jak zostać programistą Android

Popularność smartfonów sprawia, że coraz więcej programistów szuka zleceń jako developerzy gier, aplikacji i narzędzi na Android. Jest to atrakcyjna opcja zarówno dla tych, którzy dopiero poznali podstawy kodowania, jak i dla tych, którzy mają już pewną wiedzę w zakresie programowania, ale szukają dla siebie nowej niszy.

jak zostać programistą Android
10 kroków, dzięki którym staniesz się lepszym developerem Android

Z karierą developera Androida jest tak samo, jak ze wszystkimi nowymi umiejętnościami. Stosunkowo łatwo jest zdobyć podstawy, ale trudniej jest osiągnąć naprawdę wysoki poziom lub przekuć umiejętności w natychmiastowy sukces. Jak ze wszystkim, również tu potrzebna jest praca, pasja i wytrwałość oraz… pomysł, jak je ukierunkować.

Zebraliśmy 10 podstawowych rad, dzięki którym staniesz się lepszym developerem gier i aplikacji na Android. Przydadzą się one zarówno tym, którzy mają już za sobą pierwsze kroki, jak i początkującym koderom.

 

1. Poznaj wewnętrzną budowę frameworka Android

I nie chodzi tu o dokumentację, ale o sam kod frameworka. Jak wiesz, czytanie kodu napisanego przez innych programistów jest dobrą lekcją kodowania samą w sobie, ale w tym konkretnym przypadku ma jeszcze jedną funkcję. Zaskoczy cię, jak dużo możesz odkryć, kiedy widzisz, jak działają określone rozwiązania i jak ich części pasują do siebie.

Jeśli chcesz kodować lepiej, warto się przełamać i „przyjrzeć się” wewnętrznemu działaniu Android SDK.

 

2. Pogódź się z tym, że nie nauczysz się wszystkiego

Android to duży system operacyjny. Nie poznasz go w całości w ciągu miesiąca lub dwóch. Co więcej, im więcej się nauczysz, tym bardziej zrozumiesz, jak dużo jeszcze przed tobą. Dotyczy to zwłaszcza początkujących programistów, którzy często doświadczają obawy, że pominą naukę absolutnie kluczowej umiejętności albo informacji. Naturalną „techniką obronną” jest uczenie się wszystkiego, bez rozróżniania ani jak potrzebna będzie ci ta wiedza albo do czego ją wykorzystasz.

Zamiast tego spróbuj zaadoptować inną technikę: ucz się rzeczy, które są ci aktualne potrzebne i które wykorzystasz w aplikacji, jaką piszesz. W miarę pojawiania się kolejnych wyzwań będziesz rozszerzać horyzonty, ale dzięki temu podejściu unikniesz chaosu i zamętu, również w głowie.

 

3. Ucz się języków…

Warto jest śledzić nowości w świecie programowania, zamiast ograniczać się tylko do Androida. Znajomość różnych języków programowania otwiera nowe perspektywy, inspiruje, podsuwa nowe pomysły a jednocześnie pomaga rozwijać umiejętności w tworzeniu aplikacji na Android.

 

4. …zwłaszcza Javy

A dokładniej wzorców projektowych (design patterns). Trudno przecenić znajomość wzorców Javy dla developerów Androida. Zwróć uwagę na to, że design patterns nie są fragmentem kodu, ale opisem rozwiązania określonych problemów projektowych, które możesz napotkać w czasie pracy – i pod tym względem mogą uratować ci życie.

Znajomość design patterns pomoże ci także lepiej porozumiewać się z innymi programistami, kiedy zaczną mówić o mostach, trampolinach albo adapterach. Listę design patterns znajdziesz tu.

 

5. Zadbaj o architekturę

Prawdopodobnie kiedy tworzysz aplikację, wrzucasz cały kod w Activiser albo Fragments, tworząc jeden wielki boski obiekt, który nie sposób zarządzać ani nie sposób go przetestować.

Ten błąd popełnia wielu początkujących developerów, dlatego im szybciej zadbasz o dobrą architekturę aplikacji (na przykład MVP lub MVVM), tym większe korzyści odniesiesz i ty, i twoje projekty. Oddziel logikę biznesową aplikacji od ViewInteraction i DataInteraction w osobnych warstwach, żeby łatwiej było nimi zarządzać i przeprowadzać testy.

