Wydawnicza rewelacja – pierwsza w historii monografia pracy zdalnej i freelancingu!

Z nieukrywaną przyjemnością możemy napisać o pojawieniu się na amerykańskim rynku wydawniczym pierwszej w historii monografii poświęconej freelancerom i pracy zdalnej.

Monografia o freelancingu i pracy zdalnej, P.H. Loud

Od dekady zauważamy wzrost zainteresowania zleceniodawców usługami freelancerów i pracą zdalną. W samej Ameryce freelancerzy stanowią blisko 40% wszystkich zatrudnionych, a ich praca to 19,8% amerykańskiego PKB.

Freelancerzy mają również niebagatelny wpływ na takie dziedziny, jak rozwój mediów i nowych technologii czy design i projektowanie. Wystarczy wspomnieć tu o specjalnych stojących biurkach, podstawkach pod laptopy oraz coraz większej gamie produktów, które mają na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu pracy przy komputerze na zdrowie freelancera.

Technologia, media, trendy, styl życia, ekonomia – trudno przecenić wpływ freelancingu i pracy zdalnej na współczesny świat. To właśnie zainspirowało P.H. Louda to skrupulatnych badań historii freelancingu, jego obecnej sytuacji oraz perspektyw rozwoju.

 

Historia freelancerów od czasów najdawniejszych do dziś

Dla wielu z nas praca zdalna łączy się nierozerwalnie z laptopem i dostępem do Internetu. P.H. Loud poszedł w swoich rozważaniach o krok dalej i skoncentrował się na najwcześniejszych etapach rozwoju pracy zdalnej.

Broni on dość kontrowersyjnej tezy, zgodnie z którą pierwszymi freelancerami można nazwać przedstawicieli gatunku Homo sapiens, zamieszkujących region Wielkich Rowów Afrykańskich 230 tysięcy lat przed naszą erą. Potwierdzeniem jego teorii mają być malowidła naskalne w jaskiniach, między innymi w Lascaux.

Chodzi konkretnie o wizerunki pojedynczych postaci pozostających w oddaleniu od głównych grup myśliwych i wymachujących dzidami większymi niż współplemieńcy, polujących jednak na inną zwierzynę niż główna grupa myśliwych. Ma być to potwierdzenie zarówno biegłości ówczesnych freelancerów w nowych technologiach, jak i głęboko zakorzenionej niechęci freelancera do korporacyjnego modelu pracy.
Nie ma wątpliwości, że najstarsze zabytki malarstwa jaskiniowego zostały stworzone przez freelancerów-grafików, którzy w ten sposób po godzinach pracy komentowali stosunki zleceniodawca-freelancer oraz tworzyli portfolio.

Loud śledzi historię pracy zdalnej przez kolejne etapy w rozwoju ludzkości. W jego monografii na szczególną uwagę zasługują rozdziały poświęcone historii rozwoju IT w starożytnym Egipcie (por. B. Prus, „Faraon”) oraz wczesnym formom średniowiecznego copywritingu (tworzenie szyldów i napisów informacyjnych na zamówienie, por. H. Sienkiewicz, „Krzyżacy”).

Loud sporo miejsca w swojej monografii poświęca zwłaszcza średniowiecznym formom pracy na zlecenie, z pasją dowodząc, że określanie freelancerów, czyli rzemieślników pracujących poza cechem mianem partaczy, jest krzywdzące i nie miało uzasadnienia w rzeczywistości.

Dzięki uprzejmości wydawnictwa DreamJob Press otrzymaliśmy pięć egzemplarzy, które rozlosujemy między użytkownikami Useme.

Skomentuj

avatar