zdrowie freelancera - jak zadbać o oczy

Zdrowie freelancera – jak zadbać o oczy?

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale Twoje gałki oczne otaczają jedne z najbardziej eksploatowanych mięśni. Jeśli jesteś freelancerem-tłumaczem, copywriterem lub zajmujesz się DTP, w ciągu dnia oczy potrafią „przemierzyć” dystans blisko 60 kilometrów! Tak jak dbamy o mięśnie posturalne, aby zminimalizować bóle kręgosłupa, tak samo warto zadbać o mięśnie związane z narządem wzroku, aby jak najdłużej cieszyć się jego niezakłóconym działaniem.

zdrowie freelancera - jak zadbać o oczy
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/tpsdave-12019/

Wady nie wyćwiczysz

Zanim przejdziemy do samych ćwiczeń, należy jasno stwierdzić jedno: ćwiczenia, które proponujemy, nie wyeliminują takich przypadłości, jak krótko- lub nadwzroczność. Są one związane nie ze stanem mięśni, ale z kształtem gałki ocznej i krzywizną soczewki, a tych nie da się skorygować ruchami oczu lub technikami relaksacyjnymi.

Nasze ćwiczenia mają na celu zapewnienie komfortu podczas pracy przy komputerze czy długim lekturze. Przydadzą się zatem programistom, grafikom szczególnie z branży DTP, copywriterom, tłumaczom i korektorom.

Ciemność widzę

Za widzenie odpowiadają czopki i pręciki, które dzięki odpowiednim pigmentom wychwytują światło. Pręciki wrażliwe na światło zużywają się jednak w ciągu całego życia, dlatego coraz częściej mówi się o zaletach noszenia ciemnych okularów latem.

Mocne kontrasty między jasnym światłem a ciemnym pomieszczeniem to najgorsze, co możesz zafundować swoim oczom. Dlatego nie pracuj przy zgaszonym świetle, aby nie narażać oczu na niepotrzebny i nadmierny wysiłek.

Ciemność jest potrzebna twojemu wzrokowi do regeneracji. Nie musisz czekać na noc: każdą serię ćwiczeń możesz zacząć od zasłaniania oczu dłońmi i wpatrywania się w ciemność przez około minutę.

Pilates dla oczu

Rozciąganie mięśni dotyczy nie tylko ramion i barków. Przyda się także twoim oczom: kiedy pracujesz nad zleceniem, oczy wykonują niewielkie ruchy na niezbyt dużej powierzchni monitora.

Aby temu zaradzić, co godzinę zrób sobie przerwę i rozejrzyj się dookoła. Dosłownie. Kreśl wzrokiem poziome ósemki, patrz na boki, do góry i na dół bez poruszania głową – każda seria powinna składać się z kilku powtórzeń.

Nie jest prawdą, że nie możemy zobaczyć swojego nosa – sprawdź sam! Popatrz na jego grzbiet i koniuszek, poruszaj oczami po skosie i zatocz kilka kręgów jeszcze raz. W ten sposób rozciągniesz mięśnie, które otaczają gałki oczne.

Akomodacja

Jedną z niezwykłych cech ludzkiego wzroku jest zdolność do akomodacji: mamy możliwość patrzenia na rzeczy, które znajdują się i blisko, i daleko od nas. Łatwo o tym zapomnieć, kiedy spędzimy przy komputerze kilka godzin z rzędu, wpatrując się w monitor oddalony od nas (w najlepszym razie) o 30 centymetrów.

Kiedy wykonujesz ćwiczenia oczu, zrób też coś dla akomodacji oka. Stań przy oknie i popatrz daleko przed siebie – wybierz odległy punkt w przestrzeni i wpatruj się w niego, szukaj detali, przyglądaj się szczegółom. Potem wolno przesuwaj wzrok na coraz bliższe przedmioty. Pomoże ci to zrelaksować oczy zmęczone wpatrywaniem się w ekran komputera.

Istnieje też prostsza wersja tego ćwiczenia: skoncentruj wzrok na wystawionym palcu wyciągniętej przed siebie ręki i powoli przysuwaj go do twarzy, aż dotkniesz koniuszka nosa. Odsuń dłoń od twarzy i przysuń ponownie kilka razy.

Nie tylko ćwiczenia

Oko jest tak zamkniętą strukturą, że przyjmowanie suplementów diety z wielkimi ilościami luteiny wpływa na nie w znikomym stopniu. Podstawą jest regularne dbanie o narząd wzroku: zamiast zarywać noce, pracować wiele godzin bez przerwy i jeść luteinę, lepiej robić przerwy, relaksować wzrok i przejść na dietę bogatą w kwasy omega 3 oraz prowitaminę A, która odżywi plamkę żółtą.

Więcej na ten temat:

Jak pozostać zdrowym siedząc po 8 godzin dziennie

Nie bądź wielbłądem czyli, jak zadbać o swój kark

5 zdrowych wskazówek na organizacje domowego biura

 

Zapisz