Nowy rok to często nowe postanowienia. Zanim dopadnie cię chandra „czarnego poniedziałku”, wykorzystaj noworoczną zwyżkę nastroju na to, aby zapoznać się z nowymi, oryginalnymi narzędziami, które pomogą ci uporządkować pracę zdalną, zachować work-life balance i spełnić postanowienia noworoczne.

Na naszej liście znajdziecie zupełnie nowe aplikacje i narzędzia dla programistów, grafików i copywriterów. Mamy też i takie, które usprawnią twoje podróże czy zadbają o kondycję… psychiczną.


Nowe narzędzia dla programistów

Wyszukiwanie i „recyklowanie” gotowego kodu
Reshuffle
Jak szybciej pisać oprogramowanie? Na Reshuffle udostępnisz i znajdziesz kod open source w kilka sekund. Ta wersja opiera się na frameworku React, który usprawni tworzenie i udostępnianie aplikacji.

Ręcznie rysowane wykresy
Rough Charts
Biblioteka React, która zawiera śliczne, ręcznie rysowane, responsywne wykresy.

Aplikacje dla web-designerów i programistów
Generowanie API z pliku, recykling kodu, bootcampy dla programistów – nowe narzędzia dla IT

Tworzenie dokumentacji API z pliku markdown
Greenboard
Greenboard to temat gatsby napisany w React i SaaS, który generuje dokumentację dla API na podstawie pliku markdown. Greenbord przypomina slate docs, ale umożliwia bardziej zaawansowane modyfikowanie i dostosowywanie. Użyjesz w nim łatwego wyszukiwania czy wersji dark mode do pracy wieczorem, jest także responsywny.

Bootcampy sponsorowane przez firmy
Income Share Agreement
ISA to typ umowy, w której zgadzasz się na odstąpienie części zarobków w zamian za usługę – w tym wypadku chodzi o kursy programowania i bootcampy programistyczne. Ich zaletą jest to, że w zasadzie dają gwarancję zatrudnienia oraz możliwość pracy dla zagranicznego klienta. Szukasz okazji, żeby uczyć się i wejść na zagraniczny rynek pracy jednocześnie? Sprawdź tę listę.


Nowe narzędzia dla grafików

Tworzenie animacji i video
Video maker Canva w iStore
Canva to aplikacja, z której może skorzystać każdy… może poza utalentowanym, profesjonalnym grafikiem, który wybierze bardziej zaawansowane narzędzia. Ale kiedy chcesz wzbogacić swój prywatny projekt o video lub animację, wypróbować nowe medium i sprawdzić, „z czym to się je”, video maker Canvy to dobry początek.
Dla posiadaczy urządzeń Apple, Stories editor & maker jest dostępny jako aplikacja.

Tworzenie swoich papierów w kratkę/linię
Gridzzly
Niby nic prostszego, jeśli masz akurat pod ręką program graficzny. Jeśli nie, wystarczy ci ta aplikacja, żeby szybko przygotować pdf do druku, zawierający taki podział linii i kratek, jaki właśnie jest ci potrzebny. Trójkątna siatka? Sześciokąty foremne? Papier nutowy? Kropki?

Szybka wektoryzacja
Wektorki
Nie masz czasu, żeby samodzielnie przekonwertować plik na wektory? Możesz zlecić to zadanie komuś innemu – i do tego służy właśnie strona wektorki.pl

Nowe aplikacje i narzędzia dla grafików i projektantów graficznych
Wektoryzacja, tworzenie papierów, tworzenie komercyjnych fontów – nowe narzędzia dla grafików

Zarabiaj na tworzeniu fontów
Public Type Works
Masz „w szufladzie” kilka pomysłów na fonty lub gotowych krojów? Nie daj im się zmarnować. Public Type Works sprawia, że designerzy mogą zarabiać na tworzeniu nowych fontów open source dzięki datkom od użytkowników. Zanim poświęcisz godziny na tworzenie nowego kroju, sprawdzisz tu, czy w ogóle znajdzie grupę odbiorców. Warto obserwować projekt i czekać na drugą odsłonę!


