Nowe zlecenia dla grafików, copywriterów i content managerów - video

Zrób szybki rachunek: ile czasu spędzasz w ciągu dnia, oglądając materiały video w sieci? A ile razy video przekonało cię do zakupów?
Być może myślisz, że jako grafik, copywriter albo content manager popularność video kompletnie cię nie dotyczy i nie ma szans odmienić twojej pracy jako freelancera. Nic bardziej mylnego! Nawet jeśli sam nie nagrywasz i nie produkujesz video ani nie jesteś vlogerem, video może być szansą na zupełnie nowe zlecenia oraz pozyskanie nowych klientów!

Video wyraźnie umacnia swoją pozycję jako przyszłość mediów społecznościowych. Od prawie dwóch lat typowane jest też jako ten typ contentu, który wyprze tradycyjne teksty i obrazy [KLIK].

Nowe zlecenia dla grafików, copywriterów i content managerów - video
Video w pracy zdalnej – dlaczego film to nisza dla freelancerów?

 

Video są najchętniej udostępniane, przyciągają najwięcej uwagi, zwiększają ruch na stronie, a także sprawiają, że użytkownicy dłużej pozostają w witrynie. Już teraz spędzamy na YouTube więcej czasu, niż na wszystkich innych portalach społecznościowych.

Wykorzystaj ten potencjał dla siebie! Jako freelancer możesz użyć video na dwa sposoby: do promocji swoich usług i jako dodatkową niszę, w której twoje usługi są potrzebne!

 

Video dla freelancera: promuj się!

Nie musisz być vlogerem ani prowadzić własnego kanału na YouTube, aby wykorzystać video jako narzędzie do promocji i marketingu. Wystarczy, że masz stronę domową lub możesz umieścić video w swoim portfolio.

Jako freelancer możesz wykorzystać video na dwa sposoby:
• video powitalne
    • explainer/tutorial

 

Video powitalne

Video często używane są do tego, aby zaprezentować produkt lub usługę i rozwiać wątpliwości potencjalnych klientów. Możesz zrobić to samo!

W pracy zdalnej zleceniodawcy obawiają się, że freelancer przestanie odpowiadać na wiadomości. Inna obawa dotyczy tego, czy freelancer okaże się dobrym współpracownikiem, o wysokiej kulturze osobistej i dobrych umiejętnościach komunikacyjnych.

Sam „suchy” tekst na podstronie „o mnie” nie zawsze może przekonać do twojej oferty i zaprezentować cię od najlepszej strony.
Video ma bardziej osobisty charakter i sprzyja nawiązaniu kontaktu z klientem, zanim jeszcze napisze lub zadzwoni z propozycją współpracy. Dodatkowo jest znacznie bardziej angażujące niż galerie i pokazy slajdów z pracami.

Jeśli zdecydujesz się nagrać video z sobą w roli głównej i powitać klienta na stronie, zyskujesz kilka atutów.
• pokazujesz, że jesteś komunikatywny
• wyrażasz profesjonalizm i kompetencje swoim wyglądem, prezencją i zachowaniem
• dzięki miejscu nagrania, scenografii itp. możesz pokazać, w jakiej estetyce czujesz się najlepiej
• zwiększasz szanse na to, że klient rzeczywiście zapozna się z twoją ofertą skuteczniej niż przez zakładkę „o mnie”

Do czego możesz wykorzystać video powitalne? Powiedz kilka słów o sobie, żeby klient nie musiał przedzierać się przez akapity na stronie „o mnie”, opowiedz o kampaniach zrealizowanych dla poprzednich klientów i efektach, jakie uzyskały.
Video trwające poniżej dwóch minut nikogo nie znudzi, pozwoli ci natomiast nawiązać angażujący kontakt z odbiorcą na bardzo wczesnym etapie. Nie jesteś już „kolejnym freelancerem”, na którego stronę trafił zleceniodawca, ale „tym freelancerem od filmu” lub „tym freelancerem od wzrostu ROI o x%”.

 

Explainer/tutorial – narzędzie dla grafików

Blog długo był dla freelancera must have, obowiązkowym narzędziem do zademonstrowania swojej wiedzy praktycznej i ugruntowaniu wizerunku eksperta. Chociaż trudno zlekceważyć blogosferę i potencjał influencerów, samo prowadzenie bloga potrafi być pracą na cały etat, a ty jako freelancer niekoniecznie masz na to czas.

Tu właśnie może ci pomóc video. Dzięki narzędziom do rejestracji obrazu z twojego monitora niewielkim nakładem sił i środków możesz przygotować explainery lub tutoriale. Spełnią one tę samą funkcję, co wpisy na blogu, ale będą miał większą siłę oddziaływania.

Wykorzystaj video nie tylko do dzielenia się wiedzą lub zdradzania tajników warsztatu. Za pomocą filmu możesz zaprezentować pracę, z której jesteś szczególnie zadowolony. Opowiedz, jakie idee legły u jej powstania oraz jakie korzyści przyniosła klientowi. Wszystko to, co odbiorca może przeczytać w twoim portfolio, podasz mu w atrakcyjnej wizualnie i przystępnej formie.

 

Video dla freelancera: nowa nisza w twojej branży

Popularność video możesz również wykorzystać jako niszę, w której powstało zapotrzebowanie na twoje usługi. Ta możliwość skierowana jest zwłaszcza do trzech grup freelancerów: copywriterów, grafików i content managerów.

