Treści video: jak wykorzystać dla siebie przyszłość content marketingu?

O tym, że rzeczywistość wirtualna przestała istnieć w opozycji do realu, ale stała się jego integralną częścią, nie trzeba nikogo przekonywać. Zamiast komputerów i laptopów coraz częściej korzystamy raczej z urządzeń mobilnych i w zasadzie cały czas jesteśmy online.

Ponadto technologie cyfrowe nigdy jeszcze nie były tak tanie, jak obecnie. Coraz więcej rzeczy robimy więc przez internet: zamawiamy usługi, robimy zakupy, planujemy rozrywki. Obecnie tworząc content trudno przewidzieć, kto, w jakich okolicznościach i na jakim urządzeniu wejdzie z nim w interakcję. Jedyną receptą na sukces jest dać użytkownikowi to, czego chce, dokładnie w tym momencie, w którym jest mu to potrzebne.

 

Video content w mediach społecznościowych

Przyszłość marketingu – jak wykorzystać content video?

 

W tym świecie memów, grafik, tekstów i treści walczących o uwagę czytelnika coraz większą popularnością cieszą się treści video. Są one najbardziej atrakcyjne wizualnie, wymagają relatywnie najmniej wysiłku, aby szybko otrzymać potrzebne informacje, a do tego są stosunkowo elastyczne: nie każdy czuje się dobrze czytając długi tekst na ekranie smartfona, podczas gdy video można obejrzeć na każdym urządzeniu.

 

Przyszłość content marketingu, czyli jak video rośnie w siłę

Jeśli nie jesteś fanem oglądania filmików w sieci i nie przekonuje cię idea inwestowania w ten rodzaj contentu, może przekonać cię garść statystyk dotyczących treści video.

Przede wszystkim zapomnij o tym, że video może stać się przemijającym trendem: specjaliści przewidują, że do przyszłego roku treści video będą generowały 80% ruchu w sieci. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na statystyki największej platformy do publikacji filmów, YouTube: konsumpcja treści video na urządzeniach mobilnych co roku wzrasta o 100%!

Nic zatem dziwnego, że jedną trzecią czasu, jaki spędzamy online, poświęcamy właśnie na oglądanie filmów. Nie chodzi tylko o video oglądane dla przyjemności: 35% z tego poświęcone jest na oglądanie reklam video! Takim wynikiem nie mogą poszczycić się żadne inne formy reklamy i typy treści.
Mówi się, że dobry obraz zastępuje setki słów, ale specjalista od marketingu cyfrowego, James McQuivey obliczył, że minuta contentu video zastępuje blisko dwa miliony słów (KLIK)!

 

Dlaczego potrzebujesz contentu video?

Śmieszne kotki, tutoriale, streamingi z wydarzeń… zastanawiasz się, dlaczego popularność filmików powinna cię zajmować? Statystyki mówią same za siebie:

  • umieszczenie video w emailu marketingowym może zwiększyć klikalność nawet o 200%
  • zamieszczenie video na landing page podnosi konwersję o 80%
  • 90% klientów potwierdza, że video produktowe pomogło podjąć decyzję o zakupie
  • 64% klientów jest bardziej skłonnych do dokonania zakupu o obejrzeniu video produktowego
  • średnio 37% oglądających video obejrzy je do końca (dla filmów poniżej 90 sekund wskaźnik ten dochodzi do 53%, dla filmów półgodzinnych jest to już tylko 10%)
  • 36% oglądających wierzy reklamie video

 

1. Zwiększenie rozpoznawalności marki

Według cytowanego już badania HubSpot 80% klientów pamięta video, które obejrzeli w danym miesiącu. Oznacza to, że dzięki wizualności ten typ przekazu mocniej zapada w pamięć i silniej oddziałuje na odbiorców niż content oparty na tekście.

Jeśli odbiorcy zapamiętają twoje video, zapamiętają również markę. Jeśli do tego twoje video będzie wystarczająco atrakcyjne, użytkownicy sami zaczną je udostępniać w sieci, tworząc reklamę viralową.
Kluczem do sukcesu jest zachowanie konsekwencji w stosowaniu kolorów, fontów i innych elementów, które składają się na identyfikację wizualną twojej marki tak, aby użytkownik nie miał wątpliwości, czyje video ogląda.

Treści video - przyszłość marketingu interentowego

Content video – dlaczego warto inwestować w ten typ treści?

 

2. Video może poprawić SEO twojej strony

Dobre video może zachęcać do obejrzenia twojej strony – według HubSpot 65% osób odpowiadających za decyzje biznesowe odwiedza stronę potencjalnego kontrahenta po obejrzeniu jego video.
Co więcej, dobre video może także podnieść twój współczynnik konwersji.

 

3. Treści video odtwarzają się lepiej na urządzeniach mobilnych

Wykorzystaj potencjał, jaki mają twoi klienci korzystający ze smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Video to jeden z najlepszych typów mediów do odtwarzania na tym typie urządzeń: nie wymaga czytania długich partii tekstu na urządzeniach, które nie są do tego przystosowane i męczą oczy, nie ma też problemu z powiększaniem lub niską jakością zdjęć, które źle się renderują.

 

4. Video może wzmocnić twój wizerunek

Video może stać się również elementem w twojej strategii marketingowej – daje ci doskonałą okazję, aby pokazać, czym jest twoja marka i jej filozofia nie tylko za pomocą słów, ale również obrazu, dźwięku, aktywności.

Ponadto video to doskonałe medium do przekazywania różnych treści: od video produktowych i filmów typu explainer do tutoriali i „świadectw” innych użytkowników, zadowolonych z twojego produktu lub usługi.

 

5. Video to najchętniej udostępniana treść

Zgodnie z badaniami HubSpot, 92% ludzi, którzy obejrzeli video, podzieli się z nimi z innymi użytkownikami sieci. To naprawdę duża ilość i warto wykorzystać potencjał tej grupy, aby dotrzeć ze swoim przekazem do kolejnych odbiorców.

Video udostępniamy częściej niż jakąkolwiek kombinację typu link/tekst/zdjęcie. Nie trzeba dodawać, że jest to treść konsumowana przez nas chętniej niż posty tekstowe i linki.

 

Treści video: jak wykorzystać je dla siebie? – podsumowanie

Powszechna dostępność, łatwość konsumpcji, atrakcyjność przekazu, łatwość odtwarzania i udostępniania – wszystko to sprawia, że content video jest potężnym narzędziem dla każdej marki , która chce się rozwijać i zyskiwać nowych odbiorców.

Video mogą przybierać formę materiałów promocyjnych, tutoriali i explainerów, a także posłużyć jako narzędzie do wzbudzania zaufania dzięki świadectwom innych użytkowników.
Video możesz wykorzystać także jako medium reklamowe – jego obecność w mailach zwiększa klikalność w linki, filmy budzą też większe zainteresowanie i zaufanie wśród odbiorców reklamy.

Viralowa natura video, łatwość dostępu i niezaprzeczalna wartość sprawiają, że właśnie ten typ treści ma największą przyszłość w sieci.

Skomentuj

avatar