Checklista freelancera do pracy z domu

Praca zdalna jeszcze na początku tego roku dla wielu z nas była symbolem technologicznego postępu, nowych rozwiązań i nowych możliwości. Home office było marzeniem przede wszystkim młodszych pracowników, którym dawało możliwość lepszego godzenia życia prywatnego z zawodowym.

Tymczasem doświadczeni freelancerzy wiedzą, że praca z domu potrafi być wyzwaniem. Oprócz takich plusów, jak oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdach, wymaga więcej niż praca z biura: więcej koncentracji, więcej motywacji, więcej samokontroli.

Checklista freelancera do pracy z domu
Mity o pracy zdalnej z domu: czego potrzebujesz na home office?

Czym innym jest realizowanie „po godzinach” kilku zleceń dla klientów jako freelancer, a czym innym łączenie etatu jako zdalny pracownik i dodatkowych obowiązków freelancera – ciągle w tej samej przestrzeni.
Wielu z nas ma rutynę związaną z pracą w domu, jednak po dłuższym czasie możesz zauważyć, że stare nawyki nie do końca się sprawdzają.

 

Checklista pracownika zdalnego: czego potrzebujesz do stworzenia home office?

Praca z domu niekoniecznie musi oznaczać, że pracujesz w home office. Większość z nas do początku tego roku w kontekście pracy zdalnej nie myślała w ogóle o potrzebnej do tego przestrzeni, sprzęcie, warunkach. Do wykonania kilku zleceń po godzinach wystarczyły tylko laptop i kanapa.

Wiele wskazuje na to, że praca zdalna zostanie z nami jeszcze na jakiś czas. Jeśli dodatkowo poważnie myślisz o karierze freelancera, warto zrewidować swoje nawyki i już teraz zadbać o swoje domowe miejsce pracy.

 

Checklista freelancera na home office: przestrzeń

Popularny mit: pracujesz, gdzie chcesz

Jak pracować i odpoczywać w tej samej przestrzeni? Jak skupić się na wykonywaniu zadań w miejscu, które kojarzy ci się rozrywką lub odpoczynkiem, a zza monitora wygląda konsola, telewizor lub cała półka książek?
Aby skutecznie pracować zdalnie, potrzebna ci stworzona do tego przestrzeń. Nie musisz od razu stawiać ścianek działowych, ale wydzielenie miejsca tylko do realizacji zleceń przełoży się na większy komfort i produktywność.

Checklista freelancera do pracy z domu
Mity o pracy zdalnej z domu: czego potrzebujesz na home office?

Biurko

Przyjemnie jest czasem postawić laptopa na kuchennym stole albo zabrać do łóżka i pracować z takich miejsc, ale na dłuższą metę takie rozwiązane okazuje się męczące. Możesz czuć, że brakuje ci swojego miejsca, że praca dosłownie „wchodzi” w każdą domową przestrzeń.

Postaraj się o stolik lub biurko przeznaczone tylko do pracy – ułatwi ci to zaznaczenie granicy między domowym życiem a obowiązkami zawodowymi.

Światło

Oczywiście zawsze najlepsze jest naturalne, ale w jesiennych miesiącach nie zawsze możemy na nie liczyć. Natężenie światła w pracy przy komputerze nie powinno być mniejsze niż 500 lx. O właściwe oświetlenie warto zadbać również dlatego, że to emitowane przez sam ekran monitora (duża jasność, duży kontrast) nie tylko męczy oczy, ale również może powodować kłopoty ze snem.

Sprzęt

Nie rezygnuj z dodatkowego monitora, myszki i klawiatury, jeśli jesteś do nich przyzwyczajony w pracy z biura. Ich brak obniży twój komfort, ale może również odbić się na twoim zdrowiu. Częste używanie gładzika zamiast ergonomicznej myszki obciąża nadgarstki. Z kolei korzystanie tylko z ekranu laptopa wymusza wielogodzinne pochylenie głowy, skutkując napięciami karku.

 

Checklista freelancera na home office: kontrola czasu

Popularny mit: pracujesz, kiedy chcesz

Praca zdalna słusznie kojarzy się ze swobodą, większą kontrolą nad czasem i elastycznym grafikiem. Pod jednym warunkiem: że wiesz, jak stawiać sobie granice i nie prokrastynujesz. To ostatnie jest jednak wyzwaniem nawet dla bardzo doświadczonych freelancerów.

Czym innym jest jednak realizacja zleceń dla komercyjnych klientów jako freelancer, a czym innym łączenie ich z normalną etatową pracą. W domowym zaciszu tym bardziej może kusić cię, żeby zostawić pracę na bliżej nieokreślone później i zająć się tym, na co w tej chwili masz ochotę.

Checklista freelancera do pracy z domu
Mity o pracy zdalnej z domu: czego potrzebujesz na home office?

 

Aplikacje do blokowania rozpraszaczy

Na pewno masz strony, które przykuwają twoją uwagę mocniej niż obowiązki zawodowe, a Facebook i YouTube to tylko wierzchołek góry lodowej. Przekuj tę sytuację w korzyść: potraktuj przeglądanie ulubionych stron jako nagrodę za wykonanie określonych zadań. Pomogą ci w tym aplikacje do blokowania rozpraszaczy.

