Zarządzanie finansami i budżet w pracy zdalnej

Kiedy pracujesz jako freelancer, ale nie prowadzisz firmy, dość trudno może być rozgraniczyć wydatki „do pracy” i „dla siebie”. Niełatwo się pokusie, żeby na przykład kupić sobie nowy gadżet Apple, skoro można usprawiedliwić to względami zawodowymi, prawda?

Zapanowanie nad opłatami, rachunkami, nieplanowanymi wydatkami i spontanicznymi zakupami to spore wyzwanie nie tylko dla freelancerów.
Jednak kiedy pracujesz zdanie, musisz wziąć pod uwagę nieregularność dochodów, a także zastanowić się, jak rozliczysz się z klientem.

Zarządzanie finansami i budżet w pracy zdalnej
Najlepsze narzędzia do kontroli finansów dla freelancerów

 

Dlaczego warto analizować i kontrolować wydatki? Freelancerzy skarżą się na zaniżanie stawek lub nierealne finansowe oczekiwania klientów.
Niezależnie od tego, czy jesteś zadowolony ze swoich stawek, czy uważasz, że zarabiasz za mało, skrupulatna analiza wydatków pozwoli ci wyeliminować niepotrzebne zakupy i odzyskać kontrolę nad budżetem.
Może się okazać, że „pojedyncze” kawy w popularnej sieciówce pochłaniają więcej twoich zarobków, niż myślisz i zdecydowanie więcej, niż chcesz na nie wydać.

 

5 najlepszych narzędzi do zarządzania finansami dla freelancerów

Jak zapanować nad nieplanowanymi zakupami? Przygotowaliśmy listę 5 najlepszych darmowych narzędzi i aplikacji do zarządzania budżetem dla freelancerów. Znajdziesz tu pełen zestaw usług: od archiwizowania rachunków przez wyliczanie stawek aż do wystawiania faktur.

 

Wyznaczanie stawki godzinowej – Toggl

www

Zarządzanie finansami dla freelancerów
Narzędzia i aplikacje do kontroli finansów dla freelancerów – Toggl

Toggl to dobrze znane narzędzie do śledzenia czasu pracy, szczególnie przydatne, kiedy rozliczasz się w oparciu nie o całość projektu, ale o godzinę pracy. Dużą zaletą Toggl jest to, że możesz go używać na urządzeniach mobilnych, jako aplikacji desktopowej oraz wtyczki Chrome.

Do 5 użytkowników Toggl jest darmowy, więc jeśli chcesz rozliczyć zlecenie „godzinowe” z jednym klientem, oboje możecie śledzić postępy prac i nie płacić za usługę.
Plany płatne rozpoczynają się od 10$ za miesiąc.

 

Wystawianie faktur – useme.eu

www

Zarządzanie finansami dla freelancerów
Narzędzia i aplikacje do kontroli finansów dla freelancerów – useme.eu

Useme to platforma dla freelancerów, dzięki której zabezpieczysz płatność oraz wystawisz fakturę za wykonaną pracę, nawet jeśli nie posiadasz swojej firmy. Oprócz tego w serwisie działa także giełda zleceń dla freelancerów, na której – w przeciwieństwie do innych portali – stawki w ofertach są widoczne tylko dla zleceniodawcy.

Rejestracja w serwisie i korzystanie z serwisu są darmowe. Useme pobiera 5% prowizji od rozliczanych umów.

 

Planowanie budżetu i wydatków, oszczędzanie

Moje finanse – Android 
Aplikacje dedykowane banków
Szablon do samodzielnego budżetowania wydatków domowych – blog

Nawet jeśli nie narzekasz na swoją sytuację finansową, porównanie listy wydatków z rzeczywistością może pokazać ci kilka „grzeszków”, które pochłaniają za dużo pieniędzy. Dzięki kilku takim niewielkim źródłom oszczędności możesz odzyskać kwoty, których wysokość będzie dla ciebie zaskoczeniem.

Wygodnym rozwiązaniem są aplikacje do zarządzania wydatkami i śledzenia kosztów. W aplikacji Moje finanse dodasz kilka kont bankowych i dzięki monitorowaniu dowiesz się, na co przeznaczasz zarobki.
Wydatki możesz podzielić na kilka kategorii, co pozwoli na ustalenie średniej wysokości kwot, jakie pochłania utrzymanie. Jest to szczególnie ważna informacja zwłaszcza dla tych freelancerów, którzy dopiero zaczynają pracę na własny rachunek i chcą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Aplikacje zewnętrzne wymagają jednak udostępniania swoich danych, więc jeśli bezpieczeństwo dużo dla ciebie znaczy, możesz skorzystać z dedykowanych aplikacji bankowych, które umożliwiają śledzenie wydatków i pokazują „statystyki” konta (np. mbank, ING).
Pozwalają one także na uzyskanie bardziej szczegółowych raportów, ponieważ aplikacja jest połączona z twoim kontem i nie polega na tym, co do niej wprowadzisz… i co umknie twojej uwadze.

Jeśli posiadasz kilka kont i chcesz połączyć dane uzyskane z kilku aplikacji, skorzystaj z „kalkulatora” przygotowanego przez Michała Szafrańskiego z bloga jakoszczedzacpieniadze.pl. Wraz z arkuszem kalkulacyjnym do prowadzenia budżetu Michał przekazuje kilka rad i pomysłów na to, jak „odczarować” budżetowanie dla tych, których ten temat przeraża.

 

Archiwizowanie rachunków: Paragon – Twoje gwarancje

Android

Przechowywanie paragonów i gwarancji jest kłopotliwe w życiu codziennym. Kiedy pracujesz jako freelancer i inwestujesz w sprzęt potrzebny ci do wykonywania zleceń, tym bardziej zależy ci na dobrym działaniu sprzętu lub… sprawnym serwisowaniu.

Dzięki aplikacji Paragon unikniesz problemów z paragonami, z których starły się dane zakupu oraz stresu zagubienia ważnego rachunku. Aplikacja umożliwia przechowywanie “zeskanowanych” paragonów i dowodów zakupu bez konieczności posiadania fizycznej kopii.

 

5 najlepszych narzędzi do zarządzania finansami dla freelancerów – podsumowanie

Czego potrzebuje freelancer, aby mieć kontrolę nad swoim budżetem?
Przede wszystkim należy zadbać o porządek w finansach związanych z pracą zdalną: tu przydatne jest dokładne zliczanie czasu pracy (Toggl) oraz do wystawiania faktur bez firmy (useme.eu).

Druga kategoria wydatków związana jest kosztami utrzymania. W kontrolowaniu wydatków, szukaniu źródeł oszczędności i odkładaniu pieniędzy pomogą ci aplikacje na urządzenia mobilne (moje finanse), dedykowane aplikacje banków – te charakteryzują się na ogół większą skutecznością – lub… ręczne przeliczanie kosztów i uzupełnianie ich w formularzu.

Na koniec, aby zabezpieczyć również ewentualny serwis i gwarancję zakupionych rzeczy, skorzystaj z aplikacji Paragon. Zachowasz w niej paragony i rachunki, które zapewniają darmowy serwis produktów.