 

Video jako nisza w pracy zdalnej dla copywriterów

Zauważ, że filmy i wydarzenia związane z video na Facebooku, webinary i nagrania umieszczane na YouTube są często dość przeciętnej jakości i tworzone przez amatorów. Co sprawia, że cieszą się niezwykłą popularnością? Treść.

Największym wyzwaniem w tworzeniu filmów jest to, jak przykuć uwagę odbiorcy na pierwsze kilka sekund, kiedy decyduje, czy oglądać twoje video dalej, czy przejść do następnego.
To właśnie największe pole do popisu dla copywriterów. Zleceniodawcy potrzebują usług sprawnych copywriterów, którzy stworzą atrakcyjny i angażujący content.
Jeśli jako copywriter nie przepadasz za pisaniem długich tekstów, ale masz talent do tworzenia chwytliwych fraz, może czas spróbować swoich sił w dostraczaniu treści do materiałów video?

 

Video jako nisza w pracy zdalnej dla grafików

Jesteś dobry w projektowaniu graficznym, masz rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną i wiesz, co  dobrze wygląda i spełnia określone funkcje. Dodatkowo wiesz, jak za pomocą układu graficznego, hierarchii i koloru przekazać komunikat lub opowiedzieć historię.
Twórcy video potrzebują twoich usług!

Projektowanie graficzne obecnie w dużym stopniu łączy się z projektowaniem interaktywnym, w tym także animacją i video. Możesz oczywiście zacząć powoli rozszerzać swoje usługi o realizację filmów i animacji. Jeśli w swojej pracy korzystasz z pakietu Adobe Creative Cloud, łatwiej ci będzie odnaleźć się w środowisku Adobe Spark lub Adobe After Effects.

 

Video w pracy content managerów

Jeśli pracujesz jako content manager-freelancer i angażujesz się w przygotowanie i publikowanie materiałów dla zleceniodawców, na pewno znasz już możliwości video. Film ożywia stronę www, intryguje czytelników bloga i jest częściej udostępniany w mediach społecznościowych – a na tym właśnie ci zależy.

Video jest zatem medium „na fali”, które warto znać i wykorzystywać w swojej pracy. Na początek zapoznaj się z różnymi typami platform, na jakich prezentowane są video, sprawdź, jacy odbiorcy w jaki sposób konsumują tam treści i jakie tematy cieszą się największą popularnością. W ten sposób skuteczniej doradzisz klientowi właściwy rodzaj video.

A może sam pokusisz się o dostarczanie treści video zleceniodawcy? W tym poście znajdziesz listę narzędzi, które możesz wykorzystać do samodzielnego stworzenia video lub animacji na podstawie materiałów dostarczonych przez klienta.

 

Bonus: video jako zlecenie dla początkujących freelancerów

Wiesz już, że korporacyjny model pracy nie jest dla ciebie i chcesz spróbować swoich sił jako freelancer, ale jeszcze nie wiesz, w jakiej dziedzinie chcesz się rozwijać? Video może być szansą dla ciebie.

Do stworzenia filmu dobrej jakości potrzebne jest kilka elementów – rzadko zdarza się, aby jedna osoba połączyła tak szerokie kompetencje, dlatego zastanów się, w której części ty czujesz się najlepiej.
Scenariusz, plan video i treść do zaprezentowana przez lektora/prezentera
• Projektowanie elementów graficznych do video – plansz, infografik, logo
Filmowanie, nagrywanie ujęć
Montaż, dodanie przejść, animacji, łączników i/lub napisów

Jeśli chcesz specjalizować się w produkcji filmów i video dla zleceniodawców, zapoznaj się z komercyjnymi i darmowymi narzędziami do tworzenia video.

 

Jak video może odmienić twoją pracę freelancera?

Video święci triumfy jako popularny, lubiany rodzaj contentu, który odbiorcy chętnie oglądają i udostępniają, a zleceniodawcy wykorzystują do zwiększenia ROI i podniesienia świadomości marki.

Jako freelancer możesz skorzystać video na dwa sposoby: jako korzystający z ich zalet oraz jako autor treści, które są potrzebne do wyprodukowania dobrego filmu.

Być może z własnego doświadczenia wiesz, jaką siłę ma video produktowe i jak bardzo może wpłynąć na decyzję o zakupie. Ten potencjał może również posłużyć jako forma promocji twoich usług.
Jeśli czujesz się dość pewnie, nagraj video powitalne dla twoich klientów: przedstaw się i opowiedz o tym, jak współpraca z tobą może zmienić na plus działania marketingowe zleceniodawcy.
Video to również dobre medium, aby zaprezentować projekty graficzne, z których jesteś najbardziej zadowolony.

Jednocześnie zleceniodawcy potrzebują profesjonalnych twórców contentu, który umieszczą w video. To szansa przede wszystkim dla copywriterów dostarczających scenariusza i kwestii dla lektorów; dla grafików odpowiedzialnych za animację i ciekawe przejścia w video oraz dla… początkujących freelancerów, którzy dopiero zastanawiają się, w jakiej niszy najlepiej działać.

 

A jakie są twoje doświadczenia z video? Czy masz zamiar wykorzystać je do promocji swoich usług, czy raczej szukasz zleceń na współpracę przy tworzeniu takich treści?