Wielu freelancerów w pewnym momencie zauważa, że w swoim rozwoju zawodowym nie posunęli się ani…
Każdy, kto rzucił stałą pracę na etacie na rzecz kariery freelancera wie, jak bardzo różni się stawka godzinowa na etacie od tej zarabianej na własny rachunek, jak zwiększa się zakres obowiązków i z jaką odpowiedzialnością wiąże się swoboda pracy.
Cały dzień spędzony w piżamie i leniwa kawa przed południem ze znajomymi to tylko jeden z możliwych scenariuszy.
A co z innymi scenariuszami pracy freelancera? Przedstawiamy wam cztery zabawne filmiki, które dobrze je ilustrują.
Freelancer – oczekiwania vs. rzeczywistość
Zacznijmy od popularnych mitów o pracy zdalnej. Jak interpretować takie stwierdzenia, że nie będziesz miał żadnego szefa, nie będziesz pracował od 9 do 17 albo będziesz miał całe tygodnie wolnego?
Każde z tych nadużywanych haseł ma drugą stronę i w tym filmiku zrobionym przez ludzi z Buzzfeed zobaczycie, co dokładnie oznacza każde z nich.
Jak to jest być freelancerem
Klienci są różni – z jednym rozumiesz się bez słów, nawet jeśli poprosi o kilka poprawek. Ale jest też grupa klientów z piekła rodem, którzy nie chcą ci zapłacić, jeśli tylko coś w projekcie nie odpowiada ich wyobrażeniom. I nie trzeba dodawać, że od początku sami nie wiedzieli, czego chcą lub nie są w stanie ocenić, czy praca jest merytorycznie poprawna, a jedyny argument to „nie podoba mi się”.
Zulu Alpha Kilo – Spec
To video traktuje bardziej o branży reklamowej, ale wciąż jest tu kilka prawd, które odnoszą się do pracy freelancerów. Ile razy jako copywriter, grafik lub programista byłeś proszony o przedstawienie darmowej próbki, zanim dostaniesz zlecenie, chociaż przedstawiłeś też szczegółowe portfolio? A ile razy zdarzyło ci się, że twoją próbkę wykorzystano, ale odrzucono twoją ofertę?
Freelancer: praca za darmo
Dlaczego freelancer myli się często z pracą za darmo? Praca za możliwość promocji jest upokarzająca i pokazuje, jak nisko zleceniodawca ceni coś, co ma przynieść mu wymierne korzyści, a tobie tylko „ekspozycję”. Nie zrobisz za nią zakupów, nie opłacisz czynszu, ale będzie wyglądało super w portfolio.
To video powstało z inicjatywy irlandzkiego trio komediowego Foil Arms and Hogi, które pokazało, jak w innych branżach traktowane jest „pracowanie za promocję”. Wyobrażasz sobie hydraulika przetykającego rury za możliwość wpisania sobie tego do CV?
A jakie filmiki ilustrujące pracę freelancera możesz nam polecić? Czekamy na twój komentarz!