Umowa freelancera - co musi zawierać?

W kontekście pracy wolnego strzelca dużo mówi się o zdobywaniu klientów, organizacji czasu, doborze narzędzi i stawkach. Natomiast odpowiednio przygotowana umowa bywa kwestią często pomijaną. Ustalenia poprzez e-mail w zupełności wystarczają – do czasu. Problemy zaczynają się, gdy trafimy na trudnego lub nieuczciwego klienta. Dlaczego kontrakt w pracy freelancera jest tak ważny? Jakie punkty powinna obowiązkowo zawierać taka umowa?

Czym jest umowa z freelancerem?

Umowę zawierają pomiędzy sobą freelancer i klient, który decyduje się skorzystać z jego usług. Może mieścić się na jednej stronie – im krótsza i bardziej treściwa, tym lepiej. Zbyt obszerne umowy, znane między innymi ze współpracy z agencjami reklamowymi, mogą zwyczajnie odstraszać. Pamiętaj, że umowa ma za zadanie chronić interesy obu stron. To nie tylko zabezpieczenie freelancera, ale i potwierdzenie zobowiązań klienta.

Poniżej przedstawiamy 7 obowiązkowych punktów, które ułatwią współpracę i rozwiązywanie ewentualnych nieporozumień.

Umowa freelancera - co musi zawierać?
Umowa w pracy zdalnej – podstawowe informacje

Strony umowy

Pierwszą kwestią będzie określenie stron umowy. Tutaj nie może zabraknąć pełnych imion i nazwisk osób podpisujących kontrakt. To ważne także podczas podejmowania współpracy z klientem korporacyjnym. Poza pełną nazwą firmy dokument powinna podpisać osoba upoważniona do podejmowania decyzji.

Przedmiot umowy

Ten punkt to podstawa do otrzymania wynagrodzenia za pracę. Powinien dokładnie opisywać oczekiwane rezultaty współpracy. Im bardziej szczegółowy będzie opis, tym mniejsza szansa na późniejsze nieporozumienia – na przykład kiedy klient oczekuje wykonania usług, o których nie było mowy w początkowych ustaleniach. Przy większych projektach dobrą praktyką jest podzielenie całej współpracy na kilka etapów, gdzie każdy kamień milowy będzie dawał możliwość bieżącego zweryfikowania działań.

Umowa freelancera - co musi zawierać?
Umowa w pracy zdalnej – klauzule

Wynagrodzenie freelancera

Skoro wiemy co i dla kogo wykonujemy, czas na stawkę. W tym punkcie należy dokładnie określić wartość wynagrodzenia i sposób jego naliczania. Poszczególne podpunkty inaczej będą wyglądały w przypadku rozliczenia za całe dzieło, stawki godzinowej, lub objętości, jak ma to miejsce w przypadku copywriterów.

Dobrym rozwiązaniem jest gwarancja zapłaty za dodatkowe czynności, które mogą pojawić się w trakcie wykonywania usługi. Może to być zapis o stawce godzinowej w przypadku konieczności wprowadzenia zmian wykraczających poza przedmiot umowy.

Jeśli Twój klient wymaga wystawienia faktury i niechętnie zawiera umowy o dzieło, skorzystaj z serwisu Useme, aby rozliczyć się jako B2B na podstawie faktury bez firmy, a jednocześnie zachować wszystkie korzyści umowy o dzieło.

Useme - bezpieczna praca zdalna i faktury VAT bez firmy
Umowy online dla freelancerów i bezpieczne przekazanie prac z fakturą VAT bez firmy

Termin i sposób płatności

Liczy się nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale i określenie terminu płatności. Dokładne opisanie ich harmonogra ma szczególne znaczenie, gdy decydujemy się na płatność podzieloną w ratach (na przykład przy zakończeniu każdego etapu współpracy) lub gdy wymagamy od Klienta opłacenia zaliczki. W umowie zamieść też informacje o preferowanej metodzie płatności. O ile w przypadku współpracy z krajowymi klientami ma to mniejsze znaczenie, tak przy umowach z zagranicznymi podmiotami może wpływać na dodatkowe koszty i czas realizacji płatności.

Warto pamiętać, że serwisy dla freelancerów, takie jak Useme, upraszczają cały proces. Już na etapie tworzenia umowy z Klientem określimy sposób płatności (etapy lub całość po oddaniu dzieła), a po opłaceniu faktury środki przelewane są automatycznie na wskazane przez freelancera konto.

Harmonogram działań

Jedną z najczęstszych kwestii spornych w pracy freelancera są terminy i to właśnie im warto poświęcić sporo uwagi. Kontakt powinien zawierać dokładnie określony termin oddania dzieła oraz datę rozpoczęcia umowy. Jeśli realizacja dzieła zostanie podzielona na etapy, każdy z nich należy opisać nieprzekraczalnym terminem oddania dzieła.

Jeśli praca freelancera uzależniona jest od dostarczenia materiałów przez Klienta, taka informacja również musi znaleźć się w kontakcie. Dobrą praktyką będzie określenie czasu pracy w godzinach lub dniach naliczanych od momentu otrzymania niezbędnych plików.

Umowa freelancera - co musi zawierać?
Umowa w pracy zdalnej: strony i obowiązki

Poprawki

Przejdźmy do najbardziej znienawidzonego tematu przez wszystkich freelancerów – poprawek. Każdy wolny strzelec zna sytuacje, w których poprawki stawały się kością niezgody nawet w najpiękniejszej współpracy. Często to właśnie w ten sposób nieuczciwi klienci chcą uzyskać dodatkowe korzyści wykraczające poza pierwotne ustalenia. Zdarzają się też przypadki, kiedy klienci raz za razem przesyłają nowe uwagi, a praca nad dziełem zdaje się nie mieć końca.

Dlatego właśnie kwestia ewentualnych poprawek powinna zostać opisana w kontrakcie. W tym paragrafie warto umieścić informacje o ilości możliwych rund poprawek i też ich zakresie.

Prawa autorskie

Na koniec został nam punkt często ignorowany przez freelancerów z niemal wszystkich branż, choć zaniedbania na tym polu mogą przypomnieć sobie po latach. Prawa autorskie i prawa własności to podstawa w każdej kreatywnej pracy i kontakcie freelancera musi je regulować. Co więcej, to także ważny aspekt z punktu widzenia klienta, który chce mieć pewność, że dzieło stworzone na jego zamówienie nie będzie ponownie sprzedawane i udostępniane innym podmiotom.

Warto tutaj dodać, że i ten problem rozwiązuje za nas serwis Useme – i to na dwa sposoby. Przy tworzeniu umowy i wystawianiu faktury za wykonaną pracę freelancer ma do dyspozycji dwie opcje: licencję online lub protokół przekazania praw majątkowych z potwierdzeniem na piśmie.