4 powody, dla których zyskujesz, kiedy zatrudniasz freelancera

Dlaczego zyskujesz, kiedy zatrudniasz freelancera?

Kiedy prowadzisz własną firmę, od czasu do czasu napotykasz zapewne na zagadnienia, w których potrzebujesz specjalistycznej usługi lub pomocy fachowca. Nie zawsze oznacza to przyjmowanie do pracy nowej osoby i powiększanie zespołu. Szczególnie dotyczy to sytuacji, w których chodzi o pojedyncze zlecenie czy jednorazowy projekt. Postawienie nowej strony, odświeżenie grafiki czy sesja zdjęć pracowników nie wymagają tworzenia kolejnego etatu.

Dlaczego zatem warto postawić na freelancerów i co możesz zyskać dzięki współpracy z mobilnym specjalistą?

4 powody, dla których zyskujesz, kiedy zatrudniasz freelancera
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/dnfcnlsrn0-720835/

Oszczędność czasu

Kiedy wahasz się, czy zatrudnić pracownika na etat, czy zlecić projekt freelancerowi, weź pod uwagę charakter pracy, potrzebne kompetencje oraz przewidziany czas jej trwania (ilość roboczogodzin). Może się okazać, że przewidywane przez ciebie zlecenie ma raczej charakter stałej pracy, a wtedy forsowanie rozwiązań B2B lub umów cywilnoprawnych nie ma większego sensu. Przy zleceniach, które nie wymagają ani obecności w biurze, ani twojego nadzoru, skorzystanie z usług freelancera jest najlepszym rozwiązaniem.

Ponadto rekrutacja etatowego pracownika wymaga czasu na przejrzenie wszystkich CV, przeprowadzenie rozmów, wreszcie ustalenia wysokości wynagrodzenia. Jeśli się pomylisz, całą procedurę trzeba będzie powtórzyć…

Zatrudnienie freelancera nakłada na ciebie znacznie mniejsze obciążenia. Zamiast CV poświęć uwagę portfolio i referencjom przyszłego zleceniobiorcy. W ten sposób upewnisz się, że zatrudniasz właściwą osobę do wykonania właściwej pracy. Jeśli z jakiegoś powodu współpraca nie będzie się układała po twojej myśli, możecie zakończyć ją na równie przejrzystych warunkach, na jakich została zawiązana.

Oszczędność kosztów

Nowy pracownik to nie tylko czas poświęcony na rekrutację. To także koszty zatrudnienia, które ponosisz jako pracodawca. Jeśli potrzebujesz pracownika tylko na określony czas i do konkretnego zlecenia, opłacalne jest zatrudnienie do tej pracy freelancera.

Freelancerzy nie oczekują, że zapłacisz za ich ubezpieczenie i opiekę zdrowotną, ani że rozliczysz ich z Urzędem Skarbowym. W wielu przypadkach współpraca z mobilnym specjalistą nie wymaga także podpisywania umów o dzieło ani zlecenia. Freelancer może rozliczyć się z tobą za pomocą faktury VAT, jako B2B.

Jeśli wybrany przez ciebie wykonawca nie prowadzi własnej działalności, szybko i sprawnie rozliczysz jego usługi za pomocą portalu Useme.eu. Serwis wystawi ci potrzebną fakturę, a z freelancerem zawrze umowę o dzieło, na podstawie której rozliczy go później z Urzędem Skarbowym.

Większa efektywność

Przypuśćmy, że wśród swoich pracowników masz kogoś, kto po przeszkoleniu mógłby spróbować wykonać zlecenie zamiast specjalisty z zewnątrz. Weź jednak pod uwagę, że to rozwiązanie generuje z kolei dodatkowe koszty szkoleń i dokształcania pracownika. Nie masz także gwarancji, że świeżo upieczony „specjalista” podoła zleceniu, a koszty ewentualnych poprawek mogą wynieść cię więcej, niż zlecenie projektu „od podstaw” komuś, kto rzeczywiście zna dane zagadnienie.

Konkurencja wśród freelancerów jest spora, dlatego większość mobilnych specjalistów, by nie wypaść z rynku, stale podnosi kwalifikacje i inwestuje w samokształcenie.

Większa wydajność

Kiedy zatrudniasz freelancera, umawiacie się zwykle na płatność od wykonanego dzieła lub za ilość czasu, jakie poświęcił na jego stworzenie. Zasady są jasne i z góry ustalone: wiesz, jak długo freelancer będzie dla ciebie pracował i jaki jest zakres jego obowiązków, a mobilny specjalista ma określony czas na to, aby zrealizować zlecenie. Dlatego po ustaleniu warunków współpracy i specyfikacji projektu nie musisz już zajmować się znajdowaniem mu dodatkowego zajęcia czy organizowaniem pracy – prawdopodobnie lepiej niż ty będzie wiedział, co i kiedy powinno być zrobione.

Jest to także duże ułatwienie dla tych przedsiębiorców, którzy cenią swoich pracowników i w czasie zmienionej ilości zleceń nie chcą redukować załogi. Szukanie zajęcia dla wszystkich i rozdzielanie obowiązków tak, aby przydzielić je wszystkim pracownikom oznacza często stres i presję. Z freelancerem nie ma tego problemu – po skończonym projekcie wasze drogi się rozchodzą, dopóki… nie zechcesz zleceń mu nowej pracy.

Zarówno zlecenie projektu freelancerowi, jak i zatrudnienie etatowego pracownika mają swoje dobre strony – wszystko zależy od potrzeb twojej firmy i specyfiki pracy. Często zatrudnienie mobilnego specjalisty okazuje się jednak rozwiązaniem tańszym, bardziej efektywnym i ekonomicznym.

A jakie wy macie doświadczenia z zatrudnianiem freelancerów? Kiedy korzystacie z ich usług? Podzielcie się wiedzą w komentarzach!

Zapisz