Zmień poranki w najbardziej produktywną porę dnia

Sposoby na produktywne poranki dla freelancerów

Scott Adams, twórca komiksu „Dilbert”, zaczyna poranek od kawy i… białkowego batona, Jeff Bezos, twórca Amazona, stawia na zdrowe śniadanie, a Tim Cook, CEO Apple, sprawdza maile.
A ty?

Sposoby na produktywne poranki dla freelancerów
Jak produktywnie rozpocząć dzień?

W „porannej rutynie” nie ma znaczenia, o której wstajesz. Ważne jest, jak długo przygotowujesz się do codziennych obowiązków. Niekiedy wprowadzenie niewielkich zmian przynosi znaczne korzyści.

Efektywne wykorzystanie czasu i energii, którymi dysponujesz rano, wpływa na to, jak wygląda reszta twojego dnia.
Jeśli zatem przeszkadza ci, że poranek upływa nie wiadomo kiedy i jak, a ilość rzeczy na liście „to do” wcale się nie zmniejszyła, czas na zmiany. Od czego zacząć?

 

Inspirujące sposoby dla freelancerów na poranne zmiany

Zastanawiasz się czemu wstajesz o tej samej godzinie, ale coraz później zaczynasz pracę? A może popołudniami brakuje ci czasu, żeby odpocząć lub zdążyć na wieczorny fitness?

Zamiast szukać winnych w zleceniodawcach i deadline’ach lub testować kolejną aplikację do tworzenia list „to do”, zastanów się, co robisz rano.
Według wielu ludzi sukcesu produktywna poranna „rutyna” to klucz do efektywnej pracy – dotyczy to nie tylko freelancerów.

 

1. Znajdź swój styl pierwszych godzin dnia

Twoim problemem jest brak wytrwałości? Dobrym źródłem motywacji jest… ktoś, kogo podziwiasz. Spróbuj naśladować ludzi, których styl życia ci się podoba lub którym zazdrościsz tego, jak żyją i jak pracują.
Teraz dzięki dwom aplikacjom możesz wcielić w życie ich poranne nawyki.

Morning routine

Morning Routine – aplikacja dla freelancerów

iOS – tutaj

Aplikacja Morning routine podpowiada, co robią „sławni i bogaci” po wstaniu z łóżka. Jeśli uważasz, że niektóre czynności nie sprawdzą się u ciebie, możesz je zmienić, dodać nowe lub usunąć niepotrzebne.

Po dźwięku budzika aplikacja uruchamia timer, który podpowiada, jaką czynność należy wykonać. Wbudowana statystyka pozwala łatwo śledzić postępy. Pamiętaj – wystarczy już 42 dni, aby przyswoić sobie nowe zachowania.

 

TinyGain

Tiny gain – aplikacja dla freelancerów

Android – tutaj 

To odpowiednik tego, co Morning Routine robi na iOS.
Aplikacja ma wgrany pakiet „porannych zwyczajów” ludzi, których możesz chcieć naśladować. Podzielone są one na mniejsze „czynności”, dlatego listy łatwiej jest ze sobą mieszać i dostosowywać je do swoich potrzeb.

Możesz zatem wybrać jeden z nawyków, na którym szczególnie ci zależy, na przykład 15-minutową sesję ćwiczeń rozciągających, wprowadzić do aplikacji i ustawić na nią poranne przypomnienie.

 

2. Szukaj inspiracji

Uważasz, że jeśli ktoś osiągnął sukces w dużym przedsięwzięciu, to tym bardziej musi sobie poradzić z własnym porankiem? Jeśli przykład ludzi, którzy już z powodzeniem realizują codzienny plan poranka, nie jest dla ciebie żadną motywacją, buduj swoje nawyki z innymi „początkującymi”.

Kibicowanie innym w dążeniu do celu to również źródło motywacji – skoro udało się innym, tobie też może się udać!

MyMorningRoutine

Inspirująca strona o porannych zwyczajach dla freelancerów

WWW – tutaj 

Na MMR możesz sprawdzić, jakie typy porannych aktywności wprowadzają w życie inni: freelancerzy i pełnoetatowi pracownicy, przedsiębiorcy i start-upowcy, „sówki” i „skowronki”.
Największa zaleta tej strony? MMR motywuje cię do robienia rzeczy, o których wiesz lub które znasz, ale… brakuje ci mocy wyjściowej.

 

3. Działaj w zgodzie z zegarem biologicznym

„Sowy” nie mają łatwego życia. Podczas gdy inni działają już na najwyższych obrotach, „sowa” dopiero przeciera oczy. Wielu „nocnych marków” doskonale zna presję, która wymusza zbyt wczesne wstawanie i zmuszanie się do pracy w porze przeznaczonej na głęboki sen.

 

Darmowy e-book dla „sów”

Darmowy e-book dla z poradnikiem dla “sów”

E-book – tutaj

Twój poranek wcale nie musi być mniej produktywny niż poranek przeciętnego „skowronka” tylko dlatego, że zaczyna się później. Chris Winifield w swoim ebooku radzi, jak stworzyć „poranne zwyczaje”, które naprawdę będą ci służyły i wcielić je w życie.

 

4. Współpracuj

Nie każdy freelancer, który założył już rodzinę i pracuje z domu, może liczyć na wyrozumiałość domowników – zwłaszcza tych najmłodszych. Kiedy ty pracujesz nad wypracowaniem swoich nowych porannych zwyczajów, twoje dzieci mogą robić to samo… w zabawny i rozrywkowy sposób.

 

Happy Kids Timer

Aplikacja dla freelancerów

Aplikacja – tutaj 

Happy Kids Timer to aplikacja, która zmienia poranne zajęcia w grę. Za każde zadanie wykonane w określonym czasie otrzymuje się gwiazdki i naklejki. Dodatkowo niektóre z czynności – na przykład szczotkowanie zębów – mają określony czas minimalny.

Aplikacja jest darmowa, a za jednego dolara można dokupić dodatkową funkcję samodzielnego ustalania zakresu czynności i nagradzania młodych użytkowników po osiągnięciu określonej ilości gwiazdek.

 

Inspirujące poranki dla freelancerów – podsumowanie

Wprowadzenie nowych porannych zwyczajów daje energetycznego „kopa” nie tylko dlatego, że zaczynasz jeść pożywne śniadania, ćwiczyć lub prowadzić ręcznie pisany dziennik. Utrzymywanie nowego nawyku daje też olbrzymią satysfakcję z samego siebie i motywuje do dalszej pracy.

Oprócz aplikacji i ebooków warto też poświęcić trochę czasu na analizę własnych porannych przyzwyczajeń i zmianę tych, które ci szkodzą lub przeszkadzają. Możesz zamienić poranek na najbardziej produktywną porą dnia.
Sprawdź, jak inni planują swoje poranki, przyjrzyj się swoim nawykom i spróbuj zacząć dzień inaczej!

Skomentuj

avatar