12 faktów o freelancingu

Freelancing – 12 faktów, o których nie wiedziałeś

 

Jak wygląda rynek pracy zdalnej? Jaki jest przeciętny freelancer? Oto kilka interesujących faktów, które dają spójny obraz międzynarodowego oraz polskiego rynku freelancingu.

12 faktów o freelancingu
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/Unsplash-242387/

1. Liczba freelancerów i klientów, którzy korzystają z usług mobilnych specjalistów, rośnie wraz z rozwojem technologii i zwiększeniem różnorodności rodzajów prac wykonywanych zdalnie. Obecnie freelancerzy ze wszystkich zakątków świata zarabiają więcej niż 1 bilion dolarów rocznie.

2. 90% zleceń dla freelancerów tworzą małe i średnie przedsiębiorstwa. Duże międzynarodowe firmy powoli też dołączają się do grona klientów pracy zdalnej.

3. Freelancing najlepiej jest rozwinięty w Stanach Zjednoczonych. Nie jest to zaskakujące, ponieważ właśnie tam zaczyna się jego historia. Już od początku lat 80-tych państwo wspiera i rozwija pracę zdalną. Freelancerzy stanowią 34% populacji Stanów Zjednoczonych. To 53 miliony ludzi.

4. Chociaż zdecydowana większość freelancerów pracuje w domu, coraz więcej mobilnych specjalistów korzysta z nowoczesnych coworkingów. Coworking – to specjalne biuro, gdzie za pewną opłatę można pracować nad swoimi projektami bez poczucia izolacji od społeczeństwa.

5. Około 20% freelancerów łączy freelancing ze stałą pracą na etacie.

6. Mężczyzn freelancerów jest więcej niż kobiet o prawie dwa razy. Dominują oni w programowaniu, filmowaniu oraz webdizajnie. Kobiety dominują w takich branżach jak copywriting i tłumaczenia. Często zajmują się one projektowaniem oraz fotografią.

7. Wiek około 60% freelancerów wynosi 18-26 lat, a prawie 80% – poniżej 30 lat. Co raz częściej w szeregach freelancerów pojawiają się osoby po trzydziestce.

8. Najważniejszym czynnikiem motywacyjnym dla freelancerów jest ciekawa praca. Dużo mobilnych specjalistów postawiłoby jednak na pierwszym miejscu wysokość zarobków.

9. Przywilej freelancerów to praca zgodnie z inspiracją. Nie oznacza to jednak, że wielu z nich ciągle pracuje w trybie awaryjnym. Tylko około 10% freelancerów robi wszystko w ostatniej chwili.

10. Tylko około 7% freelancerów czuje się rozczarowanymi swoim wyborem. Zdecydowana większość uważa się za szczęściarzy. Jest to doskonały wynik! W pewnym sensie jest to gwarancja twórczego i pozytywnego nastawienia do pracy, a tym samym wyższą jakość wykonywanych zleceń.

11. Najszybciej rosnącą kategorią na rynku freelancingu są aplikacje mobilne i technologii webowe.

12. Przyszłość jest za freelancingiem! Według ostatniego raportu Instytutu Roosevelta oraz Fundacji Kauffmana tradycyjne formy pracy znikną do 2040, a freelancing nie do poznania zmieni światową gospodarkę.

Życie freelancera w Polsce

Źródło: www.linkedin.com/pulse

Zapisz

Zapisz