Stacja radiowa dla freelancerów

Co jest niezbędne podczas pracy zdalnej? Komputer, wygodne miejsce i… muzyka. Trudno znaleźć freelancera, który odmawia sobie słuchania muzyki podczas pracy nad zleceniem. Dla większości z nas jest to odruch – lubimy, kiedy coś „plumka” w tle.

Ale potrzeba słuchania muzyki to coś więcej niż tylko kaprys. Badania wykazują, że muzyka wpływa na sposób, w jaki funkcjonuje ludzki mózg. Wszystko dzięki stymulacji wielu ośrodków jednocześnie.

Stacja radiowa dla freelancerów
Muzyka w pracy zdalnej – jaka jest najlepsza?

 

Jak muzyka wpływa na twój mózg?

Badania przeprowadzone na Stanford University i opublikowane w magazynie „Neuron” (KLIK) wykazują, że muzyka pobudza obszary mózgu odpowiedzialne za koncentrację, przewidywanie i zapamiętywanie. Przekłada się to na szybkość zapamiętywania i kojarzenia, a tym samym na wydajność pracy.

Nie oznacza to, że każda muzyka działa równie dobrze. Kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiedniego tempa i stopnia regularności rytmu.
Monotonne, jednostajne „stukanie” nie poprawi twojej koncentracji – jeśli nie wierzysz, spróbuj posłuchać metronomu lub tykania zegara. Podobnie muzyka o zbyt chaotycznym, nieregularnym rytmie będzie dekoncentrować i rozpraszać, a nawet budzić uczucie niepokoju. To właśnie sprawia, że nie wszyscy lubią pracować przy free jazzie.

 

Pop, ambient czy szumy?

Jaka muzyka jest zatem najlepsza do pracy zdalnej? Maria Witek z zespołem w swoim badaniu (KLIK) dowodzą, że taka, która… porywa cię do tańca. Popowe piosenki o tanecznym rytmie są najbliższe optymalnej wartości „zmiennej rytmu”, która sprzyja koncentracji.

Czy to oznacza, że jesteś skazany na muzakową papkę z radia?
Niekoniecznie. Jeśli do twojej świadomości dociera fragment znanej melodii, są spore szanse na to, że zacznie przyciągać twoja uwagę, zamiast pomóc ci się skoncentrować.
Z myślą o osobach, które szukają dobrej muzyki do pracy, która pomoże się skupić, a nie będzie odrywała do pracy, powstała niezwykłe strona streamingowa – Brain.fm

 

Najlepsza stacja radiowa dla freelancerów

Założyciel Brain.fm, Adam Hewett, przez ponad dekadę badał, jaki wpływ dźwięki mają na mózg i jego pracę. Wynikiem jego pracy jest aplikacja, która dostarcza muzyki skrojonej na miarę potrzeb twojej głowy.

W Brain.fm znajdziesz kilka kategorii muzyki – w tym przeznaczonej do utrzymania wysokiej koncentracji, do osiągnięcia relaksu oraz wyciszającej przed snem.
Sreaming zawiera głównie przyjemnie „niezauważalną”, ambientową muzykę o wolnym tempie. Możesz również wybrać ścieżki, które wykorzystują odgłosy przyrody.

W ramach darmowego okresu próbnego masz dostęp do 10 sesji. Miesięczna opłata po ich wykorzystaniu wynosi 7$.

Brain.fm – stacja radiowa dla freelancerów

Brain.fm
Darmowy okres próbny na 10 sesji, plan płatny od 7$ na miesiąc.

 

A jakiej muzyki wy słuchacie podczas pracy nad zleceniami? Chętnie przeczytamy o tym w komentarzach!

Zapisz