Rynek usług IT. akie specjalności są poszukiwane?

Najpotrzebniejsze wśród IT

 

Informatyka rokrocznie od kilku lat wiedzie prym w rankingach najpopularniejszych kierunków studiów. I nieprzypadkowo – absolwentom tego kierunku zazwyczaj łatwiej znaleźć pracę, branża IT i potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów, a zarobki w tym sektorze należą do stosunkowo wysokich.

Rynek usług IT. akie specjalności są poszukiwane?
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/blickpixel-52945/

Rynek usług IT notuje regularny wzrost. Widać to dosłownie gołym okiem – z roku na rok przybywa bowiem urządzeń mobilnych i stworzonych do nich aplikacji, coraz częściej korzystamy też z e-usług lub pracujemy w tzw. „chmurach”. Nic zatem dziwnego, że zwiększa się też wartość sektora IT w Polsce: w ciągu ostatniej dekady wzrosła ponad dwukrotnie z 12 mld zł w 2001 do 27 mld w 2014 roku.

Zarobki programistów

Początkujący informatyk może liczyć na zarobki oscylujące wokół 3 tys złotych brutto, jednak chęci do pracy, gotowość do podnoszenia kwalifikacji i przynajmniej dwa lata doświadczenia zawodowego przynoszą zarobki już w granicach średniej krajowej. Pracownicy z większym doświadczeniem i doskonałą znajomością wąskiej dziedziny mogą liczyć na pensje wynoszące nawet do 19 tys.

Oczywiście studenci kierunków związanych z IT mają ułatwione zadanie – wielu z nich łączy pracę z ostatnimi latami nauki. Nie oznacza to jednak, że ta ścieżka kariery jest zamknięta dla osób bez wykształcenia kierunkowego. Justyna Nowak z firmy SMT Software przekonuje, że zapotrzebowanie rynku jest duże, podobnie jak różnorodność specjalizacji, a samodzielna nauka programowania wymaga jedynie wytrwałości i cierpliwości.

Popularne kompetencje specjalistyczne

Jakie specjalności są poszukiwane? Maciej Ruciński z firmy rekrutacyjnej Antal International podkreśla, że czasy informatyków „do wszystkiego” bezpowrotnie minęły. Według niego najważniejsza jest specjalizacja w wąskim zakresie – podstawy programowania w kilku językach będą mniej użyteczne niż doskonała znajomość jednego frameworka. Jego wypowiedź uzupełnia Maria Jodłowska z firmy doradczej Sedlak&Sedlak:

“Według pracodawców do najważniejszych kompetencji specjalistycznych należą: testowanie oprogramowania, systemy kontroli wersji, ogólna wiedza techniczna i inżynierska, dokumentacja techniczna, projektowanie oprogramowania oraz programowanie w języku JavaScript”.

Czas również zerwać ze stereotypem informatyka zamkniętego w sobie, nietowarzyskiego i niekomunikatywnego: „miękkie” kompetencje, takie jak zdolności interpersonalne i praca w grupie, są postrzegane przez pracodawców jako coraz bardziej istotne.

Przy wybieraniu specjalizacji warto zorientować się w trendach na rynku. Nie jest łatwo wskazać, które dziedziny branży IT będą się cieszyły większym powodzeniem – według Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji około 60% zawodów przyszłości jeszcze nie istnieje, choć specjaliści od rekrutacji wskazują na zarządzanie dużymi wolumenami danych oraz wykorzystywaniem zasobów mocy obliczeniowej jako najbardziej przyszłościowe.

Firmy IT w Polsce

Brak specjalistów to obecnie największy problem branży IT. Andrzej Borczyk, dyrektor personalny w Microsoft Polska, mówi, że według szacunków liczba nieobsadzonych stanowisk w branży teleinformatycznej w Unii Europejskiej wzrośnie z 509 tysięcy w 2015 roku do 913 tysięcy pod koniec dekady.

Wiele firm szuka już specjalistów poza granicami, szczególnie na Ukrainie, skąd pochodzi wielu fachowców gotowych rozwijać karierę zawodową na emigracji. Inne stawiają na kształcenie swoich pracowników lub, jak Microsoft, finansowanie stypendiów dla młodych przedsiębiorców z branży IT.

Na podstawie: gazetapraca.pl

Zapisz

Zapisz