Szkolenia prawne dla mobilnych specjalistów

Jakie przepisy musi znać freelancer?

Freelancerze, znaj swoje prawa!

Do czego freelancerowi potrzebna jest znajomość prawa? To, co pierwsze przychodzi na myśl, to oczywiście rozliczenie pracy, odprowadzanie podatków i możliwość przekazania praw autorskich.
To jednak nie wszystko.

W pracy freelancera, w zależności od branży, znajomość prawa procentuje. Oczywiście nie oznacza to, że wszyscy musimy na wyrywki znać Kodeks cywilny, jednak warto zadbać o niezbędne podstawy.

Jakie przepisy musi znać freelancer?
Prawo dla freelancerów

Jakie przepisy dla kogo?

Specjalista IT, programista, informatyk

Kolejna branża, która powinna zainwestować w znajomość prawa, to branża IT. Dotyczy to szczególnie prac przy dużych projektach, które mają długi czas realizacji i szeroki zakres obowiązków.

Przy większych realizacjach, kiedy jesteś freelancerem i pracujesz na własny rachunek, na pewno będziesz spisywać umowę. Najczęściej jest to umowa o dzieło, która dokładnie precyzuje zakres prac oraz możliwe sytuacje „awaryjne” – przekroczenie czasu lub budżetu prac, kwestie poprawek, opieki technicznej po ukończeniu projektu, gwarancji lub rękojmi.

Można zaryzykować twierdzenie, że ile prac, tyle umów. Warto wiedzieć w praktyce, jak spisać właściwy dokument lub na jakie zapisy zwrócić największą uwagę.

 

Copywriter, bloger, content manager – prawo autorskie

Dla copywriterów i content managerów korzystna jest znajomość prawa autorskiego. Szczególnie dotyczy to blogerów i specjalistów social media, których praca polega na prowadzeniu serwisu lub oficjalnego profilu w mediach społecznościowych.
Niedawno głośno było o krakowskiej fotografce, która bazując na nieznajomości prawa autorskiego wyłudzała odszkodowania za wykorzystanie zdjęć z domeny publicznej (możecie o tym przeczytać TU http://innpoland.pl/129579,ofiar-szuka-wsrod-najslabszych-zobacz-kto-wpadl-w-pulapke-krakowskiej-fotografki ). Zabezpieczenie się przed takimi sytuacjami jest proste: wystarczy poświęcić trochę czasu na zgłębienie przepisów prawa autorskiego.

Prawo  autorskie przydaje się także fotografom. Zdjęcia śmiało możemy uznać za podstawę internetu, więc jeśli wykonujesz komercyjne fotografie i przekazujesz do nich prawa autorskie, lepiej zadbać o takie skonstruowanie dokumentu, które zabezpieczy cię przed nadużyciami.

 

Szkolenia z prawa

Jeśli przeraża cię prawniczy żargon, a chcesz poszerzyć swoją wiedzę, możesz skorzystać z kursów, organizowanych przez centrum Promocji Informatyki w Warszawie.
Poniżej prezentujemy dwie propozycje szkoleń, które odbywają się jeszcze w tym miesiącu.

 

Szkolenie „PRAWO AUTORSKIE W INTERNECIE”
Data i miejsce: Warszawa, 30 maja 2017 r.

Szkolenie adresowane jest do podmiotów i/lub osób, które w ramach bieżącej działalności wykorzystują sieć Internet do publikowania lub udostępniania utworów oraz korzystają z zasobów dostępnych w sieci Internet (utwory słowne, graficzne, muzyczne, plastyczne), w tym w zakresie działalności wydawniczej, marketingowej, promocyjnej, szkoleniowej, rzeczników prasowych, a także szeroko rozumianych działań komunikacyjnych (fora, portale otwarte, serwisy społecznościowe). Celem szkolenia jest uzyskanie przez uczestników (wydawcy, redaktorzy, administratorzy, osoby związane z promocja, marketingiem, PR) praktycznej i rzetelnej wiedzy w zakresie problematyki prawnoautorskiej działalności w sieci Internet.

Szczegółowy PROGRAM szkolenia
Zapraszamy do skorzystania z 10% RABATu na udział w szkoleniu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

 

Warsztat „UMOWY IT W PRAKTYCE – CASE STUDY. TYPOWE I NAJCZĘSTSZE PROBLEMY ORAZ PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA DOTYCZĄCE WYBRANYCH UMÓW IT”
Data i miejsce: Warszawa, 31 maja 2017 r.

Szkolenie kładzie nacisk na analizę przypadków (case study) zaczerpniętych z praktyki prowadzących oraz orzecznictwa sądów. Zostały one dobrane w taki sposób, aby zwrócić uwagę na kluczowe problemy prawne, spotykane przy negocjowaniu, zawieraniu i wykonywaniu umów odnoszących się do systemów IT oraz wskazać praktyczne rozwiązania oraz sposoby unikania sygnalizowanych ryzyk prawnych.

Formuła szkolenia umożliwia uzyskanie w ciągu jednego, efektywnie wykorzystanego dnia, praktycznej wiedzy, bardzo przydatnej w codziennej pracy zawodowej. Pozwala też uczestnikom na uczestnictwo w dyskusji z udziałem ekspertów i wymianę doświadczeń z innymi osobami z branży.

Szkolenie przeznaczone jest zarówno dla prawników-praktyków, zajmujących się przygotowywaniem i negocjacjami umów IT, jak i dla osób nie posiadających wykształcenia prawniczego, w ramach obowiązków zawodowych zarządzających obszarem IT w przedsiębiorstwie.

Szczegółowy PROGRAM szkolenia

Zapraszamy do skorzystania z 10% RABATu na udział w szkoleniu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

 

Organizator
Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.;
www.cpi.com.pl
tel. (22) 870 69 10, 870 69 78;
email: pr@konferencja.com.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

avatar