Źródła dla grafików – część 4: branding i UX

W naszym cyklu źródeł dla grafików pisaliśmy już o teorii projektowania, kolorze i layoucie, o typografii i projektowaniu dla sieci oraz przestawiliśmy przegląd najlepszych narzędzi i tutoriali.

Podobnie jak w innych dziedzinach freelancingu, w projektowaniu graficznym również możesz wybrać swoją niszę, w której będziesz pracował: od typografii i ilustracji przez malarstwo cyfrowe aż do takich dziedzin, jak branding czy UX.

Branding, UX, freelancer, projektowanie graficzne, grafik

Źródła dla grafików: branding i UX

Źródła dla grafików – branding

Branding można rozumieć jako specjalizację w projektowaniu logo, a szerzej – jako tworzenie całego systemu identyfikacji wizualnej i projektowania komunikacji firmy z klientami. Aby branding naprawdę był skuteczny, musi być przede wszystkim konsekwentny i spójny.

Logo design love
To klasyczny podręcznik Davida Airley, uznanego grafika i twórcy logotypów dla znanych marek. David opowiada o roli logo, procesie projektowania i rebrandingu.

Jak twój mózg widzi logo
Ten tekst pomoże ci zrozumieć, jak działa psychofizjologią widzenia i jakie czynniki związane z pracą ludzkiego mózgu i rozpoznawaniem kształtów powinieneś wziąć pod uwagę, kiedy projektujesz logo.

Step by step logo
Skoro już dowiedziałeś się, co odróżnia dobre logo od słabego, czas zacząć własne projekty. W tym artykule grafik i projektant Chuck Green krok po kroku pokazuje swoje etapy pracy nad logo – od researchu i wstępnych projektów aż do efektu końcowego.

 

Gdzie szukać inspiracji w brandingu?

Brand Style Guide Examples
Przewodnik „zbiera” ze stron firmowych różnych marek informacje o tym, co tworzy ich identyfikację wizualną, w tym również jakich używają fontów i kolorów. Warto przeglądać tę stronę i analizować, jakie elementy składają się na spójny wizerunek różnych marek.

LogoEd
To z kolei katalog oryginalnych, pomysłowych i – co najważniejsze – doskonale zaprojektowanych logo. Zwróć uwagę, jak forma graficzna koresponduje z profilem działalności lub branżą danej marki.

DesignInspiration: Branding
Branding to nie tylko nazwa, logo i firmowe kolory. To również projekty materiałów reklamowych i gadżetów używanych przez firmę – od długopisów po opakowania i reklamówki. DesignInspiration to dobre miejsce do „podglądania”, jak projektują inni i szukania wzorców.

 

Źródła dla grafików – UX

Tworzenie produktów tak, aby były przyjazne dl użytkownika i intuicyjne w obsłudze sprawdza się nie tylko w przypadku aplikacji i responsywnych stron www. UX to nie tylko zestaw podstawowych reguł dotyczących designu, ale również testowanie produktu.

Pixel Perfect Precision
W tym darmowym ebooku znajdziecie uaktualnione wiadomości o projektowaniu UX, również w zakresie brandingu oraz na urządzenia z ekranami Retina. Schematy, wykresy i ilustracje pomogą ci szybciej zrozumieć, na czym polega dobre UX.

Nie każ mi myśleć
Książka Steve’a Krugera doczekała się już trzech wydań, z których wszystkie zostały wyprzedane. Warto jednak poszukać „Nie każ mi myśleć” nawet wśród sprzedawców „z drugiej ręki”. To podręcznik skierowany przede wszystkim do web developerów i projektantów stron www. To praktyczny przewodnik, który przystępnie wyjaśnia podstawowe zasady projektowania intuicyjnych i skutecznych rozwiązań na stronach www.

GoodUI
Good UI to strona www, na której znajdziecie schematy projektowania skutecznych landing pages. Gdzie umieścić call to action, jak zaprojektować layout, w którym miejscu najlepiej umieścić zdjęcie? Odpowiedzi znajdziecie właśnie tutaj.

UX a day
To doskonałe źródło przykładów udanego projektowania. Oprócz codziennej dawki inspiracji na UX a day znajdziecie także narzędzia, usługi i podpowiedzi do samodzielnego tworzenia UX.

Little big details
Czasem jeden mały szczegół potrafi zaważyć na odbiorze strony. Little big details to najciekawsze i najlepsze projekty „drobiazgów” znalezione na różnych stronach www. Idealne, kiedy szukasz pomysłu, jak w przystępny sposób zaprezentować informacje lub oznaczyć funkcjonalność.

Skomentuj

avatar