4 największe finansowe błędy freelancerów

Brak stabilności finansowej? Sprawdź, czy popełniasz te błędy!

Freelancing kojarzy się głównie z wolnością. Wolnością wyboru klienta, elastycznymi godzinami pracy i… większą kontrolą nad swoimi zarobkami.

Właśnie to ostatnie przysparza freelancerom najwięcej kłopotów. Nawet ci mobilni specjaliści, którzy w miarę szybko osiągają wysokie dochody i uczą się układać skuteczny budżet, popełniają niektóre z tych błędów.

Dlaczego warto przyjrzeć się swoim nawykom finansowym i skorygować błędy? Przede wszystkim w ten sposób podniesiesz swoje bezpieczeństwo. Warto też pamiętać, że najpoważniejsze finansowe błędy freelancerów w praktyce mogą oznaczać… koszty wyższe niż sumy zarobione na zleceniach.

4 największe finansowe błędy freelancerów
4 największe finansowe błędy freelancerów

 

1. Brak składki emerytalnej

Łączysz freelancing z pracą na etacie? Możesz zatem liczyć na emeryturę z ZUS – nawet, jeśli nie spodziewasz się zawrotnych sum. Jeśli jednak zdecydowałeś się na pracę na własny rachunek, warto pomyśleć o zabezpieczeniu.

Decyzja o odkładaniu pewnych sum na przyszłość nie zalicza się do przyjemnych, nawet jeśli doskonale wiemy, że jest to konieczne. Dotyczy to zwłaszcza freelancerów, których dochody nie są regularne. Zastanów się jednak, czy dłuższe wakacje lub większe zakupy teraz są warte pracy, kiedy będziesz mieć 80 lat.

2. Brak ubezpieczenia zdrowotnego

O zdrowiu zwykle myśli się dopiero, kiedy zaczyna go brakować. Kiedy pracujesz jako freelancer i masz nieregularne dochody, możesz szukać oszczędności właśnie na ubezpieczeniu zdrowotnym.

Jest to jednak bardzo duże ryzyko. Jeśli przydarzy ci się nieszczęśliwy wypadek, za wszystkie świadczenia zdrowotne będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Przy ograniczonych zdolnościach do pracy koszty leczenia mogą okazać się za wysokie.

Aby zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne, możesz skorzystać z oferty prywatnych firm medycznych. Większość z nich nie pokrywa jednak kosztów leczenia szpitalnego. Alternatywą jest dobrowolne opłacenie składki zdrowotnej – miesięczna opłata wynosi 396,38 zł. Warto pamiętać, że tę składkę można odliczyć od podatku! Więcej o dobrowolnej składce zdrowotnej pisaliśmy na naszym blogu. [KLIK!]

3. Unikanie rozliczenia z Urzędem Skarbowym

W pierwszej chwili wcale nie brzmi źle, prawda? Urząd Skarbowym to obok ZUSu instytucja, którą niewielu Polaków darzy ciepłymi uczuciami. Wystarczy porównać kwoty brutto i netto na umowach, aby zrozumieć źródła tej niechęci.

Schemat zapłaty „pod stołem” może kusić, jednak konsekwencje wykrycia uchylania się od płacenia podatków mogą uderzyć po kieszeni bardziej, niż samo zapłacenie podatku.

Jeśli zdecydowałeś się na założenie działalności gospodarczej, warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Przepisy finansowe trudno nazwać przejrzystymi i jeśli nie chcesz poświęcać czasu na ich szczegółowe zgłębianie, lepiej zlecić rozliczenie profesjonaliście.

Dla freelancerów bez działalności gospodarczej kłopotliwe bywa z kolei podpisywanie umów cywilnoprawnych. Nie każdy wie, jak skonstruować taki dokument, a zleceniodawcy niechętnie godzą się na podpisywanie umów przy jednorazowych zleceniach, ponieważ oznacza to dla nich… dodatkowe obowiązki z rozliczenie freelancera w Urzędzie Skarbowym.

Wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z usług portali dla freelancerów, które umożliwiają wystawienie faktury bez firmy lub inne formy rozliczenia pracy zdalnej.

4. Brak oszczędności

Kiedy pracujesz na zlecenie, może ci być trudno oprzeć się pokusie większych zakupów lub spełnienia wakacyjnych marzeń, kiedy na koncie pojawi się znaczna suma pieniędzy. Podatki, składki zdrowotne i emerytalne pochłaniają sporo zarobków, więc perspektywa dalszego zaciskania pasa nie jest zachęcająca.

Freelancerzy, którzy doświadczają finansowo lepszych i gorszych okresów, powinni zwracać szczególną uwagę na to, ile środków mają zgromadzonych „na czarną godzinę”. Optymalna suma to taka, która jest równa trzymiesięcznym zarobkom – pozwoli ona przetrwać utratę największego klienta lub dłuższy okres bez zleceń.

Miarą sukcesów freelancera nie jest tylko ilość wykonanych zleceń i zarobione sumy, ale również to, jak długo jest w stanie pozostać na rynku pracy zdalnej.

Jak łatwo zauważyć, większość finansowych błędów freelancerów – poza podatkami – dotyczy bezpieczeństwa. Swoboda, jaką cieszą się mobilni specjaliści, związana jest również z większą odpowiedzialnością.

Jeśli zatem chcesz być freelancerem odnoszącym sukcesy, nie zapomnij zrównoważyć swobody myśleniem o przyszłości i koniecznie stwórz własny „pakiet korzyści”.

Zapisz

Zapisz