, czyli… obsługa programu graficznego. Czy Photoshop jest na pewno najlepszy do tworzenia projektów do druku?

Na te wszystkie pytania próbuje odpowiedzieć Julka, początkująca graficzka. Postanowiła zmierzyć się właśnie z wizytówką. Spodobały się jej niewielki format i możliwość twórczego wykorzystania ograniczeń, które są wpisane w taki projekt. O pięknych wizytówkach pisaliśmy tu (KLIK), a o tym, jak niezwykłymi materiałami można posłużyć się w projektowaniu napisaliśmy z kolei tu (KLIK).

Zobaczcie, jak sobie poradziła. Może macie dla niej jakieś rady lub wskazówki?
„Moja pierwsza wizytówka!” – ProjektFreelancer.pl

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

avatar