Efektywna praca i produktywność dla początkujących programistów

Web development jest dynamiczną, szybko zmieniającą się dziedziną. Koderzy regularnie mierzą się z wyzwaniami, z których większość dostarcza satysfakcji zawodowej i możliwości rozwoju. Są jednak wśród nich i takie, z którymi żaden programista nie lubi się spotykać – na przykład nieciekawe, powtarzalne, ale niezbędne prace, które pochłaniają za dużo czasu.

Efektywna praca i produktywność dla początkujących programistów
Narzędzia dla początkujących web developerów

Rozwiązaniem są narzędzia dla programistów i web developerów, które usprawniają pracę w tych dziedzinach, w jakich najbardziej potrzebujesz automatyzacji. Przygotowaliśmy dla ciebie listę pięciu, które usprawniają pracę nad zleceniami pod względem planowania, zarządzania projektem, kodowania, debugowania i rozliczania.

Podstawowe narzędzia dla początkujących programistów

Zarządzanie czasem i koncentracja

Cold Turkey
Masz problemy z koncentracją, a ulubiona gra to często pokusa nie do odparcia? Rozwiązaniem dla ciebie jest Cold Turkey. To jedno z najlepszych narzędzi do poprawy produktywności, które pomaga pracownikom nie tylko z branży IT.

Aplikacja pozwala precyzyjnie zaplanować czas, w którym ograniczasz swój dostęp do wybranych stron www, aplikacji, a nawet… dostęp do sieci. Aplikacja uczy się twoich zachowań, a na podstawie obserwacji ty sam ustalasz dzienny limit dostępu do najbardziej „czasożernych” rozrywek i aktywności.

 

Kodowanie

Silver Searcher
Zdarzyło ci się kiedyś zmarnować sporo czasu na szukanie jednej jedynej linijki kodu w dokumencie, który miał ich tysiące? Wiesz w takim razie, jak bardzo jest to frustrujące. Właśnie ta frustracja dała początek Silver Search.

Dzięki tej wyszukiwarce szybko i łatwo znajdziesz konkretną linijkę kodu w całym dokumencie. Sam twórca określa swoją wyszukiwarkę podobną do ack, ale szybszą. Nie bez przyczyny jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi dla developerów.

CSS Guidelines
Jasne, nie jest łatwo być ciągle na bieżąco z dobrymi praktykami kodowania w CSS. Dlatego właśnie Harry Roberts, front-endowiec, wziął na siebie zadanie stworzenia kompletnego i aktualnego przewodnika po kodowaniu w CSS. To dobre, sprawdzone źródło.

 

Debugowanie i testowanie

Lista najlepszych narzędzi
Napisanie kodu to dopiero połowa sukcesu. Kiedy dochodzisz do etapu testowania i debugowania tego, co już istnieje, zapewne chcesz wrócić do poprzedniego etapu.
Dobre narzędzie do debugowania, usuwania „zaplątanych” linijek kodu lub wyszukania podejrzanych fragmentów. W zależności od tego, w jakim środowisku pracujesz i nad jakim projektem, inne narzędzia będą dla ciebie dobre.

 

Rozliczanie pracy i fakturowanie

Faktura bez firmy
Jako programista lub web developer zawsze możesz liczyć na dodatkowe zlecenia. Aby je wykonywać, nie jest ci potrzebna własna firma, nie musisz także martwić się, jak rozliczyć pracę, w której klient potrzebuje faktury VAT.
Serwis Useme umożliwia legalne rozliczenie pracy za pomocą faktury. Fakturę wystawisz zarówno po ukończeniu zlecenia, jak i przed jego rozpoczęciem, aby zabezpieczyć płatność.

 

Najlepsze narzędzia dla początkujących web developerów

Masz już za sobą pierwsze kroki, znalazłeś swój ulubiony edytor tekstowy, masz górę bibliotek, znasz na pamięć zawartość strony Google Fonts… czas zrobić krok dalej i zająć się efektywną organizacją pracy.

Z jakich narzędzi korzystasz w swojej codziennej pracy i jakie możesz polecić innym freelancerom?