Ciemne strony zawody fotografa

Olbrzymia popularność zdjęć i stosunkowa łatwość dostępu do sprzętu fotograficznego sprawia, że wielu pasjonatów wyposażonych w lustrzanki zastanawia się nad karierą profesjonalnego fotografa.
Przykłady „amatorów”, którzy zarabiają krocie na publikacji „domowych” zdjęć na Instagramie, lub blogu działają na wyobraźnię.

Tymczasem młodzi adepci fotografii dopiero z czasem przekonują się, czym się różni publikacja amatorskich zdjęć w sieci od sprzedaży własnych fotografii lub realizacji zleceń.

Jakie są inne niepopularne prawdy o zawodzie profesjonalnego fotografa?

Ciemne strony zawody fotografa
4 niepopularne prawdy o zawodzie fotografa

 

1. Nietypowe godziny pracy

Pierwszą niedogodnością dla fotografa, który chce utrzymywać się ze swojej pasji, są nietypowe i na ogół nienormowane godziny pracy.
Można pogodzić się z tym, że „złota godzina” przypada w pierwszej godzinie po wschodzie słońca i godzinę po jego zachodzie.
Gorzej, że najbardziej lukratywne zlecenia dla fotografów to śluby oraz duże wydarzenia firmowe/biznesowe, a od tych trudno wymagać, aby zamknęły się dokładnie między 8 a 16.

 

2. Nieprzewidywalne koszty pracy

Niech cię nie zwiodą relatywnie niskie ceny popularnych aparatów dla amatorów. Jeśli poważnie zastanawiasz się nad przejściem na zawodową fotografię, czekają cię inwestycje w odpowiedni sprzęt.

Nie chodzi tylko o korpus aparatu i zestaw obiektywów oraz lampę błyskową z wyzwalaczem. Do swoich kosztów musisz doliczyć także sprzęt peryferyjny, okazjonalny wynajem studia lub koszty dojazdu do klienta. Nie zapominaj też o abonamencie lub licencji na Photoshop i Lightroom.

Sytuację komplikuje, że odpowiedni sprzęt powinieneś mieć, zanim rozpoczniesz pracę. Nie licz na dobre zlecenia, które wykonasz amatorskim aparatem, aby zarobić na obiektywy i korpusy lepszej jakości, a tym samym droższe.

Warto także zastanowić się nad formą, w jakiej będziesz wykonywał zlecenia. Przy wysokich kosztach firmowych – wyjazdach do klienta, wynajmowaniu studia, sprzęcie i programach – może opłacać ci się założyć firmę. Jeśli wiesz, że twoje koszty nie będą wysokie, korzystniejsze może być wystawianie faktury bez firmy przez useme.eu.

 

Pierwszy aparat w telefonie
Pierwszy aparat w telefonie

 

3. Nierealne oczekiwania klientów

Praca fotografa to coś więcej niż rozstawienie statywu, zrobienie kilku fotek i przesłanie ich klientowi mailem. Musisz zadbać o profesjonalizm świadczonych usług, szczególnie jeśli zamierzasz traktować fotografię jako źródło utrzymania.

Oznacza to pracę nad portfolio, spotkania z klientem zanim jeszcze pojawisz się z aparatem i statywem, wreszcie ustalenie zakresu obowiązków.

Tu właśnie najczęściej dochodzi do nieporozumień. Musisz być przygotowany na to, żeby zmieniać plany z powodu kaprysów klienta, szczególnie w przypadku dużych imprez. Klient może np. bez uprzedzenia poprosić cię o wcześniejsze przybycie, o dodatkową usługę lub zmienić lokalizację.

Po sesji powinieneś obrobić tyle zdjęć, na ile została podpisana umowa i – jeśli kontrakt również to obejmuje – wydrukować je, oprawić i dostarczyć klientowi na czas.
Profesjonalna fotografia jest zatem czasochłonna i wymaga sporej elastyczności jeśli chodzi o planowanie.

 

4. Trudna do przewidzenia ilość pracy

Fotografia jest zajęciem mocno sezonowym. Duże imprezy odbywają się cyklicznie, podobnie ślubne „zagęszczenie” przypada na określone miesiące roku.

Tylko skuteczne planowanie kalendarza zapewni ci komplet zleceń niezależnie od pory roku. Ważne jest także rozsądne zarządzanie finansami.

Innym rozwiązaniem jest nieznaczne podnoszenie stawek w okresach, kiedy jesteś bardziej zajęty oraz tworzenie promocji, kiedy spodziewasz się „martwego sezonu”. Rozważ także stworzenie dwóch rodzajów portfolio na różne okresy twojej aktywności (np. dopasowane do świąt lub sezonowych wydarzeń) i staraj się utrzymać kontakt z dotychczasowymi klientami.

 

4 niepopularne rzeczy o fotografii, które warto wiedzieć – podsumowanie

„Domowa” amatorska fotografia może być fantastycznym hobby, pasją i spędzaniem wolnego czasu. Profesjonalna fotografia, oprócz satysfakcji i realizowania swoich ambicji artystycznych stawia jednak nieco większe wymagania niż ta realizowana dla przyjemności.

W tym zawodzie mają szanse odnaleźć się ci, którzy nie wyobrażają sobie pracy „od 9 do 5”, a co za tym idzie – nie mają problemu z brakiem regularnych godzin pracy. Możesz poszczycić się także dużą elastycznością, umiesz dobrze planować „workflow” i budżet? Niepopularne strony pracy fotografa mogą okazać się dla ciebie zaletami!

Zapisz

Zapisz