 

Mądre zarządzanie czasem

Łapiesz się na tym, że już południe, a ty nadal masz zaległości? W domu trudniej jest oddzielić obowiązki zawodowe od prywatnych, dlatego możesz złapać się na tym, że chociaż w południe okna są już umyte, przetwory zrobione i cała pierwsza seria Asthangi yogi zrobiona, zlecenia nawet nie drgnęły.
Aby zapanować nad czasem i pokusą przesuwania obowiązków zawodowych na rzecz domowych, które są mniej obciążające i budzą mniejszy stres, skorzystaj ze sposobów zarządzania czasem, takich jak Pomodore albo 10+2*5.

 

Śledzenie czasu pracy

Wydaje ci się, że jesteś niesamowicie aktywny, ale efektów jakoś nie widać? Twój szef nie musi wymagać, abyś instalował na prywatnym komputerze aplikacje do zliczania czasu pracy, ale zrób to dla sam dla siebie.
Aplikacja kontrolująca, ile dnia spędzasz na realizacji zadań zawodowych potrafi być świetnym motywatorem. Skorzystaj z PomoDone App, jibble.io lub clockify.

 

Checklista freelancera na home office: granice

Mit: praca w domu to lepszy work-life balance

Ten mit ma przynajmniej częściowe pokrycie w rzeczywistości, bo pracując z domu nie musisz poświęcać czasu na dojazdy. Z drugiej strony, praca w domu może oznaczać również to, że… nigdy z niej nie wychodzisz.
Pracowników zdalnych można podzielić na dwa typy: „segmentatorów”, którzy stawiają wyraźne granice między pracą a życiem prywatnym, i „integratorów”, którzy swobodnie przemieszczają się między zadaniami.

Aby praca w domu nie doprowadziła cię do stresu, zmęczenia i wypalenia zawodowego, postaw sobie granice. Podobnie jak sprawdzają się one w dzieleniu przestrzeni na „roboczą” i „mieszkalną”, sprawdzają się również w dzieleniu czasu.

Checklista freelancera do pracy z domu
Mity o pracy zdalnej z domu: czego potrzebujesz na home office?

Aplikacje do planowania zadań

Lista to-do od dawna jest jednym z największych sprzymierzeńców freelancera i pracownika zdalnego. Uwzględnij na niej jednak grubą linię, którą oddzielisz to, co masz do zrobienia w pracy od tego, co pozwoli ci odpocząć. Tak, odpoczynek też warto zaplanować – pomogą ci w tym te aplikacje.

 

Checklista freelancera na home office: rytuały

Mit: możesz pracować w piżamie

Tak, możesz pracować w piżamie. Możesz pracować w niej nawet kilka dni, ale gwarantujemy, że pod koniec piżamowego maratonu będziesz psychicznie zmęczony, a granica między pracą i odpoczynkiem odpłynie w niebyt.

Traktuj pracę zdalną tak poważnie, jak traktujesz wychodzenie do biura. Doświadczeni freelancerzy przestrzegają porannych rytuałów, które pomagają podzielić dzień i wprowadzić wspomniane już granice. Zjedz pożywne śniadanie, przebierz się, uporządkuj przestrzeń wokół siebie. Już tyle wystarczy, żeby o 16 mieć poczucie, że zostało ci jeszcze trochę dnia dla siebie, a nie że dopiero wstałeś.

Checklista freelancera do pracy z domu
Mity o pracy zdalnej z domu: czego potrzebujesz na home office?

 

Checklista freelancera na home office – dodatkowy punkt: jak widzą cię klienci?

Mit: zleceniodawcy nie traktują pracy zdalnej poważnie

Kiedy decydujesz się przejść z etatu na freelancing możesz również spotkać się z twierdzeniem, że pracownik zdalny to nie pracownik albo zlecenia wykonywane z domu na pewno są gorszej jakości. Jak dalekie od prawdy są takie stwierdzenia wiedzą ci, którzy we własnym domowym biurze wykonują profesjonalne zlecenia na 100% swoich możliwości.

To, jak będą traktowali cię klienci, zależy w dużej mierze właśnie od ciebie i twojego nastawienia: tempa odpisywania na wiadomości, przestrzegania deadline’ów, terminowego dostarczania prac. Aby uzupełnić twój wizerunek profesjonalisty, w rozliczeniu skorzystaj z rozliczenia na podstawie faktury VAT, jakie umożliwia osobom fizycznym platforma Useme.

Dzięki temu twój klient nie będzie musiał zawierać z tobą umowy o dzieło i rejestrować jej w ZUS zgodnie z nowymi przepisami – ten obowiązek przechodzi na platformę, a ty oprócz rozliczenia podatku i faktury dla klienta zyskujesz również zabezpieczenie płatności.

A jakie są twoje doświadczenia z pracą z domu? Co znajduje się na twojej checkliście home office? Napisz nam o tym w komentarzu!