Nowe narzędzia dla copywriterów

Optymalizacja tekstów dla copywriterów z językiem angielskim
INK_
Jeśli angielski nie jest twoim ojczystym językiem, ale zależy ci na profesjonalnej obsłudze zagranicznych klientów? INK to pierwszy optymalizator dla copywriterów, oparty na sztucznej inteligencji. Dzięki INK dowiesz się, co dokładnie mówi twoja konkurencja, dlaczego wypada w rankingach lepiej, czego chce twoja grupa odbiorców i jak Google odczytuje twój content.

Newsy, które mają kontekst
Acciyo
Masz dość tego, że kiedy robisz research, teksty nie są ze sobą powiązane, a ten sam wątek znajdujesz rozrzucony w kilku artykułach powstałych na przestrzeni lat? Masz dość sprawdzania, czy odkąd ktoś powołał się na źródło z 2016 roku, coś się nie zmieniło?

Acciyo to stworzone przez MIT rozszerzenie do Google Chrome. Ma za zadanie prezentowanie osi czasu złożonej z tekstów na temat, jaki aktualnie przeszukujesz. Dzięki tej aplikacji nie będziesz już marnować czasu na tropienie śladów, szukanie reszty historii i sprawdzanie, jak rozwinął się watek badań. Aktualnie jest to narzędzie w wersji beta – aby je przetestować, kliknij tutaj.


Work-life balance dla freelancerów

Kalendarz prywatny
Secure Calendar
Nie czujesz się już dobrze z tym, że Google zna każdy twój ruch? Nie podoba ci się, że twój kalendarz to już nie jest twoja prywatna sprawa? Secure Calendar to pierwszy darmowy szyfrowany kalendarz. Zbudowany jest z wykorzystaniem Blockstack, który zapewnia rozproszoną, szyfrowaną przestrzeń do przechowywania danych.

Nowe aplikacje i narzędzia dla copywriterów
Optymalizacja tekstów, łatwiejszy research, podróże i czas wolny – aplikacje nie tylko dla copywriterów

Budowanie nawyków – aplikacja prywatna
The Daily Habit
Podobnie jak Secure Calendar, The Daily Habit korzysta z Blockstacka, aby zapewnić ci maksimum prywatności w budowaniu nawyków. Nie chcesz, żeby Google lub twórcy aplikacji wiedzieli, nad czym pracujesz i co chcesz osiągnąć? The Daily Habit to dobre rozwiązanie.

Ekologiczne wybory odzieżowe
Custo
Jeśli leży ci na sercu czystość środowiska i przeraża cię ilość marnowanych tekstyliów i niesprzedanych ubrań, które trafiają na wyspiarska, daj szansę Custo. Zamiast decydować, co kupić z gotowej oferty, głosuj na produkty, które chcesz, żeby pojawiły się na rynku. Nie podoba ci się dany wzór? Firma go nie wyprodukuje!

Podróżuj jak lokals
The Trip Cost
Kiedy samodzielnie organizujesz swoje podróże, może ci przeszkadzać, że nie znasz wszystkich szczegółów, które mogą cię zaskoczyć. Ta aplikacja pomoże ci oszacować koszty wyjazdu i potencjalne trudności pobytu w wielu miejscowościach na świecie. Koszty życia, warunki pogodowe, bezpieczeństwo, znajomość angielskiego, nawet napięcie prądu w gniazdkach.

Medytowanie
FitMind
O zaletach medytacji powiedziano już wiele: obniża poziom stresu, ułatwia zasypianie, wspomaga koncentrację. FitMind to prowadzone medytacje, ćwiczenia oddechowe i… ćwiczenia oparte na naukowych podstawach.