Narzędzia i aplikacje dla blogerów

Narzędzia do edycji grafiki dla blogerów

 

Tworzenie wartościowych i interesujących treści to podstawa prowadzenia bloga. Ich znaczenie dla trudno przecenić: dobre teksty przyciągają nowych czytelników do twojej strony i zachęcają do regularnego jej odwiedzania.

Tymczasem badania pokazują, że w internecie czytamy zaledwie 20% publikowanej treści. Znacznie ważniejsze są wszystkie treści wizualne – ilustracje, obrazy, infografiki czy memy
Większość blogerów zdaje sobie sprawę z tego, że ciekawy wizualnie content zwiększa ruch na stronie i przyciąga użytkowników, jednak od teorii do praktyki droga jest daleka.

Narzędzia i aplikacje dla blogerów
Pixabay, Narzędzia dla blogerów

Rola grafiki na blogu

Aby używać grafik na swojej stronie czy blogu w sposób efektywny, nie wystarczy tylko sprawić, aby były ładne. Najważniejsze, aby grafiki były spójne z treścią, jaką zamieszczasz, oraz uzupełniały doświadczenie czytelnika. Dlatego właśnie tak ważne jest wzbogacanie wpisów o infografiki lub ilustracje z najważniejszymi cytatami z twojego tekstu.

 

10+ narzędzi graficznych dla blogerów

Przedstawiamy wam listę ponad dziesięciu narzędzi do projektowania grafik na blog. Dzięki nim edytujesz wybrane zdjęcie, dodasz do niego tekst, dobierzesz kolory layoutu lub znajdziesz ciekawy font z polskimi znakami.

 

Koło kolorów Adobe

narzędzia_dla_blogerów_o_pracy_zdalnej_usemeeu_1
Narzędzia dla blogerów – koło kolorów Adobe

Koło kolorów Adobe to świetne narzędzie do wybrania kolorów layoutu – dzięki niemu znajdziesz kolor kontrastowy lub uzupełniający do barwy, którą wybierzesz jako podstawową.

 

Aviary

narzędzia_dla_blogerów_o_pracy_zdalnej_usemeeu_2
Narzędzia dla blogerów – Aviary

Aviary to narzędzie online do edytowania zdjęć. Ma większość opcji, które są potrzebne do wyrównania balansu kolorów czy wyostrzenia, dodasz z nim także ciekawe filtry, schematy kolorów i efekty do wybranego zdjęcia.

 

Darktable

narzędzia_dla_blogerów_o_pracy_zdalnej_usemeeu_10
Narzędzia dla blogerów – Darktable

Darktable to opensource’owa aplikacja usprawniająca pracę przy profesjonalnym edytowaniu fotografii. Pomaga zarządzać negatywami, retuszować grupy zdjęć według zdefiniowanych kryteriów. Kompatybilny z Mac OS i Linux.

 

DaButton

narzędzia_dla_blogerów_o_pracy_zdalnej_usemeeu_4
Narzędzia dla blogerów – DaButton

DaButton to serwis z przyciskami. Podobnie jak na bliźniaczym serwisie DaFont znajdziesz tu darmowe przyciski i buttony na twoją stronę.

 

Bannersnack

narzędzia_dla_blogerów_o_pracy_zdalnej_usemeeu_3
Narzędzia dla blogerów – Bannersnack

Bannersnack służy do projektowania bannerów, zwłaszcza z informacjami i promocjach lub wezwaniach do akcji. Z tym serwisem możesz zaprojektować coś więcej niż migający napis z krzykliwą czcionką.

 

Haiku Deck

narzędzia_dla_blogerów_o_pracy_zdalnej_usemeeu_5
Narzędzia dla blogerów – Haiku Deck

HaikuDeck to serwis oferujący slajdy do prezentacji niezależnych od PowerPoint. Na tej stronie stworzysz pokaz slajdów online, który umieścisz na swojej stronie. Do dyspozycji jest kilka szablonów dopasowanych do treści prezentacji.

 

Infogr.am

narzędzia_dla_blogerów_o_pracy_zdalnej_usemeeu_7
Narzędzia dla blogerów – Infogr.am

Infogr.am służy do projektowania infografik online. Jest to duże ułatwienie dla osób, które nie czują się zbyt pewnie w wizualnym prezentowaniu danych. Z Infogr.am stworzysz wykresy i tabele o estetycznym, przejrzystym wyglądzie.

 

Piktochart

narzędzia_dla_blogerów_o_pracy_zdalnej_usemeeu_8
Narzędzia dla blogerów – Piktochart

Piktochart to płatny, profesjonalny serwis specjalizujący się w tworzeniu infografik. Możesz przetestować jego usługi za darmo i pozostać przy tej wersji, jeśli prowadzisz blog non-profit, lub zapłacić 15$ na miesiąc i zyskać dostęp do grafik, layoutów i szablonów infografik.

