Ranking najlepszych pracodawców

Najlepsi pracodawcy – praca zdalna

 

Na początku czerwca amerykański instytut Great Place to Work opublikował wyniki trzynastego corocznego plebiscytu na najlepsze miejsce pracy. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego obecnego szefa, ale jeszcze nie czujesz się gotowy, aby zostać freelancerem, sprawdź, które branże zdecydowanie wygrywają konkurencję.

Ranking najlepszych pracodawców
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/geralt-9301/

 

Informatyczne standardy i skandynawska jakość

Plebiscyt został przeprowadzony wśród firm, które znalazły się w czołówce rankingów organizowanych w 19 krajach Europy. W tym roku zgłoszono ponad dwa tysiące przedsiębiorstw, które łącznie zatrudniają ponad półtorej miliona pracowników.

Aby ocenić pracodawców, zebrano blisko osiem tysięcy anonimowych ankiet, w których pojawiły się pytania o takie aspekty, jak poziom zaufania w firmie i sposób zarządzania pracownikami. Pod uwagę brane było między innymi to, czy kierownicy rozumieją potrzebę ograniczenia stresu w pracy, czy wspierają w godzeniu obowiązków zawodowych z rodzinnymi oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

O zdanie pytano także osoby z działu HR, które opisywały, jak przebiega proces rekrutacji, wdrażanie nowych pracowników i czy istnieje możliwość złożenia skargi… na szefa.

Nagrody przyznawane są w kategoriach uzależnionych od wielkości zatrudnienia oraz profilu, krajowego lub międzynarodowego – w tym drugim wypadku 40% pracowników musi pracować poza granicami kraju, w którym firma ma siedzibę. Za najlepszych pracodawców międzynarodowych uznano dwie firmy informatyczne: NetApp i amerykańskie EMC. Na wyróżnienia wśród dużych przedsiębiorców zasłużyły ponadto francuska firma consultingowa Davidson, belgijska sieć sklepów obuwniczych Torfs oraz Accent Jobs, która świadczy usługi rekrutacji pracowników.

Z kolei między małymi i średnimi przedsiębiorstwami wyraźnie zaznacza się dominacja pracodawców skandynawskich: to właśnie z Północy pochodziła znakomita większość pierwszej dziesiątki małych i średnich firm uznanych za najbardziej przyjazne.

 

Polskie realia

Plebiscyt przeprowadzano także w Polsce.

Wśród firm, które zatrudniają powyżej 500 osób, w pierwszej piątce znajdują się aż cztery firmy z branży informatycznej: Miscrosoft, Cisco, Sii Polska, Atlos. Podobna proporcja zachowana jest także wśród mniejszych pracodawców, wśród których najlepszymi okazały się Objectivity Bespoke Software Specialists, Akamai Technologies oraz EMC.

Niestety, wśród zgłoszonych do plebiscytu firm wciąż brakuje polskich przedsiębiorców. Za duży sukces można uznać zwycięstwo firmy Ochnik wśród firm zatrudniających poniżej 500 osób. Pozostaje mieć nadzieję, że jest to zwiastun kierunku zmian, jakie będą się dokonywały w polskim modelu zatrudnienia.

Czytaj dalej

Zapisz

Zapisz