najlepsze dodatki i wtyczki do przeglądarek dla webdeveloperów

Przeglądarki dawno przestały być już tylko narzędziami do przeszukiwania sieci. Za sprawą licznych dodatków, wtyczek i rozszerzeń w przeglądarkach możesz sprawdzać pisownię, dokonywać tłumaczeń czy gromadzić potrzebne materiały.

Rozszerzenia do przeglądarek są także sporym ułatwieniem dla web developerów, koderów i programistów. Bez przesady można powiedzieć, że w sieci znajdziesz setki rozszerzeń do przeglądarek, a każda z nich oferuje nowe rozwiązania, które pozawalają usprawnić pracę i zaoszczędzić czas.

najlepsze dodatki i wtyczki do przeglądarek dla webdeveloperów
Rozszerzenia do przeglądarek dla webdeveloperów

Aby nie stracić całych tygodni na szukanie najlepszych wtyczek i rozszerzeń, przygotowaliśmy dla was zestawienie 5 najbardziej podstawowych. Większość z nich dostosowana jest do Chrome i Firefoxa. Jeśli jednak korzystasz głównie z Chrome’a, koniecznie sprawdź naszą wcześniejszą listę 12 wtyczek do Chrome dla web developerów.

 

Podstawowe rozszerzenia do przeglądarek – Web Developer

Chrome
Firefox
Opera

To rozszerzenie w zasadzie ma tyle funkcji, że w zasadzie stanowi najlepsze dopełnienie dla narzędzi developerskich wgranych do wszystkich tych przeglądarek. Web developer pozwala na szczegółowe sprawdzenie struktury strony, zarządzanie ciasteczkami i contentem, a także umożliwia włączenie lub wyłączenie takich elementów, jak Java Script czy style CSS.

Aby ułatwić życie developerów, w rozszerzeniu znajdziesz funkcję analizy CSS – po najechaniu muszką na dowolny element, wtyczka pokaże, jaki styl jest do niego zastosowany.

Jeśli chodzi o debugowanie, dzięki temu narzędziu szybko sprawdzisz, czy na stronie nie został jakiś niestandardowy kod lub niedziałające łącza do obrazów.

 

Podstawowe rozszerzenia do przeglądarek –  BuiltWith Technology Profiler

Chrome
Firefox

Zdarza ci się czasem trafić na jakąś stronę i zastanawiać się, jak oni to zrobili? Pomijając już zwyczajną profesjonalną ciekawość, warto jest obserwować rozwiązania stosowane przez innych. Dzięki temu lepiej zrozumiesz technologie i standardy innych developerów, więcej się nauczysz i być może twórczo wykorzystasz ich doświadczenia.

To rozszerzenie pozwoli ci zajrzeć w biblioteki JavaScript, które zostały wykorzystane w danym projekcie, przeanalizować platformy, standardy sieciowe, frameworki i inne. Informacje są przedstawione czytelnie, z prostymi wyjaśnieniami każdej technologii i standardu, aby oszczędzić ci żmudnego wyszukiwania każdego elementu z osobna.

 

Podstawowe rozszerzenia do przeglądarek – HTML Validator

Firefox

W HTML nietrudno o błędy, nie dziwi zatem spora ilość narzędzi do walidacji zawartości strony. Jeśli jednak do tej pory uważałeś je za uciążliwe w konfiguracji lub czasochłonne w obsłudze, to może być najlepsze rozszerzenie dla ciebie.

Wtyczka po uruchomieniu podświetla wszystkie błędy lub „podejrzanie” problematyczne miejsca w zawartości strony. Jest to przydatne zwłaszcza w wyszukiwaniu braku zakończeń w tagach, pominiętych właściwości czy innych „złych nawyków”. Do wyboru masz kilka algorytmów, które przeprowadzą walidację.

 

Podstawowe rozszerzenia do przeglądarek – SEOquake

Chrome
Firefox

SEO na pewno będzie odgrywało dużą rolę w stronie, jaką budujesz, dlatego warto brać je pod uwagę już na tym etapie. SEOquake dostarczy ci szczegółowych danych o każdym załamaniu ruchu na stronie oraz o statystykach w rankingach.

SEOquake ma swój własny system diagnostyki online, który dostarcza bardzo użytecznych rekomendacji – przydadzą ci się, aby upewnić się, że strona jest łatwa do znalezienia. Rozszerzenie sprawdzi także zewnętrzne i wewnętrzne linki oraz porównań domeny z adresami URL.

 

Podstawowe rozszerzenia do przeglądarek – Emmet Re:view

Chrome

Projektowanie responsywne w dzisiejszych czasach jest absolutnie niezbędne, aby strona była chętnie odwiedzana przez użytkowników. Samo jej zakodowanie może być w zasięgu twoich możliwości, ale już testowanie na dziesiątkach urządzeń o różnych wielkościach i rozdzielczości ekranu może być drogą przez mękę.

Emmet Re:view pozwala na szybkie przetestowanie strony na różnych ekranach rozmiar po rozmiarze. W czasie testów możesz albo wyszukać punkty, w których pojawiają się błędy CSS, albo przetestować stronę na popularnych smartfonach i innych urządzeniach mobilnych.

W czasie testowania możesz sprawdzić działanie formularzy, przycisków i inne częste interakcje ze stroną.

 

Z jakich rozszerzeń korzystasz najczęściej? Jakie możesz polecić innym developerom? Podziel się z nami pomysłami w komentarzu!