Gdzie szukać materiałów do projektowania graficznego

Typografia to najmniej „zauważalna” część każdego projektu – nie rzuca się w oczy tak, jak zdjęcia czy inne elementy graficzne, a jednak to właśnie ona w dużej mierze odpowiada za wrażenie, jakie twój projekt wywoła na odbiorcach. Krojem pisma możesz przekazać sporo informacji, podpowiedzieć czytelnikowi, jak ma rozumieć przekaz, a także przyciągnąć uwagę tej grupy, do której najbardziej chcesz dotrzeć.

Typografii nie da się przecenić również jeśli chodzi o organizację treści, tworzenie jej struktury i hierarchii. Jeśli wydaje ci się, że typografia to tylko książki i prasa, pamiętaj, że pismo wciąż pozostaje ważnym nośnikiem informacji. Nie chodzi tylko o same słowa – ważny jest również ich „kształt”.

Gdzie szukać materiałów do projektowania graficznego
Źródła dla grafików – typografia i web design

Dotyczy to także projektowania cyfrowego i składania tekstu na stronach www. Jeśli jako grafik zajmujesz się także projektowaniem stron www i layoutów innych publikacji cyfrowych, znasz zapewne największe różnice między „zachowaniem” projektu w druku, na papierze i na ekranie smartfona czy laptopa. Wystarczy przypomnieć, że w sieci czytamy zupełnie inaczej niż w przypadku mediów „fizycznych”.
Aby uwzględnić również ten aspekt projektowania graficznego oprócz listy źródeł do typografii znajdziecie także kilka użytecznych stron dla grafików, którzy projektują dla sieci.

Źródła dla grafików – część 1

 

Typografia

Fonty i czcionki to ta część typografii, która najbardziej rzuca się w oczy. Sam krój liter to jednak nie wszystko – ważne są także proporcje, wysokość, interlinia.
Trudno ci będzie znaleźć grafikę, która całkowicie pomija tekst. Dla początkujących grafików kluczowa jest zatem umiejętność pracy z tekstem.
Zwracaj uwagę przede wszystkim na detale i proporcje: to one sprawią, że twoje projekty będą sprawiały wrażenie eleganckich i dopracowanych.

DTP. Projektowanie od podstaw – Robin Williams
Ta książka wprowadzi cię w podstawy projektowania, a dzięki licznym przykładom i ilustracjom demonstruje, jak typografia zmienia banalny projekt w godny uwagi.
Jeśli zakochasz się w „czarnej sztuce” sięgnij po klasyczny „Elementarz stylu w typografii” Roberta Bringhursta.

Helvetica
To dokument o powstaniu i karierze jednej z najbardziej popularnych czcionek świata. Daje również okazję do zerknięcia w światy typografów, giserów i projektantów.

Typografia.info
Najlepszy polski portal o typografii prowadzony przez mistrza tej sztuki, Roberta Chwałowskiego. Oprócz podstawowych pojęć znajdziesz tu także liczne tutoriale do pracy z InDesign.

Infografika dla typografów – podstawy
Infografika, która przystępnie i w ciekawej formie ilustruje rozwój typografii, historię krojów pisma oraz podstawowe zasady składania tekstów.

Typographica
To bardziej zaawansowane źródło dla typografów. Zawiera recenzje książek, artykuły o „czarnej sztuce” i źródła fontów.

Chochlik drukarski
Strona domowa Andrzeja Gołębia, na której wyjaśnia tajniki współpracy grafika z drukarzem. Warto wiedzieć, jak profesjonalnie przygotować projekt do druku, aby nie doświadczyć przykrej niespodzianki przy odbiorze gotowego materiału.
Jeśli temat cię zainteresował, sięgnij do książki „DTP. Od projektu aż po druk. O współpracy grafika z drukarzem”.

 

Strony z fontami

Typewolf
Portal poświęcony nowościom typograficznym. Znajdziesz tu przede wszystkim źródła inspiracji i przegląd najciekawszych fontów, jakie pokazały się na rynku.

Type for you
To blog poświęcony typografii – filmom, książkom i oczywiście fontom. Przeczytasz tu wywiady, relacje z targów i spotkań branżowych oraz obejrzysz prezentacje ciekawych fontów.

Lista źródeł fontów dla grafików
Lista 6 nowych źródeł fontów dla grafików i projektantów.

 

Web Design

Trudno znaleźć dziedzinę projektowania, która wymaga równie szerokich kompetencji i umiejętności, co projektowanie stron www. Pojęcie to jest na tyle szerokie, że trudno podać jedną uniwersalną definicję. Spory zaczynają się już na etapie pytania, czy projektant stron www musi jednocześnie być koderem.

Designing for the web
Ta strona to największy i najbardziej kompleksowy zbiór rad i wskazówek dla web developerów. Obejmuje wszystkie zagadnienia związane z projektowaniem stron www, od przekuwania pomysłu w projekt, przez wybór kolorów i fontów, aż do… zdobywania pierwszych zleceń i pracy dla agencji.

Projektowanie magazynów i tematów na blogi – darmowy kurs
Ten krótki, zaledwie 5-dniowy kurs, pokaże ci, jak zaprojektować layout strony www lub magazynu. Kurs obejmuje między innymi tworzenie i cięcie pliku PSD, dostosowywanie layoutu do różnego typu podstron i podstawy JavaScript.