 

6. Przestrzegaj dobrych praktyk kodowania dla Androida

Naprawdę trudno jest utrzymać standardy coding guidelines Androida, kiedy pracujesz z developerami, którzy nie piszą przejrzystego, „czystego” kodu.

Pamiętaj, że stosując się do określonych wytycznych działasz nie tylko na korzyść społeczności, ale również… na swoją własną. Pomyśl, jaką przyjemnością byłaby dla ciebie praca na niechlujnie napisanym kodzie, który nie utrzymuje żadnego standardu. Jeśli na samą myśl cierpnie ci skóra, poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zaleceniami Android (znajdziesz je np. tu).

Warto również przyswoić sobie najlepsze praktyki Androida. Kiedy wprowadzisz je do swojej pracy, aplikacje nie tylko będą dobrze wyglądały i dobrze działały, ale będą również łatwiejsze w zarządzaniu i rozwoju. Listę dobrych praktyk znajdziesz tu.

 

7. Pamiętaj, żeby nie przedobrzyć

Nie przedobrzyć, nie przekombinować, nie prze-projektować. Szczególnie na etapie planowania i projektowania aplikacji, kiedy masz dobry (naprawdę, naprawdę dobry) pomysł. Im dłużej nad nim myślisz, analizujesz i rozbudowujesz, tym większy twój niepokój, niepewność i wątpliwości co do całego projektu. Pod koniec nie masz nawet pewności, czy ten pomysł rzeczywiście był dość dobry…

Zamiast dzielić włos na czworo, zrób to, co aktualnie jest najlepsze dla aplikacji. Zawsze możesz dopasować się do zmieniającej się sytuacji (wymagań klienta, funkcji, lepszych rozwiązań), kiedy będą one potrzebne, bez zbędnego bagażu w postaci wielkiego, rozbudowanego planu, który mocno cię ogranicza.

 

8. Dziel zadania na mniejsze

Jako developer zawsze dziel projekty i problemy techniczne na mniejsze, łatwiejsze i niezależne części składowe, które mogą być łatwo zrozumiałe i równie łatwo rozwiązane. Dzięki temu twoja praca nabierze tempa, również w przypadku działania w zespole.

Nie daj się wystraszyć początkowemu rozmiarowi projektu lub temu, jak bardzo jest złożony i rozbudowany. Wszystko da się napisać jeśli przyjmiesz odpowiednią ścieżkę.

 

9. Testuj

Przyjmij jako swoją zasadę, że dana funkcjonalność jest zakończona dopiero, kiedy masz do niej również starannie przygotowane sytuacje testowe. Wysiłek włożony w testy zwróci się, kiedy gotowy kod nie będzie wyrzucał ci błędów na późniejszych etapach.

W trakcie pisania aplikacji korzystaj z techniki test-driven development (TDD). Najpierw napisz test, który na tym etapie nie powinien się udać, następnie napisz i zaimplementuj kod. Powinien on przejść napisany wcześniej test – kiedy tak się stanie, oczyść i zoptymalizuj kod (refaktoryzacja), aby spełniał on założenia i standardy.

 

10. Pisz projekt poboczny

Tak, to może brzmieć jak słaby żart – nie możesz odkopać się z pracy, więc po co ci jeszcze dodatkowy projekt? Tymczasem właśnie taki „plac zabaw” w pobocznym projekcie to świetne miejsce do testowania nowości i uczenia się nowych rozwiązań. Dzięki temu kiedy natrafisz na jakąś nowość dotyczącą Androida, możesz bez przeszkód przetestować ją w swoim pobocznym projekcie, bez ryzyka „zaburzenia” działania tego, co już masz napisane.

 

10 kroków, aby stać się lepszym programistą Android

Jak być może widzisz, nasze rady i wskazówki dotyczą zarówno samego sposobu uczenia się, jak i zarządzania zadaniami w ramach projektu oraz organizacji samego kodu. Bycie dobrym developerem nie oznacza tylko tego, jak szybko jesteś w stanie dostarczyć gotowe rozwiązanie, ale również w jakiej formie oraz… jakim kosztem własnym.

Dzielenie zadań na mniejsze części, zajmowanie się tylko tym w projekcie, co jest istotne w danym momencie, testowanie i poznawanie narzędzi, które ułatwiają pracę to tylko podstawowe rady. Teraz czas na twój ruch i wprowadzenie ich w życie. A może uzupełnisz naszą listę o wskazówki oparte na twoim doświadczeniu? Zapraszamy!