Praca zdalna - jakie cechy są ci potrzebne

Największą zmianą, jaką w ostatnim dziesięcioleciu przeżyło środowisko biznesowe, był niewątpliwie gwałtowny rozwój sieci – mediów społecznościowych, sklepów internetowych oraz alternatywnych sposobów na dotarcie do potencjalnych odbiorców.
Cyfryzacja wpływa na to, jak żyjemy, jak się komunikujemy, prowadzimy interesy oraz spędzamy czas wolny.

Praca zdalna - jakie cechy są ci potrzebne
13 umiejętności, które dadzą ci sukces w pracy freelancera

Wraz z ewolucją rynku pracy małych i średnich przedsiębiorców, zmieniają się także kompetencje, jakich zleceniodawcy poszukują wśród wykonawców, współpracowników i freelancerów. Jakich umiejętności poza technicznym know-how potrzebujesz, aby utrzymać się na rynku pracy zdalnej?

 

13 kompetencji niezbędnych dla freelancerów

1. Rozwiązywanie problemów

Dzięki kreatorom stron www i darmowym programom do projektowania graficznego nawet amator potrafi stworzyć witrynę czy znak firmowy.
To, co odróżnia cię jako freelancera, to rozwiązania problemów, które oferują tworzone przez ciebie produkty. Zwiększenie ruchu na stronie, wykreowanie konkretnego wizerunku firmy? Tego nie zrobi za ciebie żaden powszechnie dostępny program.

 

2. Kreatywność

Kreatywność to umiejętność wprowadzenia do swojej pracy wyobraźni i przewidywania rezultatów działań. Naucz się ją wykorzystywać, a nie zastąpi cię żaden generator logo.

 

3. Adoptowanie się do nowych technologii

Cyfrowy świat się zmienia i oferuje coraz to nowe możliwości. Im szybciej adaptujesz się do nich i uczysz się je wykorzystywać, tym większe masz szanse, aby wykorzystać swój potencjał jako freelancer.

 

4. Przedsiębiorczość

Nowe technologie dają nowe możliwości tworzenia produktów i usług, rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb odbiorców. Ważną umiejętnością freelancerów jest dostrzeganie, w jakich niszach ich usługi mogą być potrzebne.

 

5. Sprzedaż i marketing

O naszą uwagę w sieci codziennie walczą setki przekazów, informacji, reklam i video. Sprawne poruszanie się w tym środowisku oraz dotarcie do określonej grupy odbiorców to wartość poszukiwana przez zleceniodawców.

 

6. Analiza danych

Google Analytics i manager reklam Facebooka to złożone narzędzia, oferujące szeroki zakres danych. Ich analiza i wyciąganie właściwych wniosków staje się coraz bardziej cenioną umiejętnością.

 

7. Prezentacja

Praca zdalna na ogół nie wymaga prowadzenia negocjacji, ale również w ty możesz zostać poproszony o zaprezentowanie swojej oferty zleceniodawcy w czasie spotkania. Umiejętność przekazania złożonych procesów w prosty sposób może przekonać klienta właśnie do twojej propozycji.

 

8. Korzystanie ze źródeł

Brzmi znajomo? Ta umiejętność jest rozwijana już na etapie edukacji szkolnej – i słusznie, bo w dobie nieograniczonego dostępu do wielu źródeł (bibliotek i zasobów cyfrowych, dziesiątek stron branżowych dedykowanych konkretnym gałęziom przemysłu) umiejętność wyboru najlepszych staje się ważną kompetencją.

 

9. Myślenie wielkoskalowe

Nie chodzi tu tylko o analizowanie dużych ilości danych, ale również o kompleksowe zarządzanie danymi z różnych źródeł. Spójna strategia komunikacji dla firmy? Może się okazać, że do zanalizowania masz zarówno wygląd strony www, jak i tone of voice postów na Twitterze.

 

10. Design thinking

Design thinking to myślenie zorientowane na szukaniu nowatorskich i nieszablonowych rozwiązań, przede wszystkim dla złożonych problemów.

 

11. Zarządzanie finansami i księgowość

Nie musisz od razu prowadzić całej swojej księgowości, ale podstawy budżetowania i rachunkowości warto znać. Da ci to większą kontrolę nad finansami i pozwoli łatwiej dopasowywać stawki do tendencji na rynku.

 

12. Śledzenie trendów

Umiejętność rozpoznawania sygnałów potencjalnych korzyści i szans, nowych trendów i obiecujących rozwiązań technologicznych sprawia, że możesz „wstrzelić” się ze swoimi usługami we właściwy moment.

 

13. Umiejętność bycia offline

Dziwne? Ludzie, którzy potrafią „odciąć się” od laptopa, telefonu i tabletu na rzecz nawiązania bardziej osobistych relacji doświadczają wyższego poziomu zadowolenia z życia oraz mniejszego poziomu stresu w porównaniu do tych, którzy są niemal uzależnieni od swoich urządzeń mobilnych.