 

Phonto

narzędzia_dla_blogerów_o_pracy_zdalnej_usemeeu_9
Narzędzia dla blogerów – Phonto

Phonto służy do dodawania tekstów do wybranych przez ciebie zdjęć. Wybierasz obraz, wielkość, kolor i krój liter, a potem tylko dopasowujesz tekst do ilustracji. Piękna grafika z oryginalnym podpisem gotowa!

 

Szablon meme z imgflip

narzędzia_dla_blogerów_o_pracy_zdalnej_usemeeu_6
Narzędzia dla blogerów – imgflip

Lubisz meme? Jeśli często używasz na swoim blogu memów z popularnymi postaciami, przyda ci się strona imgflip z „pustymi” najpopularniejszymi tłami.

 

Fontforge

Narzędzia dla blogerów - Fontforge
Narzędzia dla blogerów – Fontforge

Fontforge to program dla naprawdę zaawansowanych użytkowników. Służy do tworzenia własnych fontów – stworzysz w nim rodziny czcionek w formacie postscript, true type i open type oraz wyeksportujesz je do plików graficznych. Możesz w nim także konwertować formaty czcionek i edytować już istniejące fonty – pamiętaj tylko o prawach autorskich.

 

Polskie czcionki

Dla polskich blogerów dużym utrudnieniem jest fakt, że wiele naprawdę pięknych krojów pisma nie zawiera polskich znaków. Kroje „polskie” możecie znaleźć na stronach na Fonty24 oraz na Czcionki.com.

 

Projektowanie grafiki na bloga – reguły, które warto znać

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jedne strony sprawiają wrażenie spójnych i przejrzystych, a inne robią wrażenie chaotycznych? Dlaczego niektóre grafiki pasują do wyglądu strony, a inne, chociaż atrakcyjne, „nie grają”?

Jeśli tworzysz grafiki na blog swój lub na firmowy blog klienta, nie zapominaj o tych zasadach:

  • Pamiętaj, kto jest twoim odbiorcą

Kim jest twój odbiorca? Czego szuka na twojej stronie – porad, rozrywki a może informacji? Dostosuj charakter publikowanych grafik, ich estetykę i styl do potrzeb twoich czytelników.

  • Projektuj tak, aby zwrócić uwagę na content

Grafika ma podnieść atrakcyjność tego, co piszesz i przyciągać uwagę do publikowanych tekstów, a nie je przesłaniać. Zrezygnuj z kilkunastu krojów pisma, zestawu kontrastowych kolorów, niejednolitego tła. Wszystko, co niepotrzebnie rozprasza czytelnika, działa na twoją niekorzyść.

Potrzebny ci przede wszystkim layout, który utrzyma długość linijek na poziomie około 50-75 znaków.

Zadbaj także o to, aby schemat kolorów na stronie nie męczył oczu wysokim kontrastem. Neonowe, krzykliwe kolory możesz wykorzystać jako akcenty, które mają zwracać uwagę – na przykład tam, gdzie znajduje się przycisk „call-to-action”.

  • Zadbaj o spójny przekaz i powtarzalność

Twoje wpisy nie muszą wyglądać zawsze tak samo, ale ważne jest, aby zachowały podobną strukturę i powtarzające się elementy. Jeśli wybrałeś już styl dla swojego bloga, konsekwentnie się go trzymaj. W ten sposób „poprowadzisz” czytelników przez zawartość strony.

  • Wyrównaj do krawędzi

Nawet jeśli nie czujesz się osobą zorganizowaną, nie pozwól, aby na twoją stronę wdarł się chaos. Projektowanie layoutów na podstawie siatki i wyrównywanie elementów do określonej krawędzi to dobra praktyka, która pozwala zorganizować przestrzeń i zachować przejrzystą strukturę wpisów.

  • Przestrzegaj hierarchii tytułów

W twoich wpisach na pewno są rzeczy ważniejsze i mniej istotne. Ważne, abyś wiedział, jak podkreślić te pierwsze w sposób, który zainteresuje czytelnika, ale nie sprawi, że treść stanie się nieczytelna.

Aby tego uniknąć, przestrzegaj hierarchii tytułów i staraj się nie używać więcej niż dwóch rodzajów fontów, najlepiej kontrastowych wobec siebie. Dwa bezszeryfowe fonty – na przykład w tekście i w tytułach – nie spowodują nic poza wizualnym chaosem.

Pamiętaj też o używaniu akapitów i przerw między nimi. Pusta przestrzeń nie tylko organizuje treść, ale również pozwala czytelnikowi „złapać oddech”.

 

A z jakich narzędzi wy korzystacie, kiedy tworzycie grafiki na swój blog? Napiszcie nam o tym w komentarzach!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz