Rady dla freelancerów, jak pobudzić kreatywność

Jak pobudzić kreatywność freelancera w 10 minut?

 

Łapiesz flow, masz natchnienie, pracujesz „jak nakręcony”… i nagle blokada, pustka w głowie i żadnego sensownego pomysłu? Spokojnie, po prostu mózg daje ci do zrozumienia, że potrzebuje odpoczynku.

Rady dla freelancerów, jak pobudzić kreatywność
10 sposobów na to, jak pobudzić kreatywność, kiedy pracujesz zdalnie

Nie, nie chodzi nam o wyjście do kuchni po kawę, „chwilkę” na Facebooku lub jeden szybki odcinek ulubionego serialu. Ten rodzaj przerw, chociaż miły, ma zwyczaj przeciągać się znacznie ponad wyznaczony czas i raczej utrudnia niż ułatwia ponowną koncentrację na zleceniu.
Jeśli potrzebujesz odpoczynku, a nie chcesz wypaść z rytmu pracy, skorzystaj z jednego z naszych sposobów.

 

1. Posłuchaj muzyki

Nie, nie chodzi nam o muzyczne tło i dźwięki piosenek, na które nie zwracasz uwagi. Skoncentruj się na słuchaniu muzyki, pośpiewaj razem z wykonawcą albo wykonaj całą partię perkusji – rozluźnisz się, pośmiejesz z siebie i odpoczniesz.
Słynny „efekt Mozarta”  jest co prawda przeceniany, ale dowiedziono, że słuchanie muzyki stymuluje partie mózgu odpowiedzialne za emocje, kreatywność i kontrolę motoryki.

 

2. Wypróbuj medytację prowadzoną

Medytacja ma na celu „oczyszczenie” umysłu z chaosu niepotrzebnych myśli i wprowadzenie w stan głębokiego relaksu. Wpływa także na obniżenie poziomu stresu, który często blokuje naszą naturalną pomysłowość i kreatywność.
Na YouTube znajdziesz sporo filmików z medytacją prowadzoną – warto dać im szansę.

 

3. Zapytaj kogoś o zdanie

Pracujesz nad tekstem lub grafiką i dochodzisz do etapu, w którym wydaje ci się, że to, co zrobiłeś, jest do niczego albo że utknąłeś w martwym punkcie? Prośba o opinię współpracownika lub znajomego po fachu pomoże ci przełamać tę blokadę.
Rozmowa, wymiana zdań czy nawet starcie opinii pomaga wyznaczyć dalszy kierunek, zupełnie zmienić koncepcję albo… odkryć rozwiązanie, o którym wcześniej w ogóle nie pomyślałeś.

 

4. Pisz ręcznie

Dokument tekstowy nawet w najlepszym edytorze nie daje możliwości swobodnego rysowania, tworzenia diagramów lub map myśli. Tymczasem nasz mózg wcale nie lubi myślenia liniowego, a to, co bierzemy czasem za chaos pomysłów, jest najbardziej naturalnym sposobem jego pracy.
Jeśli chcesz się zrelaksować, a przy tym „odświeżyć” umysł, weź kartkę, długopis i… sprawdź, co się pojawi w twoim notesie.

 

5. Rozejrzyj się

…po to, żeby całkowicie zająć myśli czymś innym niż praca. Znajdź obiekt blisko siebie i w myślach „rozbierz go” na części. Wyjrzyj na ulicę i dokładnie przyjrzyj się przechodniom, zwracając uwagę na jak najwięcej detali.
To nie tylko sposób na odpoczynek dla mózgu, ale również bezcenna chwila relaksu dla twoich oczu. Ciągłe wpatrywanie się w monitor z bliskiej odległości sprawia, że męczą się mięśnie poruszające gałką oczną oraz odpowiedzialne za akomodację oka, a w wyniku rzadszego mrugania dochodzi do wysuszenia rogówki. Wstań na chwilę od biurka i wyjrzyj za okno!

 

6. Wyjdź na zewnątrz

Masz balkon, werandę, ogródek? Skorzystaj z tego i wyjdź na małą przerwę na świeże powietrze. To pozytywna zmiana otoczenia, ale również okazja na dotlenienie mózgu.

 

7. Wykonaj kilka ćwiczeń

Szczególnie, jeśli spędziłeś przy biurku ostatnie kilka godzin. 10-15 minut ćwiczeń raczej nie pobudzi wydzielania endorfin, ale ruch pomoże ci rozluźnić napięte mięśnie i trochę się dotlenić.

 

8. Pośmiej się

Im więcej się śmiejemy, tym jesteśmy szczęśliwsi – śmiech blokuje wydzielanie hormonów stresu, za to potężnie dotlenia i aktywizuje mięśnie. Jeśli czujesz, że dopada cię stres i zmęczenie, zafunduj sobie kwadrans relaksu ze swoim ulubionym skeczem kabaretowym.

 

9. Odpłyń myślami

Nie na darmo stawia się marzycieli w jednym szeregu z wizjonerami. Mamy bowiem tendencję do „wpadania” na najbardziej kreatywne rozwiązania, kiedy nasz umysł swobodnie wędruje między różnymi tematami. Jeśli intensywnie nad czymś myślisz i czujesz, że myśli ci się rozchodzą, może właśnie takiej swobody potrzebuje twoja głowa!

 

10. Zmień miejsce pracy

Czasem wystarczy przenieść się do innego pokoju, spróbować pracy w parku lub w kawiarni – zmiana miejsca stymuluje mózg do działania i pomaga przełamać rutynę.

 

Przedstawiliśmy wam niektóre ze sposobów na szybkie pobudzenie kreatywności i efektywny wypoczynek, jakie działają na nas. A co wy robicie, kiedy potrzebujecie relaksu w trakcie pracy? Napiszcie nam o tym w komentarzach.

Zapisz

Zapisz

Zapisz