Biblioteki JS i CSS dla developerów aplikacji mobilnych

Zarówno klienci web developerów i developerów aplikacji mobilnych, jak użytkownicy gotowych produktów pokochali animacje na stronach www i w aplikacjach. Możliwości zastosowania ruchomych elementów na stronach internetowych, w sklepach online i w aplikacjach na Android są w zasadzie nieograniczone.
Zaliczają się do nich strzałki sygnalizujące scroll, animowane ikonki listów, wiadomości, powiadomień czy lokalizacji; pojawiające się okna i formularze, i wreszcie wszystkie formy wskazania użytkownikowi, gdzie następnie kliknąć. Animacje dają szeroki wachlarz możliwości, jak uczynić stronę bardziej atrakcyjną i jednocześnie angażującą.

Biblioteki JS i CSS dla developerów aplikacji mobilnych
Animacja na stronie www i w aplikacji: biblioteki JavaScript i CSS

Do zakodowania takiej animacji na stronie lub w aplikacji najwygodniejszy jest czysty CSS, jednak gotowe biblioteki JavaScript też mają swoich zwolenników. Developerzy, zachęcani popularnością animacji, wciąż tworzą nowe i coraz lepsze rozwiązania – to sprawia, że wybór bibliotek JS jest większy, ale znalezienie właściwego narzędzia potrafi być czasochłonne.

 

Biblioteki animacji JS dla webdeveloperów i developerów aplikacji mobilnych

Przygotowaliśmy dla was listę 6 bibliotek JavaScript, które ułatwią animowanie elementów na stronach www i w aplikacjach mobilnych.

1. Three.js
KLIK
Nazwa tej biblioteki pochodzi od projektowania 3D i rzeczywiście biblioteka umożliwia manipulowanie kształtami trójwymiarowymi. Przeznaczenia jest do tworzenia animacji w stronach www. O jakości Three.js świadczy to, że po ośmiu latach jej popularność nie słabnie i wciąż jest uważana za jedną z najlepszych bibliotek JS w zakresie animacji, pomimo tego, że działa trochę wolno.

2. Anime.js
KLIK
Jeśli ty też uważasz, że Three.js mogłoby być nieco szybsze, skorzystaj z Anime.js – to jedna z najszybszych bibliotek dostępnych na rynku. Jej dużą zaletą jest kompatybilność z w zasadzie wszystkimi przeglądarkami i relatywna lekkość. Obsługuje właściwości CSS, przekształcenia CSS, skalowalne grafiki wektorowe, obiekty JS i węzły DOM.

3. Kute.js
KLIK
To w pełni wyposażony silnik ze wszystkimi dodatkami, które umożliwiają tworzenie aplikacji, jakie zadziałają na wszystkich typach przeglądarek. To, co wyróżnia Kute.js spośród innych bibliotek, to jakość kodu, elastyczność oraz wielkość. Co więcej, biblioteka jest łatwa do rozszerzenia o twoje własne dodatki.

4. Type.js
KLIK
Podobają ci się rozwiązania zastosowane w animacjach na Slack? Teraz możesz użyć ich w swoich projektach, również z myślą o użytkownikach, którzy blokują JS (dzięki użyciu <div> HTML). Ta biblioteka odpowiada za animowane pojawianie się tekstu na stronie.

5. Velocity.js
KLIK
To jedna z bibliotek najbardziej cenionych przez develoeprów aplikacji mobilnych, która wykorzystuje głównie HTML i skalowalne grafiki wektorowe. Według niektórych programistów do jej zalet można zaliczyć również niezależność od jQuery. Najlepszym dowodem na jej możliwości są aplikacje WhatsApp i MailChimp, zbudowane z jej użyciem.

6. ScrollReveal.js
KLIK
ScrollReveal nie ma wielu dependencji, co sprawia, że jest lekką biblioteką, oprócz tego przyjazną i prostą w obsłudze. Stworzysz w niej animowane scrolle, prezentujące zawartość strony. ScrollReveal współpracuje z węzłami DOM, asynchronicznymi elementami i manipulowanie elementami 3D.

 

Biblioteki JS i CSS dla developerów aplikacji mobilnych
Animacja na stronie www i w aplikacji: biblioteki JavaScript i CSS

Bonus: 4 biblioteki CSS do tworzenia animacji

DynCSS
KLIK
Jak ożywić twoją stronę lub aplikację? DynCSS oferuje różne możliwości wprowadzenia ruchu: wraz ze scrollowaniem strony uaktywni się wybrany element: tekst, grafika, obiekt zmienią położenie, poruszając się w ponie, poziomie lub obracając wokół własnej osi.

Animate
KLIK
Najmniejsza i najłatwiejsza do użycia biblioteka animacji CSS. Wystarczy, że zalinkujesz bibliotekę w projekcie i dodasz odpowiednią klasę CSS do elementów w HTML lub użyjesz jQuery, aby uruchomić aplikację przy określonym wydarzeniu.

Hover
KLIK
Najeżdżasz kursorem na dany element na stronie, a on… powiększa się, zmniejsza, drży, obraca się, podskakuje? Zamiast łamać głowę, jak to napisać, użyj Hover, biblioteki CSS pełnej ciekawych przejść 2D. Wystarczy skopiować kod i wkleić do arkusza stylów.

It’s Tuesday
KLIK
Nie daj się zwieść temu, jak wygląda stron tej biblioteki. To ciekawy zbiór animowanych rozwiązań na pojawianie się i znikanie na stronie różnych okien i elementów.

 

Animacja w CSS i JavaScript: dodatkowa rad

Aby usprawnić kodowanie animacji, możesz użyć również narzędzia Bit. Dzięki niemu udostępnisz swoje komponenty, stworzysz z nich własną bibliotekę oraz podzielisz się nimi zresztą twojego zespołu. Dzięki Bit nie musisz po raz kolejny pisać tego samego, wystarczy użyć raz stworzonych animacji.