10 darmowych programów do grafiki 3D

Trudno jest wyobrazić sobie projektowanie graficzne bez modelowania 3D. Stało się ono podstawą projektowania przestrzennego, tworzenia efektów filmowych, animacji i gier, jest używane przez architektów i projektantów wnętrz. Modele 3D stały się kluczowymi elementami wielu projektów, dlatego możesz dużo zyskać, jeśli przyswoisz sobie chociaż podstawy tej dziedziny. Aby postawić pierwsze kroki, przydadzą ci się darmowe programy do grafiki 3D.

10 darmowych programów do grafiki 3D
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/geralt-9301/

Istnieje kilka programów na licencji free, które za darmo dają szansę rozwinąć swoje umiejętności projektowania grafik 3D zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom. Ponieważ nie jest łatwo zdecydować się tylko na jeden, poniżej przedstawiamy listę ponad 10 darmowych programów do grafiki 3D, które mogą się wam przydać.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – 3D Crafter

Darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów
Modelowanie i renderowanie: najlepsze darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów – 3D Crafter

Łatwy w obsłudze, intuicyjny program do tworzenia grafik 3D i animacji. Działa na zasadzie „przeciągnij-i-upuść”, a za pomocą przemieszczania i dodawania prostych brył możesz stworzyć bardziej zaawansowane modele. Umożliwia rzeźbienie w powierzchni i malowanie. Posiada także zaawansowane narzędzie do tworzenia animacji.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – Autodesk 123D

Darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów
Modelowanie i renderowanie: najlepsze darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów – Tinkercad

Ten program nie tylko umożliwia projektowanie 3D, ale również drukowanie w trzech wymiarach. Oferuje też liczne narzędzia do tworzenia, projektowania i renderowania modeli 3D, a strona programu oferuje ponad 10 tysięcy modeli, które mogą posłużyć jako źródło inspiracji, materiał do eksperymentowania albo baza dla własnych, samodzielnych projektów.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – Daz Studio

Darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów
Modelowanie i renderowanie: najlepsze darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów – DAZ Studio

Darmowy i dość rozbudowany program do tworzenia grafiki 3D przy pierwszym podejściu może okazać się za trudny dla początkujący użytkowników. Ze względu na szerokie możliwości, jakie oferuje, warto jednak poświęcić mu trochę czasu i wysiłku. Daz Studio pozwoli ci stworzyć piękne kreacje 3D dzięki renderowaniu w czasie rzeczywistym oraz efektom fotorealistycznym. Sporą zaletą jest także to, że pozwala na tworzenie animacji i tworzenia scenografii.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – FreeCAD

Darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów
Modelowanie i renderowanie: najlepsze darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów – Free CAD

Ten program posłuży przede wszystkim do tworzenia realistycznych obiektów każdej wielkości. Łatwo zmodyfikujesz projekt dzięki historii zmian oraz zmian parametrów. Działa na wielu platformach, a dzięki otwartemu kodowi źródłowemu daje użytkownikom możliwość samodzielnego tworzenia rozwiązań i usprawnień. Pozwala na budowania własnych modułów programu i rozwijanie ich w aplikacje.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – LeoCAD

Darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów
Modelowanie i renderowanie: najlepsze darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów – Leo CAD

Nie dajcie się zmylić nazwie programu – tu „leo” powinno przypominać wam „lego”, ponieważ służy on właśnie do tworzenia modeli 3D właśnie z tych klocków! Działa przede wszystkim jako narzędzie do animacji i nieźle radzi sobie z użyciem klatek kluczowych. Narzędzia do tworzenia animacji są tu bardziej rozbudowane niż w innych programach.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – LegoCAD

Darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów
Modelowanie i renderowanie: najlepsze darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów – Lego CAD

To aplikacja stworzona przez grupę Lego dla… miłośników klocków. W programie stworzycie modele 3D za pomocą znanych kolorowych cegiełek w CAD. Zaletą aplikacji jest to, że stworzone w nim modele mogą być edytowane i przerabiane w innych programach.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – Meshmagic 3D

Darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów
Modelowanie i renderowanie: najlepsze darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów – Meshmagic 3D

W Meshmagis 3D połączysz dwa lub więcej modeli 3D w jeden za pomocą prostych kroków „kopiuj-wklej”. Możesz także dosłownie wyrzeźbić bryły – modelowanie i wygładzanie powierzchni w czasie rzeczywistym sprawia, że w powierzchni modelu możesz rzeźbić jak w glinie. Jeśli chcesz wydrukować swój projekt, Meshmagic 3D zapisze go w odpowiednim formacie i prześle bezpośrednio do drukarki.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – NaroCAD

Darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów
Modelowanie i renderowanie: najlepsze darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów – Naro CAD

Program jest oparty na technologii OpenCascade – poradzi sobie i z prostym, i bardziej zaawansowanym modelowaniem 3D, a do tego można rozszerzyć jego działanie za pomocą wtyczek i przeprogramowania interfejsu.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – Netfabb

Darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów
Modelowanie i renderowanie: najlepsze darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów – Netfabb

Projekt wymaga naprawy? Coś w twoim modelu 3D się posypało? Netfabb pozwala analizować, edytować i naprawiać modele 3D. Ponadto umożliwia też drukowanie trójwymiarowe. Należy dodać, że program jest malutki i waży niewiele, ale możliwościami zaskakuje na plus.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – Open SCAD

Darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów
Modelowanie i renderowanie: najlepsze darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów – Open SCAD

Ten program posłuży bardziej do pracy nad aspektami CAD niż nad artystyczną stroną projektu. W przeciwieństwie do innych wymienionych tu programów, Open SCAD nie służy do modelowania interaktywnego, ale do modelowania bardziej „naukowego”. Umożliwia odczytanie szczegółów obiektu aby renderować model 3D na ekranie monitora.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – Sculptris

Darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów
Modelowanie i renderowanie: najlepsze darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów – Sculptris / ZBrush

Program doskonały dla początkujących użytkowników. Jego funkcje są łatwe do zrozumienia i zastosowania, nawet dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia z projektowaniem cyfrowym. Jeśli geometria nigdy nie była twoją mocną stroną, a chcesz sprawdzić, jakie możliwości daje modelowanie 3D, Sculptris usuwa „geometryczny” problem.

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – VUE Pioneer

To narzędzie, które pozwala tworzyć rzeźbę terenu dzięki renderowaniu niezwykle realistycznych krajobrazów, również za pomocą rozjaśniania i kładzenia cieni. Jest to narzędzie polecane szczególnie bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy potrzebują rozbudowanego programu do renderowania. Ma wbudowane kilka ustawień zdefiniowanych, które ułatwiają pracę, a do tego bezpośredni dostęp do zawartości strony Cornutopia 3D.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – Wings 3D

Darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów
Modelowanie i renderowanie: najlepsze darmowe programy do grafiki 3D dla freelancerów – Wings 3D

To zaawansowany program wyposażony w liczne narzędzia do modelowania i interfejs łatwy do dostosowania do indywidualnych potrzeb. Ma wbudowane narzędzie do mapowania AutoUV, mirroringu dla modelowania symetrycznego i aplikację umożliwiającą wyeksportowanie pracy do najpopularniejszych formatów modeli 3D. Niestety, program nie obsługuje animacji.

 

Darmowe programy do tworzenia grafiki 3D – ZCAD

  • ZCAD
    [Windows, Linux]

Dla osób rosyjskojęzycznych godną polecenia alternatywą jest program ZCAD. Chociaż służy przede wszystkim do tworzenia grafik 3D, poradzi sobie także z dwuwymiarową grafiką. Współpracuje z wieloma platformami, ale największą zaletą są doskonałe punkty i kąty wiedzenia oraz liczne narzędzia, które ułatwiają modelowanie. Ostateczny plik możesz zapisać w popularnych formatach AutoCAD.

 

Dlaczego warto zacząć przygodę z grafiką 3D?

Zleceń na zdalną realizację grafik 3D przybywa na profesjonalnych portalach dla freelancerów, takich jak Useme.com. Zleceniodawcy szczególnie chętnie szukają właśnie grafików gotowych przygotować przekroje i wizualizacje produktów na potrzeby marketingowe.

 

Useme - bezpieczna praca zdalna i faktury VAT bez firmy
 

Grafika 3D zyskuje coraz większą popularność wśród zleceniodawców i zaczyna robić się poszukiwaną umiejętnością. Do niedawna kojarzono ją głównie z rysunkiem technicznym, architekturą i projektowaniem sprzętów, ale to wąskie przeznaczenie powoli odchodzi do lamusa.

Grafika 3D poszukiwana jest również w przemyśle gier komputerowych i filmowym, gdzie pomaga tworzyć efekty specjalne, trójwymiarowe postacie oraz elementy krajobrazu. Grafikę 3D doceniają również specjaliści od reklamy i marketingu, w którym tańsze i łatwiejsze do wykonania fotorealistyczne grafiki 3D zastępują zdjęcia.

Sprawdź także: wtyczki do Photoshopa dla webdesignerów

 

Zapisz

Zapisz